(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 47
  • № 46
  • № 45
  • № 44
  • № 43
  • № 42
  • № 41
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/21
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Червень , 2015/№ 48

ПДВ після 1 липня: чого чекати?

У самий розпал літа стане ще спекотніше: запрацюють чергові меганововведення з ПДВ. 1 липня — та рубіжна дата, з якої запроваджують зміни. Щоб бути в курсі справ і нічого не пропустити поза увагою, пройдемося ПДВ-новаціями. Однак, будьте напоготові, можливі поправки в ПКУ — є законопроект про вдосконалення порядку електронного адміністрування з ПДВ. Чи приймуть його і в якому вигляді, поки загадка, так що вивчаємо те, що маємо.
спецрахунки

Одразу скажемо, що змін предостатньо і всі вони істотні. Отже, почнемо.

Повноцінний запуск спецрахунків

На 1 липня намічено повноцінний запуск спецрахунків. Перехідний період «випробування спецрахунків» — з 01.02.2015 р. до 01.07.2015 р., на жаль, закінчиться ( п. 35 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, далі — ПКУ).

Що це означає? По-перше, щосили запрацює спецформула з  п. 2001.3 ПКУ — стане справжнім індикатором реєстрації ПН/РК в ЄРПН. А по-друге, для реєстрації ПН/РК доведеться поповнювати спецрахунок (якщо реєстраційної суми з формули буде недостатньо).

Далі — детальніше про це.

«Ліміт реєстрації». Звичайно, з 01.02.2015 р. ліміт реєстрації у формулі з  п. 2001.3 ПКУ вже рахується наростаючим підсумком. Але досі йому відводилася тільки «довідкова» роль. Взнати його значення можна, надіславши електронний запит до СЕА («запит» за формою J/F1301202). У відповідь надходить витяг («витяг» за формою J/F1401202), у ряд. 2 якого стоїть запитувана реєстраційна сума — так званий «ліміт реєстрації». Ну що ж, поглянемо, як такі дані, накопичені в перехідний час, перетечуть у липень.

Крім цього деякі кроки назустріч ПДВ-платникам все ж зроблять. Так, 1 липня 2015 року «автоматом» усім платникам збільшать ліміт реєстрації ( п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ):

(1) на суму середньомісячного ПДВ, задекларованого та сплаченого до бюджету впродовж останніх 12 місяців/4 кварталів). Тим самим

кожному платнику створять деякий «свій заділ» на реєстрацію ПН/РК в ЄРПН

По суті, додадуть визначену розрахунковим шляхом суму, яка була б потрібна для поповнення спецрахунку (усереднену за місяць). А тому тільки у випадку недостачі цієї суми для реєстрації ПН/РК доведеться поповнювати спецрахунок.

Причому врахуйте, що такий показник автоматичного поповнення ліміту реєстрації всім платникам поквартально оновлюватимуть і перераховуватимуть (за правилами, описаними у все тому ж п34). Словом, його стануть періодично (щокварталу) коригувати з урахуванням «свіжих» даних (тобто поточних платежів до бюджету);

(2) на суму «старих» переплат, що утворилися за особовим рахунком (а також помилково сплачених сум). Тобто на суму всіх переплат, що залишилися на 01.07.2015 р., платнику: (а) обов’язково збільшать ліміт реєстрації і (б) одночасно зменшать суму, задекларовану до сплати до бюджету, або збільшать суму задекларованого від’ємного значення. Після чого такі суми визнають погашеними. Тому не хвилюйтеся:

«старі» переплати нікуди не пропадуть

Отже, «в запасі» деяка сума ліміту реєстрації на 01.07.2015 р. у кожного платника вже буде. Це означає, що попервах не доведеться одразу ж поповнювати спецрахунок. Ця необхідність виникне пізніше — коли такий запас ліміту вичерпається.

Для реєстрації ПН/РК доведеться поповнювати спецрахунок. А ось якщо ліміту замало, то для реєстрації ПН/РК доведеться поповнювати спецраху­нок (∑ПопРах). Ну або, скажімо, чекати, коли ліміт поповниться за рахунок «вхідного» ПДВ з придбань (∑НаклОтр) або ввізного ПДВ при імпорті (∑Митн) — лімітозбільшуючі складові у формулі.

На крайній випадок, можна зачекати з реєстрацією ПН/РК — і реєструвати їх тільки «під завісу» 15-денного строку (і навіть пізніше, але за це, щоправда, загрожує штраф, про що скажемо далі). Або діяти ось так: у першу чергу «за рахунок ліміту» реєструвати ПН/РК, які видаються покупцям, а реєстрацію всіх інших ПН/РК залишити «на потім» (детальніше про управління лімітом див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 86, с. 10).

І до речі, на збільшення ліміту може бути спрямований старий «долютневий» від’ємний ПДВ з додатка Д2 (якщо ним досі так і не скористалися або якщо при виправленні помилок додають «старий» мінус, п. 33 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).

Але в будь-якому разі потрібно налаштуватися на те, що з 01.07.2015 р. спецрахунок доведеться поповнювати набагато частіше, ніж у перехідний час (коли, як правило, тільки у 20-х числах на спецрахунок перераховували разовий платіж з метою сплати ПДВ до бюджету). У зв’язку з цим, мабуть, пригадаємо пропозиції Мінфіну: обліковувати кошти спецрахунку на окремому субрахунку, відкритому до рахунка 31 «Рахунки в банках», про що ось-ось «ураховуючи актуальність питання електронного адміністрування ПДВ» повинні внести зміни до Інструкції № 291 (лист Мінфіну від 08.04.2015 р. № 31-18410-08-25/12278).

Штрафи за нереєстрацію ПН

Нагадаємо, що в перехідний час «мінімальний» 10 % штраф за запізнілу реєстрацію ПН/РК не накладався ( п. 35 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). Тому з 01.02.2015 р. до 01.07.2015 р. реєструвати ПН/РК не побоюючись штрафів можна було аж протягом 30 календарних днів, що настають за випискою ПН/РК.

З 1 липня таке послаблення закінчується — накладатиметься і 10 % штраф (за запізнілу реєстрацію ПН/РК — з 16-го по 30-й календарний день, що настають за днем виписки). Ну й само собою, в разі ще більшого прострочення ЄРПН-реєстрації, як і раніше, загрожує 20 — 50 % штраф.

Щоправда, вкотре зазначимо, що штрафи накладають за запізнілу реєстрацію/нереєстрацію тих ПН/РК, які видаються (!) покупцям (див. назву «штрафної» ст. 1201 ПКУ). Тому за нереєстрацію, скажімо, підсумкових, виписаних самому собі тощо ПН/РК штрафи не загрожують. Хіба що за це може накладатися адмінштраф — як за порушення порядку ведення податкового обліку за ст. 1631 КпАП* (у розмірі від 85 до 170 грн.). Але це дрібниці.

* Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-Х.

Весь «вхідний» ПДВ — у ПК

Приготуйтеся! З другого півріччя намічена революція у сфері ПК — запроваджуються нові правила його формування.

Важливо! З 01.07.2015 р. весь «вхідний» ПДВ потраплятиме до ПК (звичайно, якщо ПН заре- єстровані). Тобто

ПК формують за будь-якими придбаннями (незалежно від використання/невикористання в госпдіяльності)

Річ у тім, що «госпумови», а також умови «використання в оподатковуваних операціях» більше не буде: відкоригують п. 198.3 ПКУ, а  п. 198.4 ПКУ — що робив «безподатковокредитними» придбання для неоподатковуваних і пільгових операцій — і зовсім вилучать.

А якщо придбання здійснюють для пільгових, необ’єктних, негосподарських тощо операцій? Тоді діють так: ПК компенсують нарахуванням ПЗ ( п. 198.5 ПКУ). Для цього складають ПН не пізніше останнього дня звітного періоду. Причому, якщо у вас таких придбань «море», за логікою останнім днем періоду можна скласти «узагальнені» ПН (на групи операцій), відповідно з типами причин:

— «08» — для необ’єктних операцій;

— «09» — для звільнених (пільгових) операцій;

— «13» — для використання в негоспдіяльності (детальніше про них див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 28, с. 36).

Хоча, чесно кажучи, для нарахування таких ПЗ чекати кінця періоду зовсім не обов’язково. Як варіант, це можна зробити одразу при придбанні (тобто вже на дату придбання, якщо його мета — скажімо, для неоподатковуваної діяльності — заздалегідь відома) — дивлячись, як буде для вас простіше. Цю альтернативну можливість також допускає п. 198.5 ПКУ.

Що цікаво, у такому самому дусі з 1 липня 2015 року перекроять і розподіл «вхідного» ПДВ ( ст. 199 ПКУ)! Нагадаємо, що ПДВ розподіляють за товарами, послугами, необоротними активами, які придбавають для одночасного використання в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях. Так от, спершу весь «вхідний» ПДВ за цими придбаннями «подвійного призначення» потрап­лятиме до ПК. А далі частину його потрібно компенсувати. Як? Пропорційно довше використання в неоподатковуваній (!) діяльності нарахувати ПЗ з ПДВ ( п. 199.1 ПКУ).

Зверніть увагу! Для нарахування ПЗ у такому разі доведеться брати «антипод ЧВ» — частку використання товарів, послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях (тобто показник, що зворотний ЧВ і визначається як: 100 % - ЧВ).

Ви запитаєте: до чого затіяні всі ці зміни? Такі ПК-метаморфози заточені під формулу з  п. 2001.3 ПКУ. Адже тільки придивіться: у ній показник ∑НаклОтр формується за рахунок «вхідного» ПДВ за всіма (!) отриманими та зареєстрованими ПН (а не тільки за ПН для оподатковуваних покупок). Отже, доведеться перебудуватися та змінити звички. Загалом, запам’ятайте «святе правило»: з 1 липня весь «вхідний» ПДВ — у ПК!

Ну і ще такий момент. А як же бути, якщо змінили напрям використання? Припустимо, товари, послуги, необоротні активи, придбані для неоподатковуваної діяльності (відображено ПК → нараховано ПЗ), урешті-решт використані «не за планом»: наприклад, не в пільгових (як замислювалося спочатку), а все ж в оподатковуваних операціях? Як повернути ПК?

У такому разі все вирішується по-новому — через коригування (зменшення) раніше нарахованих ПЗ

Тобто ситуацію рятує «зменшуючий» РК, складений до ПН, за якою раніше було нараховано ПЗ. Тим самим ПЗ через РК будуть зменшені ( п. 198.5 ПКУ) — фактично ПК буде відновлено. Ось такі хитрощі!

Одна ремарка — на випадок, якщо в оподатковувану діяльність залучені «старі» товари (куплені ще до 01.07.2015 р. для пільгових операцій, через що ПК за ними не відображався). Тут свій рецепт. Ідуть іншим шляхом. Відновити ПК їм дозволяється за допомогою бухдовідки ( п.п. «в» п. 201.11, п. 36 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). Та це і зрозуміло. Адже «зменшуючий» РК у такому разі скласти просто ні до чого.

Не буде позапланових перевірок за БВ

І нарешті, приємна звістка! Починаючи з 1 липня 2015 року скасовуються документальні позапланові виїзні перевірки достовірності заявленого бюджетного відшкодування (БВ). Дія пп. 78.1.8, 82.4, 200.11 і 200.14 ПКУ, що стосуються їх проведення, буде припинена ( п. 37 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). Отже, суми БВ, заявлені у звітних періодах після 01.07.2015 р., податківці зможуть перевірити тільки камерально — за даними декларацій.

Ну що ж, як-то кажуть, і на тому спасибі!

висновки

  • З 1 липня 2015 року реєструвати ПН/РК в ЄРПН доведеться з урахуванням ліміту реєстрації (формули з  п. 2001.3 ПКУ). Якщо ліміту недостатньо, доведеться поповнювати спецрахунок.

  • Станом на 1 липня всім платникам автоматом збільшать ліміт реєстрації (1) на суму середньомісячного ПДВ і (2) на суму «старих» переплат.

  • З другого півріччя почне застосовуватися «мінімальний» 10 % штраф за запізнілу ре- єстрацію ПН/РК.

  • З 01.07.2015 р. весь «вхідний» ПДВ (за будь-якими придбаннями) потраплятиме до ПК. Але за придбаннями для неоподатковуваної, для негоспдіяльності та розподілюваними придбаннями доведеться нараховувати ПЗ.
ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті