Курсові різниці у «малят»

В обраному У обране
Друк
Свіріденко Алла, податковий експерт
Податки & бухоблік Грудень, 2016/№ 101
Мале підприємство за рекомендацією органу статистики складає та подає фінансову звітність у складі Балансу (форма № 1-м) і Звіту про фінансові результати (форма № 2-м) один раз на рік. Чи може в такому разі підприємство розраховувати курсові різниці один раз на рік? Який курс НБУ використовувати при розрахунку курсових різниць: за попередній день чи на дату балансу (здійснення господарської операції)?

Правила розрахунку курсових різниць встановлює П(С)БО 21 «Вплив змін валютного курсу», згідно з яким курсові різниці (КР) за монетарними статтями визначають на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції ( п. 8 П(С)БО 21).

Виходить, нам потрібно визначитися з тим, що ж таке «дата балансу»? Як передбачено п. 3 П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах», дата балансу — це дата, на яку складений баланс підприємства. Зазвичай датою балансу є кінець останнього дня звітного періоду.

Отже, періодичність розрахунку КР залежить від періодичності складання фінансової звітності. У зв’язку з цим нагадаємо: усі підприємства (у тому числі й малі) зобов’язані складати квартальну та річну фінансову звітність ( ч. 1 ст. 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV). При цьому для «малят» установлено скорочену за показниками фінзвітність у складі Балансу (форма № 1-м) і Звіту про фінансові результати (форма № 2-м).

Виняток із правила щоквартального складання фінзвітності зроблено тільки для мікропідприємств* — вони звітують один раз за результатами року ( п. 2 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419). При цьому вони повинні використовувати звітні форми № 1-мс і 2-мс, що передбачено П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва».

* До них належать підприємства, в яких середня кількість працівників за календарний рік не перевищує 10 осіб і річний дохід від будь-яких видів діяльності не перевищує 2 млн євро за середньорічним курсом НБУ ( ч. 3 ст. 55 ГКУ).

А оскільки так, то

всі підприємства (у тому числі «малята») КР обов’язково перераховують поквартально, а мікропідприємства — раз на рік

Судячи із запитання, підприємство, керуючись рекомендаціями органу статистики, складає та подає Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва (форми № 1-м і 2-м) один раз на рік. У цьому випадку вам потрібно визначитися з тим, яким насправді є ваше підприємство — звичайним «малим» або все ж таки «мікро-». Якщо «мікро-», тоді ви і справді можете складати фінзвітність один раз на рік. Тому, незважаючи на вимогу «від статистики» до форми звітності («м», а не «мс»), КР можна обчислювати теж один раз на рік (за винятком тих КР, які обчислюють за госпоперацією).

Якщо ж ваше підприємство потрапляє до розряду звичайних «малих», то ви зобов’язані дотримувати вимоги Закону про бухоблік і П(С)БО 21: КР потрібно перераховувати на кожну дату балансу, а дати балансу для малого підприємства — квартальні (31.03; 30.06; 30.09) і річна (31.12).

Який курс валюти потрібно брати при розрахунку КР?

Щоб розібратися в цьому, досить іще раз зазирнути до п. 8 П(С)БО 21, в якому зазначено, що для визначення КР на дату балансу застосовують валютний курс на кінець дня дати балансу. А ось при визначенні КР на дату здійснення господарської операції застосовується валютний курс на початок дня дати здійснення операції.

Слід зазначити, що починаючи з 31.03.2015 р. НБУ встановлює курс щодня один раз наприкінці робочого дня (до 18:00)**. При цьому діє цей курс протягом усього наступного робочого дня після дня встановлення. Виходить: при визначенні КР застосовують курс НБУ на дату балансу або на дату здійснення господарської операції. Інша справа, що встановлений він буде НБУ напередодні ввечері.

** Згідно з постановою Правління НБУ від 19.03.2015 р. № 194.

Порядок перерахунку КР на дату балансу і на дату здійснення господарської операції покажемо на прикладі.

Приклад. Підприємство відвантажило партію товарів загальною вартістю $10000 покупцю-нерезиденту. Курс НБУ становив:

— на дату відвантаження товарів — 26,6 грн./$ (тут і далі курс умовний);

— на дату балансу — 25,9 грн./$;

— на дату оплати товарів покупцем-нерезидентом — 26,0 грн./$.

КР у бухгалтерському обліку

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума, $/грн.

Дт

Кт

1

Відвантажено товари на експорт

($10000 х 26,6 грн./$)

362

702

$10000

266000

2

Відображено КР за монетарною дебіторською заборгованістю на дату балансу

($10000 х (25,9 грн./$ - 26,6 грн./$))

945

362

7000

3

Отримано оплату від нерезидента на розподільчий рахунок

($10000 х 26,0 грн./$)

316*

362

$10000

260000

4

Відображено КР за монетарною дебіторською заборгованістю на дату її погашення

($10000 х (26,0 грн./$ - 25,9 грн./$))

362

714

1000

* Кореспонденцію рахунків за операцією обов’язкового продажу валюти для спрощення прикладу не показуємо (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 16).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток ifactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд