(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 9
  • № 8
  • № 7
  • № 6
  • № 5
  • № 4
  • № 3
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/15
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Січень , 2015/№ 10

Дивіденди, ПДФО і військовий збір: нові пісні про головне

Якщо одержувач дивідендів — фізична особа, то у податкового агента закономірно виникають запитання: за якою ставкою утримувати ПДФО, коли сплачувати, як відображати в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ? Мало того, що з 1 січня 2015 року змінилися ставки ПДФО*. Тепер головного болю стало ще більше — з дивідендів потрібно утримати військовий збір. Заінтриговані? Розплутуватимемо інтригу разом.

* Про нові правила, згідно з якими з 2015 року відображають виплату дивідендів у цілях обчислення податку на прибуток, а також сплачують «дивідендні» авансові внески, читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 6, с. 10.

Одразу звернемо вашу увагу: у частині механізму утримання та порядку сплати ПДФО з дивідендів нічого не змінилося. Як і раніше, будь-який резидент — емітент корпоративних прав або за його дорученням інша особа, яка здійснює нарахування дивідендів, є податковим агентом.

ПДФО: навчальний посібник для податкових агентів

Це означає, що він зобов’язаний:

1) утримати ПДФО при нарахуванні дивідендів;

2) сплатити ПДФО:

— у день виплати дивідендів, якщо їх виплачують готівкою, знятою з рахунка в банку, або перераховують на карткові рахунки;

— на наступний за днем виплати банківський день, якщо дивіденди виплачують через касу з виручки;

— протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем місяця нарахування, якщо дивіденди нараховано, але не виплачено;

3) відобразити в Податковому розрахунку за формою № 1 ДФ суму дивідендів і суму ПДФО.

Виняток — випадок, визначений п.п. 165.1.18 ПКУ, коли податковому агенту доведеться виконати тільки п. 3. Річ у тім, що не підлягають оподаткуванню дивіденди, які юридична особа — резидент нараховує на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих ним, при виконанні таких умов:

1) таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента;

2) у результаті нарахування збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів.

Для того щоб утримати ПДФО, податковому агенту потрібно знати розмір ставки. Ось тут і починається найцікавіше! Увага: з 1 січня 2015 року окремим емітентам корпоративних прав доведеться застосовувати ставку не 5 %, а 20 %. Хто її застосовує? Відповідь див. на рисунку (с. 25).

 

 

* Для цілей оподаткування до зарплати прирівнюються дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб (у тому числі нерезидентів) за акціями чи іншими корпоративними правами, які мають:
— статус привілейованих;
— інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів або суму, що перевищує розмір виплат, розрахований на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку.

Увага! Дивіденди, нараховані до 01.01.2015 р. , обкладайте ПДФО за правилами, які діяли до зазначеної дати. Тобто з нарахованих до 01.01.2015 р. (незалежно від дати виплати) «звичайних» дивідендів потрібно сплачувати ПДФО за ставкою 5 %, із «зар­платних» дивідендів — ПДФО за ставками 15 — 17 %. Річ у тім, що дивіденди обкладаються остаточно податковим агентом при їх нарахуванні. Відповідно, за правилами, що діють на момент нарахування.

Ознаки доходів, з якими податкові агенти зобов’язані відобразити дивіденди в Податковому розрахунку, поки що не змінилися. Ось вони:

— «109» для «звичайних» дивідендів;

«142» для неоподатковуваних дивідендів (п.п. 165.1.18 ПКУ);

— «101» для «зарплатних» дивідендів.

Якщо в частині ПДФО змінилися тільки розміри ставок, то військовий збір став у повному розумінні слова сюрпризом для податкових агентів та одержувачів дивідендів.

Новинка-2015: ВЗ із дивідендів

Як ми вже повідомляли (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 1 — 2, с. 10, № 6, с. 28), дію військового збору продовжили до набуття чинності рішенням Верховної Ради про завершення реформи Збройних Сил України, тобто на невизначений час.

При цьому з 01.01.2015 р. значно розширено об’єкт обкладення ВЗ. До нього потрапили доходи, визначені ст. 163 ПКУ (п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Тобто ВЗ сплачують з усіх доходів, що обкладаються ПДФО (див. п. 164.2 ПКУ). А це означає, що, на жаль,

податковий агент зобов’язаний з оподатковуваних дивідендів утримати та сплатити ВЗ за ставкою 1,5 %

Строки сплати ВЗ такі самі, як для ПДФО (див. попередній розділ).

З доходів, які не обкладаєте ПДФО згідно з розд. IV ПКУ (п. 165.1 ПКУ та інші звільняючі норми), у тому числі з дивідендів, зазначених у п.п. 165.1.18 ПКУ, не утримуйте ВЗ.

Важливо: з дивідендів, нарахованих до 01.01.2015 р., не утримуйте ВЗ незалежно від дати виплати.

Звітності з ВЗ досі немає. Фіскали обіцяли «переробити» форму № 1ДФ, давши податковим агентам можливість відображати в ній і суми ПДФО, і суми ВЗ. Але, як то кажуть, казав пан, кожух дам, та слово його тепле.

Дивіденди від нерезидента: навчальний посібник для фізособи

Якщо фізособа отримує доходи з джерелом за межами України, то для цілей оподаткування вони вважаються іноземними доходами. Такі доходи потрапляють до загального річного оподатковуваного доходу згідно з п.п. 164.1.3 ПКУ і підлягають декларуванню.

У зв’язку з тим, що маємо справу із «закордонними» доходами, цілком імовірно, податок доведеться сплатити в країні їх отримання, а потім і в Україні за підсумками декларування. Як розрахувати суму ПДФО? Чи можна уникнути подвійної сплати податку з дивідендів? Давайте розбиратися.

Суму ПДФО, яку потрібно сплатити в Україні, розрахуйте самостійно в декларації за звітний рік (пп. 168.2.1, 170.11.1 ПКУ). При цьому врахуйте такі моменти.

1. Суму іноземних дивідендів потрібно перерахувати у гривню за офіційним валютним (обмінним) курсом НБУ, що діяв на дату отримання такого доходу (п. 164.4 ПКУ). Офіційний курс гривні до іноземної валюти, установлений НБУ на дату отримання (нарахування) іноземного доходу, ви можете дізнатися на офіційному сайті НБУ www.bank.gov.ua.

2. Зменшити суму річного податкового зобов’язання з ПДФО на суму податків, сплачених за кордоном, вдасться тільки в тому випадку, якщо виконуються умови, передбачені п.п. 170.11.2 ПКУ:

а) між Україною та країною — джерелом виплати доходу укладено договір про уникнення подвійного оподаткування, згода на обов’язковість якого надана ВР України;

б) у вас є довідки про суми сплаченого податку (збору), про базу та об’єкт оподаткування, видані державним органом країни, яка є джерелом виплати доходу (прибутку), уповноваженим справляти такі податки (див. п. 13.5 ПКУ). Важливо! Довідки мають бути легалізовані у відповідній країні, у відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.

3. Декларуючи доходи за 2014 рік, іноземні дивіденди (ті, що було отримано до 01.01.2015 р.) обкладайте ПДФО за ставкою 5 %.

Увага! З 01.01.2015 р. для іноземних дивідендів діє та сама ставка, що і для інших іноземних доходів, — 15 % застосовуємо до бази оподаткування в межах 10 МЗП, установленої на 1 січня звітного року (у 2015 році — 12180 грн.), 20 % — до суми перевищення (п. 167.1, п.п. 170.11.1 ПКУ). Це необхідно буде врахувати, подаючи декларацію за 2015 рік, якщо звичайно законодавець не змінить на той час правила гри.

З іноземних дивідендів, отриманих з 01.01.2015 р., доведеться сплатити ще й ВЗ за ставкою 1,5 %.

Усе врахували та розрахували ПДФО і ВЗ? Чудово! Залишилося подати декларацію про доходи. Це потрібно зробити до 1 травня року, наступного за звітним. Граничний строк подання декларації за підсумками 2014 року — 30.04.2015 р. Є «поблажка» для тих, хто не отримав довідки на підтвердження сплати податку з дивідендів за кордоном до закінчення граничного строку подання декларації, але планує отримати. Такі громадяни можуть подати до ДПІ за своїм місцем проживання заяву про перенесення строку подання декларації. У такому разі задекларувати доходи можна буде аж до 31 грудня року, наступного за звітним.

висновки

  • З дивідендів, нарахованих фізичній особі з 01.01.2015 р., утримуйте не тільки ПДФО, а й військовий збір за ставкою 1,5 %.

  • Платники податку на прибуток утримують ПДФО зі «звичайних» дивідендів за ставкою 5 %, неплатники податку на прибуток та ІСІ — за ставкою 20 %.

  • До «зарплатних» дивідендів у межах 12180 грн. застосовуйте ставку 15 %, до суми перевищення — 20 %.

  • Іноземні дивіденди, отримані фізособою з 01.01.2015 р., обкладаються ПДФО за ставками 15 і 20 % і ВЗ за ставкою 1,5 %. ПДФО і ВЗ сплачують за підсумками декларування.
ПДФО додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті