(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 21
  • № 20
  • № 19
  • № 18
  • № 17
  • № 16
  • № 15
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
5/13
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Березень , 2015/№ 22

Ось і дочекалися: долю «старих» податкових накладних тепер вирішено

Про те, що право на податковий кредит за «старими» податковими накладними «зразка» 2014 року має зберегтися, ми неодноразово писали на сторінках нашого видання. І ось тепер самі фіскали дали «добро» щодо такого податкового кредиту, та ще й уточнили, яким чином він може потрапити до ПДВ-обліку платника. Про те, як вчинити зі «старими» податковими накладними у світлі останніх роз’яснень контролерів, ви дізнаєтеся з цієї статті.

ПК за «старими» (але не «давніми») податковими накладними

Перш за все нагадаємо, що підстави для відображення податкового кредиту (ПК) за податковими накладними, складеними до 01.01.2015 р. (далі — «старими» ПН) можна знайти в п. 7 Порядку заповнення податкової накладної в редакції наказу Мінфіну від 23.01.2015 р. № 13. У ньому зазначено, що право на ПК виникає за ПН, які:

— до 01.01.2015 р. підлягали реєстрації);

— в періоді їх складання реєстрації не потребували.

Інакше кажучи, «старі» ПН, які вже були у платника на 01.01.2015 р. або надійшли до нього після зазначеної дати, дозволяють включити «вхідний» ПДВ до складу податкового кредиту.

Водночас привід засумніватися в «податковокредитній силі» «старих» ПН давали зміни, що відбулися в п. 198.6 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ). Річ у тім, що з 01.01.2015 р. з цього пункту виключили норму, яка дозволяла включати до ПК суми ПДВ за податковими накладними протягом 365 днів з дати їх виписки. А для тих, хто обчислював ПДВ за касовим методом, — протягом 60 днів з дня списання коштів. За цими «старими» правилами всі ПН, складені у звітних періодах 2014 року, могли бути включені до складу ПК не пізніше 2014 року. Тепер же жодних відстрочень щодо включення ПДВ до ПК більше немає (принаймні, у ситуації, коли постачальник встиг зареєструвати ПН в ЄРПН у 15-денний строк — детальніше про це див. у «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 6, с. 33).

Усі сумніви із цього приводу розвіялися після появи листа ДФСУ від 17.02.2015 р. № 5292/7/99-99-19-03-02-17 (далі — лист № 5292).

До «старих» ПН податківці «застосували «старі» правила п. 198.6 ПКУ і дозволили включити їх до складу ПК відповідного періоду

Невключення «старих» ПН до ПК вони розцінюють як помилку і пропонують виправити її шляхом подання уточнюючого розрахунку (УР) до декларації за період, в якому постачальник виписав ПН. Причому не важливо, була це паперова чи електронна ПН, підлягала вона реєстрації в ЄРПН чи ні. Наприклад, постачальник виписав паперову ПН у грудні 2014 року, але до покупця вона надійшла тільки в березні 2015 року. Для того, щоб не втратити ПК за такою ПН, покупцю доведеться скласти УР до декларації за грудень 2014 року. Припустимо, УР подається окремим документом у березні 2015 року.

Якщо в декларації за грудень 2014 року був ПДВ до сплати (заповнено ряд. 25), тоді поданий УР зменшить податкові зобов’язання грудня (у гр. 6 ряд. 25 опиниться сума зі знаком «-»). Важливо! Суму з гр. 6 ряд. 25 УР фіскали проведуть за карткою особового рахунка. При цьому до поточної декларації з ПДВ жодні дані з УР переносити не потрібно.

Зовсім інакше доведеться заповнити УР, якщо значення податку в декларації за грудень було від’ємним. У цьому випадку будуть задіяні, зокрема, рядки 20, 22 і 24 УР. У результаті значення гр. 6 ряд. 24 УР (а воно буде зі знаком «-») перетече в рядок 29 декларації за березень 2015 року. Зауважте, що таку суму самоуточнень наводять і в додатку Д2. Тому ряд. 29 відповідатиме ряд. «Усього, у т. ч.» гр. 11 табл. 1 додатка Д2 до березневої декларації.

У загальному випадку виправляти самостійно виявлені помилки можна протягом 1095 календарних днів (пп. 50.1, 102.1 ПКУ). Але в ситуації зі «старими» ПН доведеться враховувати додаткові обмеження у 365 календарних днів з «дореформаторського» п. 198.6 ПКУ. Унаслідок таких обмежень контролери відмовили у праві на ПК за ПН «зразка» 2013 року (виписаними до 01.01.2014 р.). Інакше кажучи,

якщо минулого року ви не встигли відобразити ПК за ПН 2013 року, то зробити це ви вже не зможете

Що ж до ПН 2014 року, то ПК за ними зберігається (нехай навіть на дату подання УР 365-денний строк уже минув). Так, наприклад, включити вхідний ПДВ до складу ПК із ПН за січень 2014 року можна й зараз. Пов’язано це з тим, що з 01.01.2015 р. 365-денне обмеження зникло з ПКУ, і якщо на цю дату за ПН зазначений строк не минув, то він уже просто не може минути.

Якщо ПК формують за касовим методом

Як відомо, деякі платники при здійсненні операцій з п. 187.10 ПКУ відображають ПК за касовим методом, з орієнтиром на «оплату». Нагадаємо, що до таких «касових» операцій відносять постачання комунальних послуг і послуг ЖКГ (постачання теп­лової енергії, газу, послуг з водопостачання і водовідведення, послуг, вартість яких уключається до складу квартирної плати) фізособам, бюджетним установам, не зареєстрованим платниками ПДВ, а також ЖЕКам та іншим аналогічним платникам податків. Так от, придбаваючи товари/послуги, призначені для використання в перелічених операціях, суми «вхідного» ПДВ мають потрапляти до податкового кредиту за касовим методом (тобто на дату списання коштів з банківського рахунка, видачі з каси чи надання інших видів компенсації вартості товарів/послуг).

При формуванні ПК за касовим методом бувають ситуації, коли за товари/послуги, отримані в минулому, оплату постачальнику перераховують через тривалий період часу (наприклад, за товари, отримані у 2013 році, підприємство розраховується з постачальником тільки у 2015 році). Право на ПК за такими придбаннями не пропадає, а, зважаючи на специфіку касового методу, виникає в підприємства-покупця на момент проведення розрахун­ків — перерахування оплати. Адже фактично на дату списання коштів з банківського рахунка підприємство згідно з п.п. 14.1.266 ПКУ і отримує законне право (!) на ПК. Ну а допоможуть підтвердити його «старі» ПН (у нашому випадку — ПН 2013 року).

Що стосується строків у 365/1095 днів, установлених ст. 102 ПКУ і «застарілим» п. 198.6 ПКУ, то вони до ситуації не відносяться і застосовуватися не повинні. Ці строки стосуються випадків відстрочки включення «вхідного» ПДВ до ПК та виправлення помилок. А в цьому випадку жодної відстрочки (і тим більше помилки) допущено не було — просто через установлені правила ведення ПДВ-обліку за касовим методом сам момент законного відображення податкового кредиту в податковому обліку виник після певного проміжку часу з моменту отримання товарів — при оплаті. Отже,

365/1095-денні строки давності на «касові» операції поширюватися не можуть

Такого ж висновку дійшли і фіскали в листі № 5292, зазначивши, що заборона на облік вхідного ПДВ з ПН, виписаних до 01.01.2014 р., не поширюється на «касові» ПН.

І ще один момент. У своєму листі № 5292 контролери дозволили «касовикам» формувати ПК протягом 60 календарних днів з дати списання грошових коштів з їх банківських рахунків. Ця ідея справедлива як для «старих» ПН (оформлених до 01.01.2015 р.), так і «нових» ПН (оформлених після зазначеної дати).

Ось, схоже, і все, що потрібно знати про «старі» ПН. Упевнені, що тепер сумнівів щодо них не виникне.

висновки

  • Право на формування ПК за ПН 2014 року платник може реалізувати шляхом подання уточнюючих розрахунків за відповідні звітні періоди.

  • ПН, оформлені до 01.01.2014 р., виявилися «за бортом» податкового обліку. Якщо торік ви не встигли відобразити за ними ПК, то зробити цього ви вже не зможете.

  • Заборона на облік вхідного ПДВ за ПН, виписаними до 01.01.2014 р., не поширюється на «касові» ПН.
податкова накладна додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті