Коригування «подвійного» придбання: яке значення ЧВ?

Нестеренко Максим, податковий експерт
Податки & бухоблік Червень, 2015/№ 48
В обраному У обране
Друк
Підприємство у вересні 2014 року придбало товари для використання як в оподатковуваних, так і в неоподатковуваних операціях. «Вхідний» ПДВ розподілено виходячи з ЧВ = 70 %. ЧВ за підсумками 2014 року (вона ж — ЧВ поточного року) становила 75 %. У травні 2015 року покупець повернув товар. Яке значення ЧВ покупець враховує, коли відображає у ПДВ-звітності складений продавцем РК на повернення товару?

Для початку нагадаємо загальне правило. Стосується воно ситуації, коли придбані та/або виготовлені товари/послуги чи необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково — ні. Тоді податковий кредит відображається пропорційно ЧВ — частці використання придбаних товарів/послуг в оподатковуваних операціях ( п. 199.1 ПКУ).

Податковий кредит у покупця у цьому випадку відображається у рядку 15.1 виходячи із фактичної ЧВ. За підсумками календарного року ця частка підлягає перерахунку, а разом з нею перераховується і значення податкового кредиту ( п. 199.4 ПКУ). Результат такого перерахунку відображається у рядку 16.4 декларації.

Для того, аби більш наочно уявити собі ситуацію, яка склалася, розглянемо її на прикладі.

Приклад. Підприємство у вересні 2014 року придбало товари для «подвійного» використання на суму 1200 грн. (у тому числі ПДВ —200 грн.). ЧВ = 70 %.

У цьому випадку рядки 15.1 і 15.2 декларації за вересень 2014 року мали б виглядати так:

 

15.1

 

частина, що включається до складу податкового кредиту

ЧВ — значення колонки 6 (ряд. 1 або ряд. 2) таблиці 1 Д7

70

700

140

15.2

 

частина, що не включається до складу податкового кредиту

300

Х

 

Припустимо, що інших «подвійних» придбань у підприємства не було. Наприкінці 2014 року здійснено перерахунок ЧВ і податкового кредиту. Нове значення ЧВ становить 75 %.

У цьому разі рядок 16.4 декларації за грудень виглядатиме так:

 

16.4

Д7

коригування податкового кредиту у зв’язку з перерахунком частки використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних операціях

*

10

* У випадку коригування за результатами щорічного перерахунку ЧВ обсяг постачання, як і раніше, не відображаємо. Адже фактично не відбувається «коригувальних» подій.

 

Ну, а тепер, власне, найцікавіше. Що покупцеві відображати у декларації з ПДВ за травень 2015 року — після того, як відбулося повернення товару «подвійного» призначення? На нашу думку, тут логічно виходити саме з ЧВ поточного року (75 %). Тобто ЧВ, за якою відбувся перерахунок за підсумками 2014 року. Адже минулорічний перерахунок ЧВ змінив податковий кредит покупця. Тому якщо при відображенні РК у ПДВ-звітності виходити із старого значення ЧВ до перерахунку — 70 % — сума відкоригованого податкового кредиту не буде відповідати фактично задекларованій. А це призведе до перекручень податкової звітності.

Отже, коригування податкового кредиту за таким придбанням в декларації за травень 2015 року у покупця відобразиться так:

 

16.1.5

Д1

коригування згідно зі статтею 192 розділу V Кодексу обсягів придбання та податкового кредиту, які було включено у рядок 15.1

-750

-150

16.1.6

Д1

коригування згідно зі статтею 192 розділу V Кодексу обсягів придбання, які було включено у рядок 15.2

-250

Х

 

Відкориговані обсяги відображаються у покупця у таблиці 3 додатку Д1 до декларації за травень 2015 року. Причому зауважте: зараз ми вказуємо одним рядком і «оподатковувану», і «неоподатковувану» частину коригування (докладніше про це — у «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 19, с. 11). Таблиця 3 додатку Д1 при цьому виглядатиме так:

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

1

ТОВ «Коло»

222333444555

17.09.2014

8

11

29.05.2015

Повернення товару

-1000

 

-200

 

75

-250

Усього: рядки 16.1.5 та 16.1.6 (+ чи -)

-1000

 

-150

 

 

-250

 

Тож, на нашу думку, покупцеві, який відображає у декларації наданий йому РК на повернення товарів «подвійного використання» і заповнює додаток Д1, треба виходити з ЧВ, за якою розраховувався податковий кредит на кінець минулого року. Цебто тієї ЧВ, яка діє у поточному році. Аналогічну думку ми вже висловлювали у «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 101, с. 31.

Теги ПДВ
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд