Податки та бухгалтерський облік, березень, 2015/№ 23 спецвипуск

 • Перелік використаних документів Будь-яке підприємство може укладати договори та здійснювати господарські операції не тільки з іншими підприємствами, установами та організаціями, а й з фізичними особами. Причому це можуть бути підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а також звичайні фізичні особи — резиденти або нерезиденти, працівники чи непрацівники підприємства. У кожному випадку існують особливості, які ви повинні врахувати. У цьому спецвипуску ми допоможемо вам з ними розібратися.
  Зокрема, ви дізнаєтеся про оренду та купівлю рухомого і нерухомого майна у фізосіб, про надання їм позик та безповоротної фінансової допомоги, про виплату пасивних доходів і винагород за цивільно-правовими договорами. Також ми розповімо про особливості роботи з ФОП і незалежними професіоналами, з фізособами-нерезидентами. Особливу увагу у цьому спецвипуску приділимо питанням обкладення доходів ПДФО, ЄСВ та військовим збором, який нещодавно (і, схоже, надовго) увійшов у наше життя.
  Спецвипуск для вас підготували редактор Наталія Вороная, податкові експерти Олена Савченко, Віталіна Мірошниченко, Оксана Хмелевська, Наталія Чернишова, експерти з питань оплати праці Яна Клиженко, Катерина Скрипкіна, Лілія Ушакова.
 • Працюємо з фізособами. 1. Використовуємо автомобіль фізособи У ХХI сторіччі важко собі уявити підприємство без транспортного засобу. Хоч один, але є. Час — гроші, а «чотириколісний друг» допомагає швидше вирішувати завдання, що стоять перед підприємством. При цьому не обов’язково купувати автомобіль. Є інший варіант — використовувати чужий автомобіль, наприклад належний фізособі. На яких підставах? Давайте поглянемо.
 • Працюємо з фізособами. 2. Орендуємо нерухоме майно Не рухомим майном єдиним. Інколи підприємству необхідно орендувати й нерухомість. При цьому договір оренди можна укласти, у тому числі, зі звичайною фізособою. Про всі нюанси відносин з таким орендодавцем ви дізнаєтесь у цьому розділі спецвипуску.
 • Працюємо з фізособами. 3. Купуємо рухоме майно
 • Працюємо з фізособами. 4. Закупівля сільгосппродукції в населення Здавалося б — звичайне придбання товару. Та це тільки на перший погляд. Особливості тут куди не глянь: сам товар, продавці та покупці, а також документальне оформлення — усе зі своїми «родзинками». Але найбільше нюансів пов’язано з оподаткуванням.
  Отже, якщо ви належите до заготівників, переробників або підприємств ресторанного господарства і купуєте сільгосппродукцію в населення, цей розділ для вас.
 • Працюємо з фізособами. 5. Купуємо нерухомість — оподатковуємо доходи фізособи Напевно, кожен із нас хоча б раз у житті стикався з продажем своєї нерухомості. Ситуація цілком життєва. При цьому покупцем нерухомого майна фізичної особи інколи виступає суб’єкт господарювання. Хто в такому разі відповідає за нарахування та сплату ПДФО і ВЗ? Які їх ставки? На ці та інші запитання ви знайдете відповіді в цьому розділі спецвипуску.
 • Працюємо з фізособами. 6. Позичаємо гроші фізособі Одним з варіантів відносин з фізичними особами є надання їм поворотної фінансової допомоги. Причому підприємство має право позичити гроші як «своїм» (тобто працівникам), так і «стороннім» (особам, які не перебувають з підприємством у трудових відносинах). Як правильно оформити позику грошей? Чи варто побоюватися податкових наслідків? Чи можна простити позику? Про це і не тільки читайте далі.
 • Працюємо з фізособами. 7. Виплачуємо пасивні доходи До пасивних доходів ПКУ відносить проценти, дивіденди, роялті, інвестиційний прибуток. У цьому розділі ми розглянемо порядок виплати та оподаткування найбільш «популярних» пасивних доходів, які виплачують суб’єкти господарювання. Це дивіденди та роялті. Тож приступимо.
 • Працюємо з фізособами. 8. Безповоротна фінансова допомога У житті всяке буває. Опинитися у скрутному фінансовому становищі може кожен із нас. Добре, коли допомогти можуть рідні та близькі, але іноді ситуація змушує звернутися і до сторонніх благодійників. Буває, що «доброю феєю» виявляється суб’єкт господарювання. Частіше фінансову допомогу підприємство надає своїм працівникам, але не забороняється її виплачувати й зовсім стороннім особам.
  Хто і як повинен оподатковувати доходи фізосіб від наданої їм безповоротної фіндопомоги, ви дізнаєтесь із цього розділу спецвипуску.
 • Працюємо з фізособами. 9. Виплата доходу фізособі-комітенту У цьому розділі ми розглянемо випадок, коли фізична особа — власник майна реалізує його через посередника — суб’єкта господарювання.
 • Працюємо з фізособами. 10. Фізособа виконує роботи (надає послуги) Досить часто для виконання певних робіт (надання послуг) підприємства залучають фізосіб «зі сторони». Їх не зараховують до штату підприємства. Замість цього з ними укладають цивільно-правові договори, а після закінчення виконання робіт (надання послуг) виплачують їм відповідну винагороду. Виконувати роботи (надавати послуги) можуть як підприємці, так і звичайні фізособи. Про роботу з підприємцями ви можете дізнатися з розділу 11 (див. с. 79). Тут поговоримо про відносини між підприємством і фізособами, які не є суб’єктами господарювання.
 • Працюємо з фізособами. 11. Виплати підприємцям Під час співпраці з підприємцями потрібно дотримуватися особливих правил, щоб не довелося сплачувати ПДФО або ЄСВ. Крім того, з 01.01.2015 р. змінилися правила утримання ВЗ, тому його більше не можна скидати з рахунків при співпраці з фізичними особами — підприємцями (далі — ФОП). Що ж потрібно знати, виплачуючи дохід фізособі? Розглянемо по черзі.
 • Працюємо з фізособами. 12. Працюємо з незалежними професіоналами Якщо підприємству довелося працювати з особами, які займаються незалежною професійною діяльністю (нотаріусами, адвокатами, судовими експертами), то в цьому випадку потрібно розуміти, що такі особи мають особливий статус. Це не підприємці, але й не прості громадяни. Які ж правила оподаткування під час виплати доходів таким особам? Які документи підтвердять витрати підприємства? Ці та інші запитання розглянемо далі.
 • Працюємо з фізособами. 13. Виплачуємо доходи іноземцям Із попередніх розділів ви могли дізнатися про облік та оподаткування операцій з фізичними особами, які є громадянами нашої країни. Але інколи у своїй діяльності підприємства стикаються з іноземними громадянами та особами без громадянства. Юридична особа може виплачувати їм найрізноманітніші доходи: зарплату, орендну плату, доходи від продажу рухомого та нерухомого майна, дивіденди тощо. Як оподатковувати доходи фізичних осіб — нерезидентів? Про це й поговоримо.
Перейти до номеру
 • № 26
 • № 25
 • № 24
 • № 22
 • № 21
 • № 20
 • № 19
 • № 18
?

За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить