(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 22
  • № 21
  • № 20
  • № 19
  • № 18
  • № 17
  • № 16
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
10/14
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Березень , 2015/№ 23

Працюємо з фізособами. 9. Виплата доходу фізособі-комітенту

У цьому розділі ми розглянемо випадок, коли фізична особа — власник майна реалізує його через посередника — суб’єкта господарювання.

Маємо таку картину: юрособа — комісійний магазин бере у громадян належне їм майно на реалізацію. Це можуть бути одяг, спортивні товари, товари для дітей, ювелірні вироби, автомобілі тощо.

У такому разі має місце договір комісії. Фізособа стає комітентом, а підприємство — комісіонером. Нагадаємо: за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів. Такі операції комісіонер здійснює від свого імені, але за рахунок комітента (ч. 1 ст. 1011 ЦКУ).

Порядок укладення договорів комісії регулює гл. 69 ЦКУ. Крім того, нормативно-правові акти можуть містити спеціальні правила приймання на комісію та реалізації окремих видів майна комітентів. Зокрема, такі спеціальні правила встановлено для комісійної торгівлі:

— непродовольчими товарами (див. Правила № 37). Форми первинних документів, що застосовуються для оформлення операцій з такими товарами, затверджено окремим наказом Мінекономзв’язку від 08.07.97 р. № 343;

— ювелірними виробами (див. наказ Мінфіну від 27.10.2004 р. № 678);

— транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери (див. Порядок № 1200).

Товар, прийнятий на комісію, перебуває у власності громадянина (комітента) доти, доки підприємство-комісіонер його не продасть

Коли продаж відбувся, виручені гроші (за вирахуванням комісійної винагороди) потрібно виплатити комітенту.

І тут не забудьте, що постановою № 210 установлено граничний розмір готівкових розрахунків за товари (роботи, послуги) між підприємствами та фізичними особами в сумі 150 тис. грн. При цьому кількість фізосіб-комітентів, з якими здійснюють розрахунки, не обмежується (п. 2.3 Положення № 637). Тобто кожній з них протягом дня за одним або кількома платіжними документами ви зможете виплатити готівкою не більше 150 тис. грн. Якщо виручка комітента більша, доведеться виплачувати її частинами, що не перевищують граничної суми, або перерахувати в безготівковій формі на банківський рахунок одержувача.

З організаційними питаннями розібралися. Тепер перейдемо до оподаткування доходу фізособи.

ПДФО

Для цілей оподаткування дохід, нарахований комісійним магазином фізособі-комітенту, на наш погляд, слід класифікувати як дохід від продажу об’єктів рухомого майна. Порядок оподаткування у цьому випадку регулює ст. 173 ПКУ. А отже, застосовуємо ставку ПДФО, установлену п. 167.2 цього Кодексу, — 5 %.

Виняток — операції з продажу транспортних засобів, зазначені в п. 173.2 ПКУ. Так, згідно з цим пунктом дохід, отриманий від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню*.

* Детальніше про оподаткування доходів від продажу транспортних засобів див. у розділі 3 на с. 30.

Урахуйте: фахівці ДФСУ для цілей оподаткування під рухомим майном розуміють виключно транспортні засоби

І тільки до цих об’єктів дозволяють застосовувати правила, установлені ст. 173 ПКУ.

На їх думку, доходи від продажу будь-яких речей (крім нерухомого майна та транспортних засобів) слід оподатковувати за ставками, визначеними п. 167.1 ПКУ, тобто 15 (20) %. Наприклад, таку консультацію щодо оподаткування доходів фізособи-комітента від реалізації ювелірних виробів наведено в категорії 103.22 БЗ.

Тепер давайте визначимося, з якої суми утримувати ПДФО.

Згідно з абзацом другим п. 173.1 ПКУ дохід від продажу об’єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначають виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості цього об’єкта, визначеної відповідно до закону. Тобто норми зазначеного пункту вимагають провести оцінку об’єкта рухомого майна в порядку, визначеному постановою № 358 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 72, с. 5).

Якщо йдеться про продаж легкового автомобіля, мотоцикла або мопеда, належного громадянину-комітенту, то дохід визначають виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче (на вибір платника податку):

— середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу**

** Середньоринкову вартість легкових автомобілів, мотоциклів і мопедів щокварталу визначає Мінекономрозвитку та розміщує на своєму веб-сайті: http://www.me.gov.ua.

або

— оціночної вартості, визначеної згідно із законом.

Важливо! Для цілей обкладення ПДФО дохід фізособи-комітента не зменшують на суму комісійної винагороди і будь-яких податків.

Хто зобов’язаний нарахувати та сплатити ПДФО до бюджету

Як зазначено в абзаці другому п. 173.3 ПКУ, якщо об’єкт рухомого майна продається за посередництва юрособи (її філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу), то такий посередник виконує функції податкового агента щодо подання Податкового розрахунку за формою № 1ДФ. У свою чергу, платник податку зобов’язаний самостійно сплатити ПДФО до бюджету.

Проте в разі, коли йдеться про договір комісії, представники ДФСУ наполягають на тому, що утримати та перерахувати ПДФО до бюджету повинен саме комісіонер (див. лист ДПАУ від 19.04.2011 р. № 7435/6/17-0715 і консультацію в категорії 103.22 БЗ). У зв’язку з цим краще перестрахуватися та виконати функції податкового агента в повному обсязі.

Причому, якщо здійснюється продаж легкового автомобіля, мотоцикла або мопеда, прослідкуйте, щоб комітент у договорі або в окремій заяві зазначив, чи продавав він у поточному році інші подібні об’єкти.

У який же строк сплачують ПДФО? Це залежить від способу виплати комітенту його доходу. Так, якщо дохід:

— виплачується готівкою з каси податкового агента, то сплатити ПДФО потрібно протягом банківського дня, наступного за днем нарахування (виплати, надання) доходу (п.п. 168.1.4 ПКУ);

— перераховується на банківський рахунок комітента, тоді ПДФО перераховують одночасно з виплатою такого доходу (п.п. 168.1.2 ПКУ);

— нараховано, але не виплачено, то сплату ПДФО здійснюють протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем місяця, в якому нараховано, але не виплачено дохід (п.п. 49.18.1, п. 57.1 і п.п. 168.1.5 ПКУ).

І пам’ятайте, що дата нарахування доходу комітенту — це дата продажу речі, узятої на комісію.

Дохід, нарахований комітенту, у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ відображають з ознакою доходу «105»

 

ЄСВ

Згідно зі ст. 4 Закону № 2464 цей внесок сплачують тільки в тому випадку, якщо фізична особа перебуває з підприємством у трудових відносинах або виконує роботи (послуги) на підставі цивільно-правових договорів.

У нашій же ситуації все навпаки — це громадяни використовують працю комісіонера, оскільки підприємство виконує послуги з продажу їх майна. Тому виплата доходу фізособі-комітенту не є об’єктом обкладення ЄСВ.

Військовий збір

Як відомо, з 01.01.2015 р. база обкладення ВЗ кардинально змінилася. Тепер його утримують з усіх доходів фізичної особи, з яких утримують ПДФО (п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). А це означає, що з доходу, який виплачують комітенту, обов’язково потрібно утримувати ВЗ.

База обкладення при цьому та сама, що і для ПДФО (див. вище). Тобто нарахування ВЗ здійснюємо до утримання комісійної винагороди. Ставка ВЗ становить 1,5 %.

Сплатити ВЗ зобов’язаний податковий агент — комісіонер з дотриманням тих самих строків, які встановлено для ПДФО (п.п. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Приклад. 9.1. Комісійний магазин бере на реалізацію у фізичної особи легковий автомобіль Ford Focus 2013 року випуску з пробігом 50000 км. Згідно із заявою власника це його другий протягом звітного року продаж легкового автомобіля.

Автомобіль було оцінено сторонами в 160000,00 грн. Це вище середньоринкової вартості транспортного засобу, з якою за вибором продавця порівнюють договірну ціну.

Комісійна винагорода магазина становить 6 % (уключаючи ПДВ) від вартості реалізації. Автомобіль було реалізовано за 160000,00 грн.

Підприємство керується роз’ясненнями ДФСУ та виконує функції податкового агента в повному обсязі.

У бухгалтерському обліку підприємства-комісіонера операцію з реалізації автомобіля відображають таким чином (див. табл. 9.1):

Таблиця 9.1. Реалізація автомобіля фізособи-комітента

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн.

Дт

Кт

1

Отримано автомобіль на комісію

024

160000,00

2

Продано автомобіль*

361

702

160000,00

3

Списано вартість автомобіля з позабалансового обліку

024

160000,00

4

Відображено заборгованість перед комітентом

704

685

160000,00

5

Надійшли грошові кошти від покупця

311

361

160000,00

6

Утримано ПДФО з доходу фізособи-комітента (160000,00 грн. х 5 % : 100 %)

685

641/ПДФО

8000,00

7

Утримано ВЗ з доходу фізособи-комітента (160000,00 грн. х 1,5 % : 100 %)

685

642/ВЗ

2400,00

8

Нараховано комісійну винагороду (160000,00 грн. х 6 % : 100 %)

377

703

9600,00

9

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ

703

641/ПДВ

1600,00

10

Утримано комісійну винагороду із суми, належної комітенту

685

377

9600,00

11

Виплачено грошові кошти комітенту (160000,00 грн. - 8000,00 грн. - - 2400,00 грн. - 9600,00 грн.)

685

311

140000,00

* У разі продажу вживаних товарів, що придбані у неплатників ПДВ, базою оподаткування буде тільки комісійна винагорода (п. 189.3 ПКУ). Тому ПДВ від вартості автомобіля не нараховуємо.

 

висновки

  • За договором комісії комісіонер вчиняє правочин від свого імені, але за рахунок комітента.

  • На нашу думку, дохід, нарахований комісійним магазином фізособі-комітенту, слід обкладати ПДФО за ставкою 5 % як дохід від продажу об’єктів рухомого майна.

  • Для цілей обкладення ПДФО і ВЗ дохід фізособи-комітента не зменшують на суму комісійної винагороди і будь-яких податків.

  • Із суми доходу фізособи-комітента ЄСВ не справляють.

дохід, фізособа, комітент додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті