(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 19
  • № 18
  • № 17
  • № 16
  • № 15
  • № 14
  • № 13
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
19/22
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Березень , 2015/№ 20

Січневі послуги від нерезидента: чи реєструвати ПН в ЄРПН?

Наше підприємство в січні 2015 року отримало послуги від нерезидента. Місце їх надання — митна територія України. Тому ми, як і належить, за цією операцією виписали самі собі податкову накладну і включили її до січневої декларації з ПДВ. Чи потрібно було реєструвати цю податкову накладну в ЄРПН?

Тут усе залежить від суми ПДВ, що «вискочила» у вас у податковій накладній (далі — ПН). Зараз зрозумієте, чому.

Ви цілком правильно зробили, що склали ПН на операцію з постачання послуг нерезидентом. Адже ця операція, оскільки місце постачання послуг — митна територія України, є об’єктом обкладення ПДВ. Так заявляє п.п. «б» п. 185.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ).

До того ж п. 180.2 ПКУ підкреслює, що особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету, у цьому випадку виступає отримувач послуг. Отже, скласти «нерезидентсько-послугову» ПН і залишити її в себе — ваш обов’язок (про це попереджає п208.2 ПКУ).

Ця ПН дуже важлива, оскільки на її підставі ви відображаєте в декларації з ПДВ не тільки податкові зобов’язання, а й податковий кредит (причому зараз ПК можна отримати в періоді відображення ПЗ).

І тут цікавий момент — з 1 січня 2015 року право на податковий кредит у «нерезидентсько-послуговій» ситуації абзац четвертий п. 198.2 ПКУ поставив у пряму залежність від факту реєстрації ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН). Та й абзац третій п. 208.2 ПКУ вимагає обов’язкової реєстрації ПН, складеної на послуги, отримані від нерезидента на митній території України, в ЄРПН.

Водночас, виходячи із загальних перехідних норм п. 11 підрозд. 2 розд. XX ПКУ поголовна ЄРПН-реєстрація ПН повинна здійснюватися тільки з 1 лютого 2015 року. А ось ПН, які складені продавцем у січні 2015 року і сума ПДВ в яких менше 10 тис. грн. (у тому числі ті, що не видаються покупцю), реєструвати в ЄРПН не обов’язково. Тут усе за бажанням. Це дала зрозуміти ДФСУ в листі від 19.01.2015 р. № 1403/7/99-99-19-03-01-17 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 8, с. 3).

Та ось заковика — при отриманні послуг від нерезидента платник виступає зовсім не продавцем, а навпаки, покупцем. Що робити йому з ПН, складеними в січні 2015 року? Чи залежить його податковий кредит від сум, зазначених у цих ПН, і від того, зареєстровані вони в ЄРПН чи ні?

Так, залежить, — кажуть контролери (див. лист ДФСУ від 17.02.2015 р. № 5292/7/99-99-19-03-02-17// «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 16, с. 3).

Згідно з їх роз’ясненнями, січневі «нерезидентсько-послугові» ПН, в яких сума ПДВ менше 10 тис. грн., дають можливість збільшити податковий кредит без реєстрації в ЄРПН. А ось якщо сума ПДВ у ПН перевищила 10 тис. грн., то право на податковий кредит платнику може забезпечити тільки реєстрація цієї ПН в ЄРПН.

Як бути, якщо ви відобразили в січневій ПДВ-декларації податковий кредит за «нерезидентсько-послуговою» ПН із сумою ПДВ більше 10 тис. грн., не зареєструвавши її в ЄРПН? Чи можна зареєструвати її зараз, щоб мати право на податковий кредит на законних підставах?

Так, можна. На щастя, індульгенцію на це у вигляді цілих 180 календарних днів з моменту складання ПН дає п. 198.6 ПКУ. Причому без штрафів, передбачених ст. 1201 ПКУ за несвоєчасність реєстрації, адже ПН покупцю не видається. Єдиний нюанс — право на податковий кредит (уже законне!) ви отримаєте тільки в періоді реєстрації ПН.

Хочете, щоб податківці не змогли до вас ні в чому прискіпатися? Обов’язково подайте їм уточнюючий розрахунок за січень, щоб вилучити надмірно відоб­ражений податковий кредит з ПН, яка своєчасно не потрапила до ЄРПН. Тоді у вас все буде красиво і правильно! ☺

нерезидент, послуги, податкова накладна додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті