книжкова ПДВ-пільга
* «Уловка-22» в однойменній книзі Д. Хеллера це ось що: якщо бажаючи ухилитися від небезпеки військовий льотчик напише рапорт про звільнення внаслідок божевілля, то така турбота про своє життя доведе, що він — не божевільний, і тому такий рапорт у нього не приймуть…
Колотнеча законодавців довкола книжкової ПДВ-пільги, наданої п.п. 197.1.25 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ), неодноразово змушувала нас звертатися до цієї теми (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 98, с. 17, № 104**, с. 4; 2015, № 4, с. 44, № 22, с. 23).
** Див. там про «проблему 48 сторінок».
І ось нарешті стала зрозуміла позиція податківців щодо застосування цієї пільги з 04.03.2015 р. — дати набуття чинності Законом України «Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо підготовлення, виготовлення, розповсюдження книжок та періодичних видань друкованих засобів масової інформації вітчизняного виробництва» від 13.02.2015 р. № 206-VIII (далі — Закон № 206). Позиція, поки що викладена не в офіційному документі, а у статті їх фахівців в офіціозному виданні (див. «Вісник. Право знати все про податки та збори», 2015, № 22, с. 16).
Ураховуючи, що на інформаційному безриб’ї щодо цієї теми такий текст украй цікавий всім причетним платникам ПДВ (видавцям, виробникам і розповсюджувачам), ми, звичайно ж, не залишимо без уваги всі його змістовні моменти. Але перш за все представимо на загальний огляд найбільш обурливий його фрагмент:
Таким чином, при застосуванні режиму звільнення від обкладення ПДВ до книг слід враховувати, що він не поширюється на книжкові видання обсягом від 4 до 48 сторінок (брошури), у тому числі такі видання електронного контенту. Ці видання обкладаються ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою (20 %)
Відставимо вбік анекдотичні міркування про кількість сторінок в електронних книгах: мабуть, автори просто не в темі… ☺ Нас обурило інше.
«Люди перестають мислити, коли перестають читати»***
*** Д. Дідро.
Користуючись нагодою, дуже конспективно зазначимо головні акценти податківців (торкаємося тільки вітчизняної періодики та вітчизняних книг, зрозуміло — крім еротичних):
(1) пільга з постачання відповідної продукції застосовується на всіх етапах її постачання — від виробника до роздрібного торговця включно, який продає книги кінцевому споживачу (до речі, ми передбачали незмінність цієї давньої позиції податківців);
(2) експорт пільгованої згідно з п.п. 197.1.25 ПКУ продукції оподатковується за ставкою 0 % згідно з п. 195.2 ПКУ з правом на включення до податкового кредиту (ПК) відповідного «вхідного» ПДВ;
(3) що стосується конкретно періодики:
(3.1) не обкладається ПДВ як постачання (передплата), так і доставка виключно друкованих версій,
(3.2) те й інше для електронних версій — як і раніше, обкладається ПДВ 20 % (див. лист ДФСУ від 22.04.2015 р. № 8508/6/99-99-19-03-02-15);
(3.3) обкладаються ПДВ 20 % послуги з підготовки та виготовлення друкованих і електронних версій (як власне і раніше — див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 98, с. 17);
(4) що стосується конкретно книг:
(4.1) не обкладається ПДВ постачання друкованих (як і раніше) і електронних (з 04.03.2015 р.) версій;
(4.2) не обкладаються ПДВ (з 04.03.2015 р.) послуги з підготовки та виготовлення друкованих та електронних версій.
Маємо визнати, що в цих висновках податківців немає нічого несподіваного.
«Читання — це один з витоків мислення й розумового розвитку»*
* В. О. Сухомлинський.
На цю цитату звертаємо особливу увагу як законописак, так і податківців. І не тому, що хвилюємося через ущербність їх особистих витоків — тут уже нічого не поправиш… ☹ Біда в тому, що через їх маніакальне прагнення обмежити сферу застосування книжкової ПДВ-пільги книжковими виданнями обсягом більше 48 сторінок фактично позбавляються права на пільгу найпоширеніші ДИТЯЧІ книжки для найменших читачів!
Адже замість того, щоб напружити свої помірковано-розумові здібності і зважити на згаданий у статті податкових спеців Закон України «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні» від 06.03.2003 р. № 601-IV, спрямований на підтримку всієї книжкової продукції (крім еротичної ☺), вони знову пустилися берега в пошуку нових доказів того, що книга (як неодмінна умова того, щоб її постачання не обкладалося ПДВ) обов’язково має бути товща за 48 сторінок! І навіть документ ООН сюди приплели…☹
Повторимо ще раз: як згаданий ними документ, так і злощасна Інструкція з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах, затверджена наказом Мінкульту від 03.04.2007 р. № 22 (далі — Інструкція № 22), призначені для конкретних, але абсолютно інших цілей — для стандартизації статистики та бібліотечних фондів відповідно.
І якщо вже фіскали настільки педантичні та скрупульозні, а до того ж і чесні (!), то нехай визнають, що в абзаці третьому розд. 2 Інструкції № 22 чорним по білому написано «книга», а в п.п. 197.1.25 ПКУ написано «книжок» (як, до речі, й у назві Закону № 206)! І нехай зазирнуть до УКТ ЗЕД, наприклад, де під кодом 49.01 пойменовані «Друковані книги, книжки…» — так може досить «крутити-вертіти» терміном «книга»?.. ☹ І визнати, що пільга згідно з п.п. 197.1.25 ПКУ поширюється як на товсті книги, так і на будь-які тонкі — і перш за все дитячі книжки?
Давайте поглянемо правді в очі! Якщо для нас усіх важливе майбутнє, то перш за все ми повинні підтримати видання, адресовані найменшим читачам, а це — книжки, що складаються з десятка-двох міцних сторінок! ☺ Адже якщо ти подружився з книгою в ранньому віці й узагалі — якщо «нужные книги ты в детстве читал»**, то з тебе не виросте те саме, яке позбавляє дитячі книжки підтримки і таким чином — увага! — прирівнює їх до видань еротичного характеру! ☹ Адже за фактом так і є: дитяча книжка — та ж азбука, наприклад — за логікою цих плохишів має обкладатися ПДВ 20 % нарівні з еротичними виданнями!
** В. С. Висоцький. «Балада про боротьбу».
Це вже не еротика, панове нехороші! Це — податкова порнографія!..
Висновок: у ДФСУ достатньо повноважень, щоб розтлумачити п.п. 197.1.25 ПКУ на користь видавців, виробників і розповсюджувачів малосторінкових (зазвичай саме дитячих) книжок, щоб операції і з такими книжковими виданнями теж не обкладалися б ПДВ.