* С. Маршак «Пошта».
** Про відмінності між цими категоріями ви читали в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 28, с. 40.
Детально про всі «призовні» обов’язки підприємств ви вже читали в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 76, с. 25.
Тепер поговоримо конкретно про повістки, що вручаються на роботі.
Мобілізація на марші
Почнемо з того, що сьогодні діє вже третій за рахунком мобілізаційний Указ № 15***, яким (починаючи з 20.01.2015 р.) передбачено три черги (хвилі) мобілізації протягом 210 днів.
*** Затверджений Законом України «Про часткову мобілізацію» від 15.01.2015 р. № 113-VIII.
Бухгалтерам підприємств буде цікавим такий пасаж Указу № 15: усі працівники, мобілізовані раніше згідно з Указом Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17.03.2014 р. № 303/2014, мають бути демобілізовані як мінімум за 10 днів до закінчення річного строку служби. Ця дата фіксується в їх військовому квитку (військовому квитку офіцера запасу)****. Строк служби менше року гарантовано зберігає за таким працівником колишнє місце роботи (і середній заробіток за весь час служби за мобілізацією). До речі, в п. 7 Указу № 15 прямо приписано нагадати про цю гарантію керівникам підприємств.
**** Див. лист Міноборони від 21.08.2014 р. № 322/2/7142.
Ну що ж — виходить, що аж до 19.08.2015 р. повістки за мобілізацією «бігатимуть» за військовозобов’язаними. Але думається, що навіть якщо на той час і настане мир, військкомати вже не «скинуть обороти»…
Що ж до сьогоднішньої практики, то в загальних рисах процедура така.
Перша повістка слугує по суті запрошенням (текст розпочинається словом «пропоную»). Запрошенням, від якого не можна відмовитися. ☹ Як правило, на цьому етапі звіряються облікові записи і перш за все — для військовозобов’язаних, звичайно — відомості про військово-облікову спеціальність (пп. 24 і 25 військового квитка, п. 5 військового квитка офіцера запасу). Якщо фахівець такого профілю армії потрібний, то оформляється інша повістка — зі словом «наказую» — і направлення на медкомісію, де визначається придатність до служби. З придатними проводиться бесіда про бажання служити. Найбільш гідні отримують повістку з наказом прибути з речами до пункту збору…
Відділ кадрів підприємства як філія військкомату
Розглянемо коротко «призовні» обов’язки підприємства.
Перш за все: військовий облік призовників і військовозобов’язаних ведеться у військкоматі за місцем їх проживання (ч. 1 ст. 33 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» від 25.03.92 р. № 2232-XII, далі — Закон № 2232). Там, де військкоматів немає, ці обов’язки покладено на органи місцевого самоврядування.
Зі свого боку, підприємство зобов’язане вести персональний військовий облік призовників і військовозобов’язаних (а також резервістів) (ч. 4 ст. 34 Закону № 2232; абзац тринадцятий ч. 1 ст. 21 Закону № 3543).
Персональний військовий облік працівника на підприємстві передбачає точне заповнення та своєчасну актуалізацію реквізитів розділу II «ВІДОМОСТІ ПРО ВІЙСЬКОВІЙ ОБЛІК» особистої картки працівника типової форми № П-2, затвердженої наказом Держкомстату та Міністерства оборони України від 25.12.2009 р. № 495/656. Вимоги до порядку ведення такого обліку встановлено Інструкцією з організації ведення військового обліку військовозобов’язаних і призовників в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях та навчальних закладах, затвердженою наказом Міністра оборони України від 15.12.2010 р. № 660 (далі — Інструкція № 660).
Найголовніше: військовозобов’язаного або призовника приймайте на роботу, тільки якщо він перебуває на військовому обліку у військкоматі. Тому при кадровому оформленні обов’язково перевіряйте військово-облікові документи (п. 3.4 Інструкції № 660), у розділі «Відмітки про військовий облік» яких військкомат робить відповідні записи. За порушення цієї заборони керівнику підприємства загрожує адмінштраф у розмірі від 17 до 51 грн. (і від 51 до 119 грн. — за повторне правопорушення протягом року) згідно зі ст. 2113 КпАП.
Підприємство зобов’язане в семиденний строк повідомляти військкомат про прийняття на роботу і звільнення призовника і військовозобов’язаного (ч. 1 ст. 38 Закону № 2232). Усі зміни облікових даних мають вноситися до особистої картки за формою № П-2 не пізніше 5-денного строку. Про ці зміни щомісячно (до 5 числа) слід повідомляти військкомат спеціальним донесенням за формою додатка 1 до Інструкції № 660 (подробиці див. у зазначеній вище статті). Мало того, не рідше одного разу на рік проводиться звірка даних особистої картки за формою № П-2 з обліковими даними військкомату (п. 3.4 Інструкції № 660).
Це все до того, що військкомат точно знає про місце роботи своїх «клієнтів». І для вручення призовнику або військовозобов’язаному повістки працівникам військкомату набагато зручніше і, головне, надійніше заявитися до нього на роботу, ніж замаскувавшись під бабцю, чергувати на лавці біля будинку… ☺ Тим паче що
врученою належним чином така повістка вважається, тільки якщо відповідний солдатик власноручно розписався в її отриманні
Найкоротша відстань до призовника — через відділ кадрів
Давайте разом поглянемо, які підстави для реалізації «простого шляху» дає військкомату законодавство.
Зрозуміло, у ньому прямо не написано, мовляв керівництво підприємства зобов’язане допустити представника військкомату для вручення повісток працівникам на їх робочих місцях!
Проте прямий припис сприяти військкоматам під час мобілізації (і в мирний час) в абзаці шостому ч. 1 ст. 21 Закону № 3543 ви помітите неозброєним оком.
Не менш прямо в абзаці четвертому п. 3.4 Інструкції № 660 підприємству приписано сповіщати призовників і військовозобов’язаних про виклик до військкомату на вимогу останнього. Зрозуміло, і тут ви не знайдете прямої вказівки проводжати посильного з військкомату під білі ручки до робочого місця працівника… ☹
Але хіба зворотне не сформульовано у ст. 2114 КпАП як «незабезпечення вимоги військкомату про інформування військовозобов’язаного (призовника) про виклик до військкомату»? А це — той самий адмінштраф у розмірі від 17 до 51 грн. (і від 51 до 119 грн. — за повторне правопорушення протягом року). Це, звичайно, «копійки», але насторожує набагато жорсткіша ст. 2101 КпАП, що передбачає за «порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» адмінштраф у розмірі від 510 до 1700 грн.(і від 1700 до 5100 грн. за повторне правопорушення)… Іди доводь, що відмовившись «сприяти військкомату» (див. вище) у врученні працівнику повістки, ви не порушили законодавство про мобілізацію?.. ☹ Тим паче що згідно зі ст. 235 КпАП розглядають відповідні справи і накладають адмінстягнення самі воєнкоми.
До речі, обов’язок підприємств зі своєчасного сповіщення громадян, які призиваються на військову службу, тепер прямо прописано і в п.п. 1 п. 8 Указу № 15. Для реалізації цього завдання при держадміністраціях створено штаби зі сповіщення, які працюють безпосередньо з керівниками підприємств. Найбільш гонористим погрожуватимуть новою ст. 1141 ККУ — «перешкоджання законній діяльності ЗСУ» (набула чинності 18.04.2014 р.).
Словом, повістки таки знайдуть своїх адресатів…
висновки
-
У строк до 19.08.2015 р. заплановано проведення трьох черг (хвиль) мобілізації.
-
Повістка військкомату вважається врученою належним чином, тільки якщо призовник або військовозобов’язаний власноручно розписався в її отриманні.
- Закон зобов’язав підприємства сприяти військкоматам у сповіщенні працівників — призовників і військовозобов’язаних — про їх виклик до військкомату (у тому числі і шляхом доставки повістки за допомогою посильного).