Новий мораторій на перевірки: кому пощастило найбільше?

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт
Податки & бухоблік Лютий, 2015/№ 12
В обраному У обране
Друк
У грудні 2014 року завершилася дія «старого» мораторію на перевірки*. Проте не встигли засумувати, як з 1 січня «запрацював» новий. При цьому, порівняно з його «попередником», з’явилися істотні зміни — і деякі навіть на краще! Кому пощастило, а кому не дуже — далі й з’ясуємо.

* Про нього ви могли прочитати в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 66, с. 35.

Мораторій встановлений відразу двома нормативними актами: п. 8 розд. III Закону № 76** і п. 3 розд. II Закону № 71***. Свідомо це зроблено чи ні — хто знає, але факт залишається фактом: «перевірочні» обмеження, встановлені цими законами, перетинаються.

** Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. № 76-VIII.

*** Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VIII.

На які ж перевірки поширюється/не поширюється мораторій? Законом № 76 передбачено, що протягом січня — червня 2015 року контролюючі органи можуть проводити перевірки лише у двох випадках:

1) за заявою самого суб’єкта. Цей варіант навіть не розглядаємо ☺;

2) з дозволу Кабміну.

Знайоме? Так-от… це майже копія попереднього мораторію. Тому можна припустити, що Кабмін обере проторований шлях і спочатку затвердить перелік держорганів, що потребують отримання відповідного дозволу (а вже потім видаватиме й самі дозволи у формі розпоряджень). Минулого разу це було зроблено постановою від 13.08.2014 р. № 408. До речі, тоді до неї входили, зокрема, Держспоживінспекція, Держпраці, Держсанепідслужба тощо. Очевидно, такого самого складу слід чекати і на сьогодні.

Водночас, поки ситуація не проясниться, вважаємо, що

мораторій повинен діяти щодо будь-якого контролюючого органу та будь-яких перевірок — планових, позапланових та інших (крім винятків, передбачених самим Законом № 76)

Що ж до Переліку, затвердженого постановою Кабміну від 13.08.2014 р. № 408, то орієнтуватися на нього сьогодні вже не можна. Адже він був затверджений на виконання зовсім іншого закону — Закону про Держбюджет на 2014 рік. Тим більше що мораторій, установлений ним, уже не діє (він діяв до січня 2015 року).

До речі, щодо винятків. Їх усього два — це перевірки ДФСУ і Держфінінспекції. На них вказаний мораторій не поширюється. Однак не переймайтесь. Адже тут вам допоможе «перевірочний» мораторій, установлений Законом № 71.

Він передбачає дещо інші правила:

1) діє протягом 2015 і 2016 років. Тобто набагато довше, ніж розглянутий вище;

2) «рятує» від перевірок не всіх поспіль, а лише підприємства (установи, організації) і підприємців з обсягом доходу за попередній рік до 20 млн грн. На який показник орієнтуватися, невідомо. Водночас для підприємств — це, судячи з усього, бухгалтерський* дохід. Цікаво також і те, як про це довідається відповідний контролюючий орган;

3) дозволяє перевірки не лише з дозволу Кабміну або за заявкою самого суб’єкта (тут все аналогічно до того, про що ми говорили вище), але й за рішенням суду або відповідно до КПК**. Як це повинно стикуватися з вимогами Закону № 76 — загадка. Однак, найімовірніше, два останні випадки контро­лери реалізовуватимуть уже з 1 січня (тобто до втрати чинності мораторієм, затвердженим Законом № 76, — див. вище);

4) що ж до переліку контролюючих органів, на яких поширюється мораторій, — Закон № 71 про це умовчує (обмежуючись загальним — «контролюючі органи»). Тим часом є всі підстави вважати, що до них належить також ДФСУ. Це підтверджує і те, що до переліку винятків із цього мораторію нардепи включили лише декілька перевірок, які проводяться податківцями (виходить, що решта під його дію підпадає).

* В останню мить перед виходом статті стало відомо, що платникам податку на прибуток контролери пропонують орієнтуватися на величину доходу з податкової декларації за 2014 рік (див. лист ДФСУ від 28.01.2015 р. №2463/7/99-99-22-02-04-17).

** Кримінальний процесуальний кодекс України від 13.04.2012 р. № 4651-VI.

Тим часом, як і в попередньому випадку, з-під дії цього мораторію «випадає» декілька винятків. Їх усього два.

По-перше, з 1 січня 2015 року мораторій не поширюється на перевірки суб’єктів господарювання, які ввозять на митну територію України, та/або виробляють, та/або реалізують підакцизні товари. Також він не стосується перевірок дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати ПДФО, ЄСВ, відшкодування ПДВ.

Це означає, що всі інші перевірки (у тому числі податкові) можуть проводитися лише за наявності умов, про які ви читали вище, — наявність дозволу Кабміну тощо. І це навіть незважаючи на те, що в Законі № 76 перевірки органів ДФСУ названі серед винятків (див. вище). Річ у тім, що в цій частині Закон № 71 має його «перекривати».

По-друге, з 1 липня 2015 року мораторій не поширюється на перевірки підприємців на ЄП груп 2 і 3 з питань дотримання порядку застосування РРО, крім платників, які провадять діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі (за винятком платників ЄП, визначених п. 27 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Судячи з усього, законодавець мав на увазі п. 28 (а не п. 27) підрозд. 10 розд. XX ПКУ, яким установлено звільнення від проведення перевірок з питань РРО для підприємців на ЄП, які почали застосовувати РРО раніше встановленого для них строку.

Тут, у цілому, все зрозуміло. Тим часом запам’ятайте: якщо зазначені платники (тобто підприємці на ЄП груп 2 і 3) почнуть застосовувати РРО до 30 червня 2015 року включно, для них «запрацює» інший мораторій щодо перевірок РРО — установлений зазначеним п. 28 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. До речі, він діятиме до 1 січня 2017 року.

Якщо ж не встигнути до 1 липня 2015 року, мораторій, установлений Законом № 71,у частині перевірок РРО їм не допоможе (адже вони з нього виключені).

Що робити, якщо з перевіркою прийдуть усупереч мораторію?

Не допускати! Якщо все ж допустите їх — погано. Оскаржити результати перевірки на тій лише підставі, що вона була незаконною, не вдасться. Хіба що можете спробувати «зіграти» на тому, що зібрані перевіряючими докази не можна використовувати (адже вони зібрані з порушенням законодавства).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд