ПК з ПДВ: хто не встиг, той запізнився! («місяць у місяць»/«квартал у квартал»)

Олексій Павленко, податковий експерт
Податки & бухоблік Січень, 2015/№ 6
В обраному У обране
Друк
З 1 січня суттєво змінилися правила включення ПДВ до податкового кредиту. Оновлені норми ПКУ* вже не дозволяють включати до ПК суми ПДВ за податковими накладними протягом 365 днів з дати їх виписки. Відстрочення щодо включення до ПК зараз передбачено тільки для тих ПН, які були постачальником зареєстровані в ЄРПН несвоєчасно. Як тепер працювати в таких умовах? Питання такого роду все частіше надходять від передплатників. Проблеми, які можуть викликати у платників такі податково-кредитні метаморфози, сьогодні й обговоримо.
ПК-новинки

* Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Нагадаємо, що загальний огляд серйозних змін, які «намудрували» законодавці у сфері ПДВ за допомогою Закону № 71**, ви можете прочитати в «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 4, с. 5.

** Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VIII.

Сьогодні ж, любий читачу, давайте разом оцінимо зміни, що відбулися з 01.01.2015 р. в деяких «податково-кредитних» нормах, що мають значення для нашої теми. А потім подумаємо, як діяти з відображенням ПК у нових умовах і — про шляхи «розрулювання» тих ситуацій, у які ці нові норми можуть заштовхнути платників ПДВ.

Що змінилося

Почнемо з п198.2 ПКУ. Цей пункт усе так само визначає дату виникнення у платника права на включення ПДВ до ПК за першою подією між датою списання коштів з банківського рахунка на оплату товарів/послуг і датою їх отримання. Але при старій редакції цього пункту можна було стверджувати, що дата відображення ПК у другому випадку (за отриманням товарів/послуг) може «розтягуватися» до періоду, в якому фактично надійде податкова накладна. Зараз такий варіант відпадає! Бо законодавці прибрали з тексту завершальні слова — «що підтверджено податковою накладною».

У принципі, зміна виглядає цілком логічною. Адже оскільки випадки тривалого запізнення електронної податкової накладної — це нонсенс, то платник повинен встигати по електронних мережах отримати все своєчасно.

Водночас, зміна, проведена законодавцями в п. 198.6 ПКУ, схоже, покликана тепер загнати платників у глухий кут.

По-перше, ще раз нагадаємо, що з цього пункту вилучено норми, що дозволяли платнику, який не включив у відповідному звітному періоді до ПК суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних, скористатися правом на включення цього ПДВ до ПК — протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної. А для тих, хто обчислював ПДВ за касовим методом — протягом 60 днів з дня списання коштів.

По-друге, ці норми тепер підмінили на такі:

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів / послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше: ніж через 180 календарних днів з дати складання податкової накладної;
для платників податків, що застосовують касовий метод, — ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку…

Активно звертаємо вашу увагу на те, що «відтягування» до 180/60 днів тепер передбачається тільки для випадків, коли постачальник порушив строк реєстрації податкової накладної в ЄРПН! Якщо ж він вписався з реєстрацією у приписані Кодексом граничні 15 днів, то жодних відстрочень щодо включення ПДВ до ПК уже бути не може. Тобто ПК має бути відображений чітко в дати, установлені п. 198.2 ПКУ.

Виходить: хто не встиг, той запізнився!? Тобто тепер свої ПДВшні показники платники зрушенням дати відображення ПК особливо не порегулюють!

Таким чином, починаючи з 01.01.2015 р., якщо ПН зареєстрована в ЄРПН своєчасно, то платник може її поставити собі в ПК тільки за декларацією за той звітний місяць (квартал), в якому він сплатив передоплату або отримав товари/послуги.

Жодних «розтяжок» для права включення ПДВ до ПК до 180 (а тим паче — до 365) днів ПКУ для такої (правильної) ситуації не передбачає

Усі «січневі» ПН — тільки до декларації за січень! І далі — місяць в місяць…

Винятком з цього правила можуть бути «перехідні» ситуації - коли відвантаження товарів і виписку ПН постачальник здійснив в одному місяці, а покупець отримав ці товари в наступному.

При цьому не має значення, в якому місяці (звітному чи наступному) податкова накладна була фактично зареєстрована постачальником в ЄРПН. Головне, щоб це сталося своєчасно — щоб він вписався в належні 15 днів. А ПК покупець все одно має відобразити в періоді передоплати або отримання товарів/послуг.

Ну а ось коли постачальник «схибить» — тобто не «впишеться» з реєстрацією в ЄРПН у граничні 15 днів, тільки тоді покупець отримає зазначене відстрочення на включення ПДВ до ПК до 180 (60) днів.

Але, зверніть увагу, що нова редакція п. 198.6 ПКУ вимагає відображення ПК у «прострочених» випадках у тому звітному періоді, в якому постачальник здійснив запізнілу реєстрацію ПН у ЄРПН.

Тому не виключаємо, що «відтяжка» дати відображення на більш тривалий період, ніж період запізнілої реєстрації ПН (хоча і в межах 180 днів) особливо настирливими фіскалами не схвалюватиметься. Вони можуть сказати, що 180 днів — це граничний строк для відображення ПК саме за датою (у періоді) її запізнілої реєстрації. Але — не в пізнішому звітному періоді, навіть якщо він і вписується в ці 180 днів. Мовляв, у такому разі у п. 198.6 ПКУ просто написали б «протягом 180 днів», як це було раніше про 365.

Утім, сподіваємося, що роз’яснення із цього приводу будуть ліберальними…

Що зі «старими» ПН?

Неабияку цікавість викликає у платників ПДВ і питання про «легітимність» «старих» податкових накладних «зразка» 2014 року, що є в них на 01.01.2015 р. і що надходять до них після цієї дати . Причини для занепокоєння (особливо у світлі викладеного вище) зрозумілі — право скористатися правом ☺ на ПК протягом 365 днів з моменту виписки ПН з 01.01.2015 р. «наказало довго жити». У світлі цього комусь стали ввижатися можливі проблеми з ПК за такими ПН, відображеними в податкових періодах 2015 року…

У зазначеній статті («Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 4, с. 5) ми вже трішки заспокоїли платників. Нагадаємо, що аргументи на користь «правоздатності» «старих» ПН, крім усього іншого, можна знайти в п. 7 Порядку заповнення податкової накладної (у редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1129).

До того ж, якби законодавці хотіли відмовити у праві на ПК за «старими» ПН або обмежити строк їх «використання», вони б обов’язково внесли це до розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Водночас, будьте обачні і стежте за ПДВшними нормативами та консультаціями податківців — а раптом вони передумають (тьху, тьху, тьху…) і зі «старими» ПН підкладуть платникам свиню? Наприклад, напишуть, що всі «старі» ПН потрібно провести січнем, або придумають для них ще якесь «ноу-хау», щоб більше закачати до бюджету ПДВ…


Як рятувати ПК за «новими» ПН?

На наш погляд, ті платники, які не встигли вписатися зі включенням до ПК за своєчасно зареєстрованими «новими» ПН у той єдиний місяць (квартал), не повинні назавжди розпрощатися з цим ПК.

Ми вважаємо, що таке невключення ПДВ до ПК «місяць у місяць» («квартал у квартал») слід розцінювати як помилку платника

А згідно з п. 50.1 ПКУ платник має повне право таку свою помилку виправити. Тобто подати уточнюючий розрахунок до декларації за той період, у якому слід було відобразити ПК згідно з п. 198.2 (або 198.6) ПКУ. І таким чином відновити в податковому обліку статус-кво за «вхідним» ПДВ з «пропущеної» податковоі накладної. Причому, на нашу думку, таке виправлення можна провести протягом передбаченого в ПКУ строку давності — 1095 днів*.

* Аналогічний підхід (виправлення помилки) можна, на нашу думку, використовувати і в ситуаціях, коли був факт несвоєчасної реєстрації ПН у ЄРПН, і ПК за нею не відобразили в місяці «простроченої» реєстрації. Щоправда, при фіскальному підході таке виправлення вже податківці спробують обмежити 180 днями з дати виписки ПН.

Водночас, не виключені фіскальні заперечення на кшталт — правом на ПК не скористався — право втратив. Або, мовляв, оскільки це «право», то «правом не скористався» — помилкою не вважається…

Але це все несерйозно. Адже право на ПК — це зовсім не те право, яке у загальному вжитку розуміється як «право». Це, швидше, те право, яке є обов’язком, — ми робили акцент на цьому моменті в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 74, с. 3. Тому якщо платник таким «обов’язковим» правом не скористається, він порушить норми ПКУ. Тобто свідомо (або не дуже) зробить помилку. А помилки платникам, як ми вже зазначили, ПКУ дозволяє виправляти.

Варіант легально тимчасово розвести (до півроку) строки на відображення ПК по ПН зараз є — постачальник повинен навмисно (або не навмисно) запізнитися з реєстрацією в ЄРПН. І хоча згідно зі ст. 1201 ПКУ постачальник може дістати штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН у ЄРПН, але, як ми згадували, ця санкція до 01.07.2015 р. застосовуватиметься тільки за прострочення реєстрації в ЄРПН більш, ніж на 30 днів (15 + 15). Отже, доки продавці можуть чинити ласку покупцям, перевищуючи тільки на 1 — 14 днів граничний строк реєстрації в ЄРПН, щоб покупці змогли поставити собі ПДВ до ПК хоча б у наступному місяці. А можливо, податківці ліберально дозволять «погратися» протягом півроку з правом на ПК за такою «простроченою» ПН…

Проте не кожен постачальник піде своїм покупцям на такі «поступки». А з 01.07. 2015 р. — коли запрацюють штрафи вже за будь-яке прострочення — ця «контора» взагалі прикриється.

Загалом, тепер категорично не рекомендуємо затримувати ПК, якщо на те немає законних (у ПКУ) підстав — може собі дорожче вийти…

«Ось так вони й жили — спали окремо, а діти були …»

висновки

  • Зміни, унесені до ПКУ, тепер не дозволяють «зрушувати» дату відображення ПК за ПН. Починаючи з 01.01.2015 р. якщо ПН зареєстрована в ЄРПН своєчасно, то платник може її поставити собі в ПК тільки за декларацією за той звітний місяць (квартал), в якому було сплачено передоплату або отримано ним товари/послуги. Тобто тепер зрушенням дати відображення ПК особливо ПДВ не порегулюєш!

  • Нова редакція п. 198.6 ПКУ вимагає відображення ПК за несвоєчасно зареєстрованими ПН у тому звітному періоді, в якому постачальник здійснив запізнілу реєстрацію ПН в ЄРПН.

  • «Старі» податкові накладні («зразка» 2014 року), судячи з усього, можуть відображатися в ПК протягом 365 днів з моменту їх виписки.

  • На нашу думку, невідображення в установленому періоді ПК за «новими» ПН має розцінюватися як помилка в податковому обліку. А це дозволяє застосувати алгоритм виправлення помилки, викладений у п. 50.1 ПКУ.
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд