(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 104
 • № 103
 • № 102
 • № 100
 • № 99
 • № 98
 • № 97
 • № 96
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
1/23
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Грудень , 2016/№ 101

Збиткове пільгове постачання: усього одна ПН

http://tinyurl.com/yxhlqmfc
За матеріалами категорії 101.17 Бази знань*

* Див. на офіційному сайті ДФСУ (zir.sfs.gov.ua) у розділі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс».

висновок документа


При здійсненні пільгових постачань товарів за ціною нижче за їх ціну придбання на суму перевищення ціни придбання над ціною продажу таких товарів додаткові податкові зобов’язання не нараховуються.

При постачанні складається одна податкова накладна виходячи з фактичної ціни продажу пільгового товару

Нарешті податківці своїм чітким роз’ясненням закрили питання про обкладення ПДВ пільгового постачання товару за ціною нижче за ціну придбання.

І ми просто щасливі, ☺ що податківці таки дійшли правильного висновку і тепер пропонують у пільговій операції різницю між фактичною ціною та мінбазою, так само як і саму договірну вартість постачання товару, оподатковувати з урахуванням пільги (тобто без нарахування податкових зобов’язань з ПДВ).

Інакше кажучи, оскільки за пільговою операцією податкові зобов’язання не нараховуються (у податковій накладній у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» ставиться відмітка «Без ПДВ», а в табл. А рядки II — VIII не заповнюються), то немає сенсу виписувати і другу ПН з типом причини «15» або «17» тільки для того, щоб у ній же зазначити, що постачання «Без ПДВ», і залишити рядки II — VIII порожніми.

Платники при постачанні пільгових товарів повинні на дату виникнення податкових зобов’язань скласти тільки одну ПН виходячи з фактичної ціни постачання таких товарів.

Зверніть увагу! Ці висновки стосуються абсолютно всіх пільгових операцій, звільнених від ПДВ згідно зі ст. 197 ПКУ і підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, а також міжнародними договорами (щоправда, про останніх податківці чомусь умовчали, напевно, просто забули).

Хоча, чесно кажучи, були у нас побоювання, що податківці, як і у випадку із збитковим експортом, наполягатимуть, що об’єм операцій, розрахований виходячи з перевищення ціни придбання (звичайної ціни) над фактичною ціною постачання, не формує вартості пільгового товару. І вимагати складання ще однієї податкової накладної, обкладаючи суму перевищення поза пільгою, тобто за основною ставкою 20 %!

Нагадаємо: це питання викликало величезну кількість спорів. Проте суди прийняли сторону експортерів, дозволяючи обкладати ПДВ усю завищену базу за нульовою ставкою (див. наприклад, постанову ВАСУ від 16.02.2016 р. № К/800/47756/15 // «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 21, с. 23, а також постанову ВАСУ від 22.03.2016 р. № К/800/48575/15).

Щоправда, щодо експорту за ціною нижче за собівартість пільгових товарів (зокрема, ішлося про зернові/технічні культури, експорт яких до 01.01.2016 р. звільнявся від обкладення ПДВ на підставі п. 152 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ), податківці поводилися скромніше і погоджувалися, що до суми перевищення повинен застосовуватися пільговий режим оподаткування, тобто додаткові ПЗ нараховуватися не повинні (див. листи ДФСУ від 25.05.2016 р. № 11361/6/99-99-15-03-02-15 і від 23.05.2016 р. № 11215/6/99-99-15-03-02-15).

Але незважаючи на ці позитивні листи, а також абсолютно справедливі рішення ВАСУ, стара фіскальна консультація з експорту, в якій зазначено, що суму перевищення мінбази над договірною вартістю при експорті потрібно оподатковувати за ставкою 20 %, поки що наявна в підкатегорії 101.09 БЗ.

Сподіватимемося, що скоро побачимо однозначно позитивну відповідь і з приводу збиткового експорту.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
пільгові постачання, додаткові податкові зобов’язання, податкова накладна, постачання товарів, оподаткування ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті