висновок документа
Після «обнулення» показників формули реєстраційна сума збільшується на суму від’ємного значення (ВЗ), задекларованого платником у ряд. 24 і 31 декларації з ПДВ за липень 2015 року, і не перераховується далі у зв’язку з уточненням показників такої звітності
Після набуття чинності відомим Законом від 16.07.2015 р. № 643-VIII на все «перехідне» ВЗ, точніше на суму ряд. 24 і 31 декларації за червень / II квартал 2015 року, платникам автоматом збільшили ліміт реєстрації. Детальніше про новий показник формули розрахунку ліміту реєстрації ∑ВЗ див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 74, с. 9.
Причому на виявлені після цього в «перехідному» ВЗ помилки податківці обіцяли коригувати ліміт реєстрації. Так, у Заявці на доопрацювання ПЗ з функціонування СЕА ПДВ у частині обчислення суми ліміту реєстрації податківці замислювали таке — показник ΣВЗ у СЕА має бути:
— зменшений за підсумками перевірки або при поданні платником УР до декларації за червень / II квартал 2015 року, яким зменшується ВЗ;
— збільшений за УР до декларації за червень / II квартал 2015 року, яким збільшується ВЗ, але тільки після проведення камеральної перевірки цифр такого УР.
Проте в листі, що коментується, податківці повідомили: перерахунку ліміту реєстрації при самостійному виправленні «старого» ВЗ через УР не буде.
Тобто якщо платник виявить заниження ВЗ і через УР покаже його збільшення, це тільки дасть йому можливість урахувати виявлений «+» суми ВЗ у складі податкового кредиту періоду, в якому подано УР, і не більше того. Ліміт реєстрації після камеральної перевірки такого УР на донараховану суму ВЗ, на жаль (!), не збільшиться.
Проте в будь-якому випадку радимо вам все ж не опускати руки і подавати УР, виявивши не тільки «плюсову», а й «мінусову» помилку у старому ВЗ.
Адже якщо при перевірці податківці виявлять завищення (!) «перехідного» ВЗ (а отже, і завищення ліміту), то за це:
— не тільки оштрафують (крім штрафів, передбачених ст. 123 ПКУ, накладуть ще й новий штраф у розмірі 10 % від суми завищення такого ВЗ),
— а й на суму виявленого завищення платнику зменшать ліміт реєстрації (на підставі погодженого податкового повідомлення-рішення). Це прямо випливає з п. 41 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). Ось така несправедливість!
Нагадаємо: щоб самостійно виправити долютневе ВЗ, податківці спершу радили суму збільшення/зменшення ВЗ зі знаком «+» або «-» довідково зазначати у гр. 11 таблиці 1 додатка Д2 і подавати його до декларації за той звітний період, у якому подано УР, без перенесення цієї суми в розд. IV (див. лист ДФСУ від 07.08.2015 р. № 29168/7/99-99-19-03-02-17 // «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 76, с. 16). Збільшення/зменшення долютневого ВЗ логічніше виглядало в ряд. 20.2 декларації за період, в якому подано УР.
Проте пізніше з’явився лист ГУ ДФС в Рівненській області від 02.10.2015 р. № 1862/10/17-00-15-01-07, в якому податківці при поданні УР вже вимагали збільшення або зменшення ВЗ у долютневих періодах відображати в ряд. 20.1 розд. III декларації.
І судячи з інформації від платників, які уточнюють долютневі помилки у ВЗ, декларації з довідковим додатком Д2 вже не проходять. Тому, враховуючи зміну позиції податківців, довідково подавати додаток Д2 із заповненою гр. 11 не потрібно, а результат виправлення слід врахувати в ряд. 20.1 декларації за звітний період, у якому подано УР.