Старий «мінус» ПДВ у лютневій декларації: новий «сюрприз» від ДФСУ

В обраному У обране
Друк
Солошенко Людмила, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Березень, 2015/№ 20
Сьогодні знов поговоримо про «старі» від’ємні залишки ПДВ. Приводом став підготовлений ДФСУ «на місця» об’ємний лист-роз’яснення. Тобто своєрідний інструктаж «від головних податківців». Ми не могли його залишити без уваги. У ньому контролери на прикладах пояснюють, як заповнювати нову декларацію з ПДВ за лютий / I квартал 2015 року*. На щастя, поки це проект (лист тільки готується до підписання). Утім, окремі його положення вже встигли викликати занепокоєння в громадськості. Чому? Розповімо далі.

У документі, про який ми говоримо, податківці, крім іншого, збираються озвучити «свою» версію обліку «старих» від’ємних залишків ПДВ (що виник­ли за звітні періоди до 01.02.2015 р.). Нагадаємо, що за правилами «перехідного» п. 33 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ такі суми на вибір (за заявою) можна:

(а) або спрямувати на збільшення «ліміту ре- єстрації» (з одночасним відображенням ПК у декларації) — про цей спосіб далі й поговоримо;

(б) або отримати як бюджетне відшкодування (БВ).

Причому вперше вибір можна зробити вже в лютневій декларації, склавши до ряд. 26 нового розділу IV додаток Д2. Тепер уявимо таку ситуацію. Припустимо, за лютий виходить ПДВ до сплати, але у платника є «старий» долютневий мінус. Не зволікаючи, платник хоче одразу в лютому зарахувати «старі» від’ємні залишки в рахунок сплати ПДВ. Тобто скористатися першим способом: включити «старий» ПДВ до ПК (зі збільшенням «ліміту реєстрації»), заповнивши ряд. 20.2 і 27 у декларації за лютий. Тоді «старий» мінус погасить лютневий плюс і нічого до бюджету сплачувати не доведеться (ряд. 25 декларації буде не заповненим). Головне, що потрібне від платника, — заявити про це в декларації з ПДВ.

Але спритні податківці ситуацію подають інакше. Вони хочуть заборонити одразу в лютому проводити залік і погашати «старими» залишками лютневий ПДВ. А весь процес намагаються розтягнути в часі. На їх думку, спершу платник у декларації повинен заявити про своє бажання використовувати «старі» від’ємні залишки. І тільки тоді в наступному періоді (тобто в наступній декларації) таку суму можна буде віднести до ПК. Ось і виходить, за їх версією, що, якщо суму заявили в лютому, до складу ПК (у ряд. 20.2 і 27) її включають тільки в березні (?). Звідси і хитромудрий висновок контролерів: ряд. 20.2 вперше може заповнюватися в декларації за березень. А ось у лютневій декларації він не  заповнюється.

Вкотре контролери тут перегинають палицю. Адже їх підхід, правду кажучи, викликає тільки подив. По суті, від платників вимагають заплатити «сповна» лютневий ПДВ, тоді як «у запасі» є «старий» долютневий мінус! Тобто знову на рівному місці проавансувати бюджет. До того ж у «старих» від’ємних залишках ПДВ могло взагалі «сидіти» БВ у рахунок майбутніх ПЗ. Виходить, і в нього зовсім немає шансів погасити лютневий ПДВ до сплати?

Недивно, що ситуація викликала обурення та хвилю протестів з боку підприємництва. Громадськість закликає ДФСУ в найкоротші строки переглянути свою позицію з цього питання і дати добро на проведення лютневого заліку ПДВ. Тим паче, що день за днем наближаються строки подання лютневої декларації.

Ми, у свою чергу, зобов’язуємося стежити за ситуацією. І про те, як розгортатимуться події на цьому фронті далі, неодмінно повідомимо.

 

* Оновлена наказом Мінфіну України від 23.01.2015 р. № 13; детальніше про неї див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 18 і № 19.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити