(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 43
  • № 41
  • № 40
  • № 39
  • № 38
  • № 36-37
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/20
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Травень , 2015/№ 42

Питання з вебінару: податок на прибуток. Оренда

http://tinyurl.com/y6l66hxp
оренда

Якщо договір оренди авто не посвідчено нотаріально

Підприємство орендує автомобіль у фіз- особи, договір не посвідчено нотаріально. Чи можна орендну плату, вартість ПММ, запчастин тощо відносити до витрат?

 

Такої ситуації, звичайно, краще уникати. Адже договір оренди транспортного засобу, укладений з фізособою, підлягає нотаріальному посвідченню (ч. 2 ст. 799 ЦКУ). Детальніше про договори та нотаріальне посвідчення див. спецвипуск «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 15.

Важливо! Без нотаріального посвідчення такий договір оренди є нікчемним ( ч. 1 ст. 220 ЦКУ). Тобто таким, що не створює для сторін жодних правових наслідків*. Звідси й запитання: а як же тоді бути з «орендними» витратами (витратами на орендну плату, експлуатацію, техобслуговування, ремонт автомобіля тощо)?

* Крім тих, які пов’язані з його нікчемністю (реституцією).

Відповідь вас напевно порадує: сьогодні для витрат більше не важливий зв’язок із госпдіяльністю. З 1 січня 2015 року об’єкт оподаткування визначають з урахуванням бухгалтерського обліку. А там будь-які витрати підприємства включаються до витрат. Це на користь відображення витрат — вагомий аргумент.

Інша справа, що ч. 1 ст. 216 ЦКУ в разі нікчемності договору вимагає реституції. Це, зокрема, означає, що орендар може вимагати повернення суми сплаченої орендної плати і на цю суму в нього виникає дохід. Щоправда, чесно кажучи, доки зацікавлена сторона не пред’явить вимоги**, немає жодного приводу визнавати такі доходи. Але сподіваємося, що до цього справа не дійде***.

** Нагадаємо, що вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного договору (реституції) може бути пред’явлена будь-якою заінтересованою стороною (ч. 5 ст. 216 ЦКУ).

*** Більше того, у такому разі орендар, в ідеалі, повинен відшкодувати орендодавцю вартість користування майном. А тому навіть якщо зазначені доходи й відобразити, їх повинні будуть перекрити відповідні витрати.

Ну а «залізно» закріпити витрати можна ось яким чином. Для цього одна зі сторін може звернутися до суду з вимогою визнати нотаріально не посвідчений договір дійсним (ч. 2 ст. 220 ЦКУ). У такому разі суд може визнати такий договір дійсним. Тоді подальше нотаріальне посвідчення договору не  потрібно, і жодних питань щодо витрат не виникне (детальніше про це див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 88, с. 40).

 

 

Закінчилася оренда: що з податковим поліпшенням?

Як вчинити з «податковим ремонтом» орендованого приміщення після закінчення строку оренди (дохід до 20 млн грн.; у бухобліку поточний ремонт орендованого офісу у 2014 році потрапив до витрат)?

 

Після ремонту орендованого офісу в підприємства на 01.01.2015 р. в податковому обліку залишився ремонтний об’єкт (створений у минулому з понадлімітних витрат на ремонт — на догоду «старому» п. 146.19 ПКУ). Проте з цієї дати податковий облік ведуть за новими правилами і дивляться на бухгалтерський облік.

Для малодохідних підприємств у податковому обліку все складається просто. Для них важливий тільки бухгалтерський облік. Як наслідок, такі платники ведуть тільки бухгалтерський облік ОЗ і нараховують амортизацію тільки в бухобліку (виходячи з бухгалтерської залишкової вартості ОЗ).

А ось окремого податкового обліку ОЗ і НМА малодохідники не ведуть. Тому про «старий» податковий ремонтний об’єкт, що залишився в податковому обліку станом на 01.01.2015 р., на жаль, доведеться забути. При переході у 2015 рік цей об’єкт для податкового обліку просто загубиться. Отже, пройдуть повз нього й «старі» понадлімітні (недоамортизовані) ремонтні витрати. Тобто врешті-решт так і не зможуть зменшити об’єкт оподаткування.

Додамо, що, прощаючись з цими витратами, нараховувати ПДВ не потрібно, адже жодного постачання в цьому випадку не відбувається.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
податок на прибуток, оренда додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті