Запитання, що турбує багатьох «неприбутківців», можна озвучити так: чи потрібно їм за I квартал звітувати перед податківцями і статистикою (тобто подавати «неприбутковий» Звіт та фінзвітність)? Почнемо зі звітності до податкових органів.
Чи подавати квартальну звітність податківцям?
Окремо зупинимося на кожному з видів звітності — податковій та фінансовій.
Податкова звітність. Нагадаємо, що у 2015 році «неприбутківців» вивели з числа платників податку на прибуток (див. «неприбутковий» п. 133.4 ПКУ, доданий Законом України від 17.07.2015 р. № 652-VIII // «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 68 — 69, с. 12). Це закріпили й у визначенні НПО. Тепер п.п. 14.1.121 ПКУ свідчить: НПО — неприбуткові підприємства, установи та організації, що не є платниками податку на прибуток відповідно до п. 133.4 ПКУ. Тому декларацію з податку на прибуток (як неплатники цього податку) НПО не подають. У них своя звітність — «неприбутковий» Звіт.
Точніше кажучи, Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації ( п. 46.2 ПКУ). Щоправда, наразі є тільки його проект (див. за посиланням http://www.sfs.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2016-rik/66388.html). Тому за 2015 рік НПО звітували по-старому, подаючи всім звичний (і поки що не скасований) «неприбутковий» Звіт*. Тим паче, що того вимагали самі контролери (листи ДФСУ від 04.01.2016 р. № 102/7/99-99-19-02-01-17 і від 15.03.2016 р. № 5616/6/99-99-19-02-01-13; лист ГУ ДФС у Луганській обл. від 16.03.2016 р. № 116/10/12-32-15-03-15; підкатегорія 102.04 БЗ).
Причому звітним періодом для «неприбуткових» залишався рік (п. 18 Порядку № 85**). Адже строки для «неприбуткового» Звіту — ті самі, що і для подання «прибуткової» декларації ( п. 46.2 ПКУ). Тому «неприбутковий» Звіт за 2015 рік подавали протягом 60 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) року, тобто до 29 лютого 2016 року включно.
** Порядок складання цього Звіту, затверджений тим самим наказом (див. виноску*).
Схоже, що у 2016-му картина не зміниться: звітуватимемо так само — за рік. Тобто
«неприбутковий» Звіт подаватимемо в цілому аж за весь 2016 рік
Тому щокварталу податківцям його подавати не потрібно. До речі, частково підтвердженням тому служить і проект Звіту (у якому виноска 2 відділяє особливий — квартальний випадок, заставляючи звітувати поквартально лише порушників; до того ж підстави для такого виводу дають формулювання п.п. 133.4.3 ПКУ, в якому згадується податковий (звітний) період — рік, а квартал фігурує як виняток).
Виходить, що «достроково» в екстреному порядку (серед року) доведеться відзвітувати лише порушникам, тобто тим «неприбутківцям», які порушать умови, встановлені для НПО (тобто вимоги п.п. 133.4.1 ПКУ). Тоді доведеться здати Звіт (за період: з початку року по місяць порушення) і в ньому із суми нецільового використання засобів розрахувати податок на прибуток. А далі до кінця «року порушення» — подавати податківцям «неприбутковий» Звіт щокварталу (причому разом з квартальною фінзвітністю). Ну а з наступного року і зовсім — сплачувати податок на прибуток і звітувати з нього в загальновстановленому порядку ( п.п. 133.4.3 ПКУ). Адже порушників виключать з Реєстру НПО і вони стануть звичайними платниками податку на прибуток.
Але, думаємо, що це не ваш випадок і ви — серед добросовісних «неприбутківців». А отже, «неприбутковий» Звіт податківцям подасте аж за рік (тобто щокварталу перед податківцями не звітуєте).
Ну і про всяк випадок скажемо, що Звіт про суми податкових пільг (за формою додатка до постанови КМУ від 27.12.2010 р. № 1233) неприбуткові організації (у частині «прибуткових» пільг) податківцям не подають. Адже НПО — тепер неплатники податку на прибуток. Тому окремих кодів «прибуткових» пільг для НПО в Довідниках пільг більше не передбачено. А оскільки не користуємося пільгами, Звіт не подається (лист ГУ ДФС у м. Києві від 21.05.2015 р. № 8250/10/26-15-15-03-11). Щоправда, коли є інші пільги (наприклад, з ПДВ), то щоквартальний «пільговий» Звіт за ними подати доведеться.
Фінансова звітність. Тут одразу заспокоїмо: доки ви серед добросовісних «неприбутківців», податківцям ваша фінзвітність не потрібна. Дивіться чому.
Обов’язок подавати фінансову звітність разом із декларацією в п. 46.2 ПКУ встановлено тільки (!) для платників податку на прибуток. Дослівно там про це говориться так: «платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність (крім малих підприємств) у порядку, передбаченому для подання податкової декларації».
Але, як наголошувалося, неприбуткові організації не є платниками податку на прибуток. Тому разом з «неприбутковим» Звітом фінансову звітність до податкових органів не подають. Таким чином,
фінансову звітність (разом з річним «неприбутковим» Звітом) НПО подавати не потрібно
Та й чесно кажучи, п. 46.2 ПКУ від НПО цього не вимагає (абзац четвертий змішує подавати тільки «неприбутковий» Звіт і нічого не говорить про фінзвітність).
До речі, відхрещуються від фінзвітності «неприбутківців» і самі контролери. Крім усього іншого, вони ще роблять акцент на тому, що п. 46.2 ПКУ змушує подавати фінзвітність разом з податковою декларацією. У свою чергу, податкова декларація — це документ, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання ( п. 46.1 ПКУ). Ну а оскільки «неприбутковий» Звіт таким критеріям не відповідає (тобто податковою декларацією не є), то фінзвітність разом з ним подавати не потрібно (лист ГУ ДФС у Запорізькій обл. від 04.02.2016 р. № 391/10/08-01-15-02-11; «Вісник. Право знати все про податки та збори», 2016, № 7, с. 40; № 11, с. 24).
У цілому, не переймайтеся: неприбуткові організації фінзвітність податківцям не подають (а такий обов’язок може замаячити, тільки (!) якщо будуть порушення, і то не з «неприбутковим» Звітом, а вже з декларацією з податку на прибуток ( п.п. 133.4.3 ПКУ). У зв’язку з чим у проектній версії Звіту дещо бентежить завершальне поле для відміток про подання разом зі Звітом фінзвітності, яке насправді не потрібне). А перед податківцями НПО відзвітують за рік, подаючи річний «неприбутковий» Звіт.
Чи подавати квартальну фінзвітність органам статистики?
Приємно, що звітне життя «неприбутковим» вирішили спростити і для фінансової звітності зробити послаблення. Закон України від 17.07.2015 р. № 652-VIII уніс також зміни до ч. 3 ст. 11 Закону про бухоблік*. Тепер там прописано, що
* Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-ХIV.
для неприбуткових організацій установлено скорочену за показниками фінансову звітність у складі Балансу і Звіту про фінрезультати**
** Якщо НПО застосовує міжнародні стандарти, то складає фінзвітність за правилами МСФЗ.
Щоправда, поки що профільний П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва»* у такому ж дусі не відкоригували. Там про «неприбуткових», як і раніше, — жодного слова. Цікаво, як врешті-решт там пропишуть ситуацію і яку спрощену звітність закріплять за НПО. Ну а поки що з урахуванням правил складання «на сьогодні» такої фінансової звітності (установлених П(С)БО 25) НПО, чітко кажучи, можуть складати:
* Затверджено наказом Мінфіну від 25.02.2000 р. № 39.
— фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва (СМП) (у складі ф. № 1-м «Баланс», ф. № 2-м «Звіт про фінансові результати») — якщо належать до суб’єктів малого підприємництва, або
— спрощений фінансовий звіт СМП (у складі ф. № 1-мс «Баланс», ф. № 2-мс «Звіт про фінансові результати») — якщо належать до суб’єктів мікропідприємництва.
У зв’язку з цим нагадаємо, що згідно з ч. 3 ст. 55 ГКУ:
— суб’єкти малого підприємництва — це юрособи, в яких середня кількість працівників за календарний рік не перевищує 50 осіб, а річний дохід не більше 10 млн євро за середньорічним курсом НБУ;
— суб’єкти мікропідприємництва — це юрособи, в яких середня кількість працівників за календарний рік не перевищує 10 осіб, а річний дохід не більше 2 млн євро за середньорічним курсом НБУ.
А що, коли НПО не потрапляє до «малих» (ну, скажімо, через більшу чисельність — понад 50 осіб)? Не подавати ж (усупереч благим нормам ч. 3 ст. 11 Закону про бухоблік) весь комплект звітності по повній? Думаємо, у такому разі варто звернутися до місцевих органів статистики. Сподіваємося, вам дозволять звітувати як «малим» — за формами № 1-м/2-м.
Тоді врахуйте, що скорочену фінзвітність подають до статистики таким чином ( п. 2 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419):
— фінзвіт СМП (ф. № 1-м, ф. № 2-м) — щокварталу і за рік (тобто звітні періоди: квартал, рік);
— спрощений фінзвіт СМП (ф. № 1-мс, ф. № 2-мс) — тільки за рік (тобто звітний період — тільки (!) рік).
Тому якщо НПО складає фінзвіт СМП (за ф. № 1-м, ф. № 2-м), то за підсумками I кварталу цю фінзвітність слід подати до статистики. А ось спрощений фінзвіт СМП (за ф. № 1-мс, ф. № 2-мс) подаватимемо аж за підсумками року (тому щокварталу, у тому числі за I квартал, до статистики його подавати не потрібно).
А насамкінець усе зазначене вище зберемо в таблиці:
Звітність НПО («неприбутковий» Звіт та фінзвітність)
Звітність НПО: | До яких органів подаємо звітність: | |||
до податкових органів («неприбутковий» Звіт) | до органів статистики (фінзвітність) | |||
— квартальна | — | фінзвіт СМП | не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом (п. 5 Порядку № 419) | |
ф. № 1-м «Баланс»; ф. № 2-м «Звіт про фінансові результати» | ||||
— річна | «неприбутковий» Звіт (фінзвітність з ним подавати не потрібно) | протягом 60 календарних днів, що настають за звітним роком ( п.п. 49.18.3 ПКУ п. 18 Порядку № 85) | фінзвіт СМП | не пізніше 28 лютого року, що настає за звітним (п. 5 Порядку № 419) |
ф. № 1-м «Баланс»; ф. № 2-м «Звіт про фінансові результати» | ||||
спрощений фінзвіт СМП | ||||
ф. № 1-мс «Баланс»; ф. № 2-мс «Звіт про фінансові результати» |