Виділимо головні моменти.
1. Приємно, що податківці пішли на компроміс і дозволили вже в лютому зарахувати «старі» від’ємні залишки у рахунок сплати ПДВ (історію питання див. у «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 20, с. 5). Тому до ряд. 20.1 лютневої декларації можна перенести січневий «мінус» з ряд. 20.2 і 24, але (!) у сумі, що не перевищує значення ряд. 18 декларації за лютий. У такому разі до розділу IV лютневої декларації та додатка Д2 потраплять тільки «хвостики» залишків із січневих ряд. 20.2 і 24.
2. А ось ряд. 20.2 і 20.3 в декларації за лютий не заповнюються, уперше вони можуть бути заповнені в декларації за березень.
3. Спецполе із ряд. 22.1 для відображення реєстраційної суми («ліміту реєстрації» на момент подання декларації) заповнюють так:
— у ньому наводять значення реєстраційної суми, якщо вона виявилася додатною (далі в ряд. 22.1 декларації розраховують суму перевищення, якщо воно виникло, і цю суму переносять із ряд. 22.1 у ряд. 24);
— у цьому спецполі проставляють «0» (нуль), якщо в тестовому періоді реєстраційна сума виявилася від’ємною (у такому разі значення ряд. 22 переносять (!) до ряд. 22.1 і 24).
4. Цікавий підхід податківців щодо залишків «старого» БВ, заявленого на рахунок (ряд. 23.1 декларації за січень 2015 року і періодів раніше; для уточнення таких «непогашених» залишків рекомендується перед складанням лютневої декларації провести звірку з податківцями). За ними можна обирати:
— якщо платник, як і раніше, хоче отримати це БВ на рахунок, його до розділу IV лютневої декларації і до додатка Д2 «втягувати» не потрібно. Тобто до гр. 5 табл. 1 лютневого додатка Д2 його не переносять (у полі «б» його не вказують), а ці суми продовжують обліковуватися за особовим рахунком як БВ на рахунок;
— а ось якщо таке «старе» БВ на рахунок платник збирається використовувати інакше — спрямувати на збільшення «ліміту реєстрації», то його потрібно включити до розділу IV лютневої декларації і до гр. 5 табл. 1 додатка Д2. Майте на увазі: надалі ці суми з гр. 5 можна використовувати тільки (!) на збільшення «ліміту реєстрації» і їх не можна, скажімо, знову перезаявити як БВ на рахунок.
Важливо! Вибір (що робити зі «старим» БВ на рахунок — показувати чи не показувати його у гр. 5 табл. 1 додатка Д2) потрібно зробити одноразово вже в лютневій декларації.
5. Наступне запитання — як, починаючи з лютого, використовувати «старі» від’ємні залишки ПДВ?
Якщо платник хоче їх спрямувати на збільшення «ліміту реєстрації», то в додатку Д2 спершу потрібно заявити про це (записати суму в полі «а» словами; гр. 7 табл. 1 додатка Д2 в такому періоді не заповнюють (!)). І тільки в тому періоді, коли платнику фактично збільшили «ліміт», таку суму відображають у гр. 7 табл. 1 додатка Д2 (а також у ряд. 27 і 20.2 декларації). Так, якщо в лютневій декларації платник заявить про своє бажання збільшити «ліміт реєстрації» і такий «ліміт» платнику податківців збільшать у березні, то гр. 7 табл. 1 додатка Д2 (а також ряд. 20.2 і 27) потрібно буде заповнити в декларації за березень. Причому податківці можуть збільшити «ліміт» тільки на частину з тієї суми, яку заявлено в полі «а» платником.
Якщо платник обирає другий варіант використання «старих» від’ємних залишків — заявляє як БВ на рахунок (записана сума словами в полі «б» додатка Д2), то одночасно в цьому ж (!) додатку Д2 заповнюють гр. 13 табл. 1 і табл. 2, а також ряд. 30 декларації.