(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 45
  • № 44
  • № 43
  • № 42
  • № 41
  • № 40
  • № 39
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
12/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Червень , 2015/№ 46

Агов, там, у Мінфіні! Приберіть графу 7 з додатка Д1!

На прохання читачів висловимо своє ставлення до консультації в БЗ, присвяченій проблемі заповнення графи 7 у таблицях додатка Д1 до декларації з ПДВ. Сподіваємося, цим допоможемо їм краще орієнтуватися в каламутній «ПДВшній» воді.
декларація з ПДВ

Рекомендуємо вам спочатку прочитати на  с. 25 цього номера про консультацію з категорії 101.07 БЗ, що дає відповідь на запитання, яку дату ставити у графі 7 таблиць 1, 2 і 3 додатка 1 (далі — Д1) до декларації з ПДВ. Нагадаємо, що таблиця 1 з Д1 заповнюється продавцем, а таблиці 2 і 3 — покупцем.

Отже, податківці приписали і продавцю, і покупцю в цій графі 7:

— у разі збільшення суми компенсації товарів/послуг (або коли сума компенсації не змінюється*) зазначати дату отримання покупцем РК, зареєстрованого в ЄРПН;

— у разі зменшення суми компенсації товарів/послуг зазначати дату отримання покупцем РК для реєстрації в ЄРПН.

* Нагадаємо, що в БЗ є спеціальна консультація про те, що такі коригування в Д1 взагалі не відображаються (див. про неї на с. 35 цього номера). Тому ми такі випадки далі не розглядаємо.

Начебто, просто, але «дах» у бухгалтерів зриває…

Розглянемо кожну з цих ситуацій.

Збільшення ПЗ/ПК

1. «Коректні» ситуації (усе правильно та своєчасно). Тобто ситуації, коли РК було виписано продавцем своєчасно (за датою ухвалення рішення сторін про збільшення компенсації) і продавець реєстрацію цього РК в ЄРПН здійснив протягом належних 15 днів.

Тут проблеми виникають, коли РК складено продавцем в одному місяці, а зареєстровано в ЄРПН в наступному, але протягом належних 15 днів. Тоді дата у графі 7 відповідної таблиці Д1, якщо пристати на думку фіскалів, відноситиметься до місяця, наступного за звітним. Цей факт не повинен непокоїти ані продавця, ані покупця. Наприклад, РК, що збільшує ПЗ, виписаний продавцем 29 травня, зареєстрований в ЄРПН та отриманий покупцем 8 червня. Він відображається і продавцем, і покупцем у декларації за травень, а ніяк не за червень! Але при цьому у графі 7 відповідної таблиці Д1 продавцем і покупцем зазначається дата — 8 червня. Якщо такий РК з якоїсь причини покупець «проґавить», йому доведеться подавати УР до декларації за травень. Адже згідно зі ст. 192 ПКУ** і п. 17 Порядку № 569*** такий РК повинен відображатися саме за декларацією за травень.

** Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

*** Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569.

Важливо! Якщо раптом програма (ОПЗ) фіскалів не пропускатиме ваш Д1 з такою датою «з майбутнього», то плюньте на цю консультацію і зазнач­те у графі 7 дату виписки РК. Цей рецепт може підійти і для низки ситуацій з невідповідністю дат, наведених нижче.

2. Проблемні ситуації. Якщо продавець своєчасно не випише і своєчасно не зареєструє в ЄРПН «збільшуючий» РК, він усе одно повинен буде збільшити ПЗ у декларації за період, в якому було прийнято рішення про збільшення суми компенсації. При цьому, якщо РК він ще не зареєстрував/не надіслав покупцю, то у графі 7 таблиці 1 Д1 йому, мабуть, доведеться зазначити «ліву» дату отримання РК покупцем. Краще, напевно, у такому разі відобразити «правильну» дату — якою слід було виписати РК, тобто дату, коли прийняли рішення про збільшення суми компенсації. Узагалі-то, в такій ситуації продавцеві згодом потрібно представити УР зі зміненим Д1, в якому в графі 7 вказати фактичну дату отримання РК покупцем. Однак з такою формальністю навряд чи хтось стане морочитися — адже ПЗ було збільшено вчасно...

Якщо ж продавець забуде вчасно збільшити ПЗ, то подання УР обов'язкове! І якщо до цього часу продавець надішле покупцю зареєстрований в ЄРПН «прострочений» РК, то у графі 7 уточненого Д1 він зазначить фактичну дату отримання РК покупцем.

Але покупець зможе провести цей РК і збільшити ПК тільки в тому періоді, коли РК буде зареєстровано продавцем. І при цьому дата у графі 7 у нього відповідатиме декларованому звітному періоду.

Зменшення ПК/ПЗ

1. «Коректні» ситуації. У цьому випадку покупець повинен зменшити ПК одразу — у періоді прийняття рішення про зменшення суми компенсації/повернення передоплати або товарів ( п.п. «б» п.п. 192.1.1 ПКУ і п17 Порядку № 569). Тобто він повинен зменшити ПК незалежно від дати отримання РК від продавця (і дати реєстрації цього РК покупцем в ЄРПН). Продавець же згідно зі ст192 ПКУ зможе зменшити своє ПЗ тільки в періоді ре- єстрації покупцем РК. А цей період може і не збігтися з періодом отримання покупцем РК для ре- єстрації.

Припустимо, підписали додаткову угоду про зменшення суми компенсації 29 травня, цією ж датою продавець виписав «зменшуючий» РК до ПН. Цей РК було отримано покупцем 1 червня, а зареєстровано в ЄРПН 10 червня.

Покупець у такому разі проводить коригування ПК за декларацією за травень. Однак, згідно із зазначеною консультацією покупець у графі 7 таблиці 2 (або 3) Д1 до декларації за травень відображає дату 1 червня.

Продавець же зменшить свої ПЗ за декларацією за червень (і у графі 7 відобразить 1 червня). Отже, у цьому прикладі «перекіс» спостерігається у покупця.

Але цілком реальна і така ситуація: РК для ре- єстрації покупець отримає в одному місяці, а зареєструє його (протягом належних 15 днів) — у наступному. Наприклад, РК від продавця покупець отримав 29 травня, а зареєстрував у ЄРПН 1 червня.

У такому разі в покупця все пройде в декларації за травень і з датою «29 травня» у графі 7. А ось продавець проводитиме коригування (зменшення ПЗ) уже за декларацією за червень, але у графі 7 таблиці 1 Д1 з подачі фіскалів він повинен зазначити 29 травня! Звичайно у бухгалтерів на практиці від усієї цієї «байди» «зносить дах»…

2. Проблемні ситуації. Коли «начудив» продавець (не надіслав покупцю РК), виникає таке запитання: як покупцю «технічно» виконати вимогу про «миттєве» зменшення ПК у цій ситуації? Судячи з усього, в Д1 йому доведеться імпровізувати, проставляючи майже всі дані неотриманого РК «від стелі». А згодом — після отримання РК — йому треба подавати УР та коригувати Д1? Хоча покупцю легше плюнути на це — адже показники ПК були коректними…

У тому випадку, коли «нашкодить» покупець (несвоєчасно зареєструє отриманий «зменшуючий» РК в ЄРПН), ситуація виглядатиме простіше.

Наприклад, 29 травня сторони прийняли рішення про зменшення ціни. У цю ж дату продавцем виписано РК. Покупець отримав його 1 червня, а зареєстрував в ЄРПН тільки 1 липня. У цьому прикладі покупець зменшить свій ПК у травні (тобто коли сталася відповідна подія). При цьому у графі 7 Д1 він поставить дату отримання РК від продавця — 1 червня. Продавець же відобразить зменшення ПЗ у декларації за той період, коли РК зареєстровано в ЄРПН. Тобто в декларації за липень. Але у графі 7 Д1 до липневої декларації за рецептом фіскалів він відобразить: «1 червня»!

Підсумуємо. Як правило, продавець і покупець повинні у графах 7 додатка 1 (Д1) показувати однакові дати отримання покупцем РК. Але звітний період декларації з цими датами часто може і не корелювати. Крім того, коли РК несвоєчасно виписано (і зареєстровано в ЄРПН) — ці дати у продавця та покупця взагалі можуть різнитися.

Тобто дата отримання покупцем РК не має визначального значення для дати (точніше, періоду) відображення коригування ПЗ/ПК у декларації. Відображення такої дати в Д1 наразі втратило будь-який сенс і тільки заважає в роботі. Причому не лише бухгалтерам, а й фіскалам!

Тому висловимо загальне побажання до Мінфіну (і ДФСУ): терміново приберіть з таблиць Д1 абсолютно не потрібну графу 7, яка тільки збиває всіх з пантелику!

ПДВ, декларація додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті