(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 14
  • № 13
  • № 12
  • № 11
  • № 10
  • № 9
  • № 8
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
4/15
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Лютий , 2016/№ 15

То двічі, то зовсім нічого, або Оподаткування перехідних доходів

Підприємство відвантажило товар покупцю, перебуваючи на спрощеній системі, а оплату за нього отримало вже перебуваючи на загальній системі. Як оподатковується дохід від реалізації цього товару? Це звернення на гарячу лінію нашого чернігівського передплатника змусило нас призадуматися…

Питання дійсно не з легких. Бо ж дохід підприємства-загальносистемника визначається за бухобліковими правилами і відображається на дату відвантаження товару ( п.п. 134.1.1 ПКУ). Натомість дохід єдиноподатника визначається на дату надходження грошових коштів на його рахунок або в касу ( п. 292.1 ПКУ).

Відповідно, у ситуації, викладеній у запитанні, у підприємства взагалі немає події, за якою воно мало б відображати дохід згідно з ПКУ. Аналогічна ситуація складається у тому випадку, якщо підприємство отримає аванс на загальній системі, а відвантаження товару в рахунок цього авансу здійснить вже на спрощеній системі.

Як діяти у такому разі? Податківці не вигадали нічого кращого, ніж просто дати вказівку — дійте за бухобліковими правилами (див. лист № 23920*). А розглядаючи аналогічне по суті запитання у Базі знань, фіскали взагалі ухилилися від відповіді. Посилаючись на те, що питання потребує врегулювання шляхом унесення змін до ПКУ (див. БЗ 102.12).

* Лист ДФСУ від 10.11.2015 р. № 23920/6/99-99-19-02-02-15.

Виходячи з цієї логіки, можна подумати, що дохід від зазначеної операції взагалі можна буде не оподатковувати — ні на спрощеній, ні на загальній системі. Однак ми б не радили бути настільки «сміливими», покладаючись на суцільну «бухобліковість» доходів в обліку податку на прибуток. Тому що податківці у консультації із Бази знань не дають узагальнюючої відповіді, а лише радять звертатися за індивідуальними консультаціями. Власне, однією із таких консультацій є згаданий вище лист № 23920, але його наявність ще не означає, що інші платники отримають аналогічне роз’яснення.

У будь-якому випадку п. 52.2 ПКУ передбачає, що

індивідуальне роз’яснення діє лише для платника, який його отримав

Тому без індивідуальної консультації із висновком, який дозволяє саме вам не відображати «перехідні» доходи в податковоприбутковому обліку, — не радимо проявляти «сміливість» у цьому питанні.

Окрім того, пропонований податківцями принцип суцільної орієнтації на бухоблік іноді призводить до зовсім некоректних висновків. Ми вже звертали увагу на зворотну ситуацію: аванс отримано на спрощеній системі, а відвантаження здійснено на загальній системі. Податківці відповіли так само: орієнтуємося на бухоблік і відображаємо дохід згідно з бухобліковими правилами (див. БЗ 102.12). Наш коментар до цієї консультації читайте у «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 104, с. 19).

В останній ситуації «дохідна» подія фактично виникла двічі: і на спрощеній системі, і на загальній. І застосований податківцями принцип «все за бухобліком» призвів би до того, що дохід оподатковувався двічі. Ми, певна річ, із цим не погоджувалися.

Наприклад, у зворотній ситуації (коли платник переходить із загальної системи на спрощену) ПКУ передбачає, як платнику уникнути подвійного оподаткування. Для цього є спеціальна норма — п.п. 6 п. 292.11 ПКУ (ср. 025069200). Зазначений підпункт дозволяє єдиноподатникам не відображати доходи, коли надходять кошти за товари, відвантажені на загальній системі. Відповідно, наголошували ми, і в аналогічній зворотній ситуації (коли єдиноподатник отримав аванс на спрощеній системі, а товари відвантажив після переходу на загальну) подвійного оподаткування теж не повинно бути.

Але тут слід зауважити: п.п. 6 п. 292.11 ПКУ працює за однієї умови. А саме: кошти, отримані єдиноподатником за товари, відвантажені на загальній системі, можна не включати до «єдиноподаткового» доходу тоді, коли дохід від реалізації таких товарів було уключено до бази оподаткування податком на прибуток. Якщо ж не уключено — «єдиноподатковий» дохід слід відображати, незважаючи на п.п. 6 п. 292.11 ПКУ (див. БЗ 108.01.02, яка наразі втратила чинність).

Це — той натяк, із якого можна зробити висновок і щодо інших ситуацій з відображенням «перехідних» доходів. Зокрема і щодо ситуації, викладеної в запитанні, коли товар відвантажено на спрощеній системі, а гроші за нього отримано вже після переходу на загальну систему. Розтлумачуючи п.п. 6 п. 292.11 ПКУ, податківці дали зрозуміти: не може такого бути, аби дохід взагалі не було відображено (ні на загальній, ні на спрощеній системі).

Ось чому ми змушені сумніватися у позитивних висновках листа № 23920. Бо ж зазначений лист пропонує платникам податку на прибуток діяти за бухобліковими правилами. А якщо платник податку на прибуток, який отримав гроші за товари, відвантажені на спрощеній системі, діятиме за правилами бухобліку, він не відобразить дохід від такої перехідної операції взагалі.

Підсумовуючи усе вищезазначене, можемо сформулювати такий принцип:

«перехідний» дохід у будь-якому випадку має бути оподатковано один раз

Або на загальній, або на спрощеній системі. Не може бути ані такого, що «перехідний» дохід оподатковується двічі, ані такого, що він не оподатковується жодного разу ( п. 2 ст. 17 ГКУ).

Відповідно, повертаючись до ситуації у запитанні, можна думати, що «перехідний» дохід також буде оподатковуватися. На якій системі? На нашу думку, дохід слід уключати до бази оподаткування тим податком, на який перейшов платник. Тож у ситуації, коли товар відвантажено на спрощеній системі, а гроші отримано після переходу на загальну — «перехідний» дохід слід уключати до бази оподаткування податком на прибуток. При цьому, на нашу думку, оподатковуваний прибуток треба збільшити на суму фінрезультату від реалізації «перехідних» товарів. А от якщо навпаки — аванс отримано на загальній системі, а відвантаження відбулося на спрощеній — дохід слід уключати до бази оподаткування єдиним податком. І до доходу тоді потрапить уся сума вартості товарів, без зменшення її на суму собівартості.

При цьому в обох випадках декларація підприємства буде містити інформацію, яка потребує пояснення. Тож рекомендуємо скористатися правом, що його надано кожному платнику п. 46.4 ПКУ, і у спеціальному полі декларації за звітний період пояснити, чому до бази оподаткування уключено «перехідні» доходи.

Аналогічне пояснення рекомендуємо робити також тим платникам, у яких виникає загроза «подвійного» оподаткування одного і того самого доходу. У цьому випадку в доповненні ви поясните, чому до бази оподаткування вдруге не включено «перехідні» доходи.

Насамкінець зауважимо, що альтернативою зазначеному підходу може бути хіба що подання уточнюючого розрахунку. Тобто платник, який відвантажив товар на спрощеній системі, а гроші за нього отримав після переходу на загальну, повинен би подати уточнюючий розрахунок і уключити суму отриманих коштів до «єдиноподаткових» доходів того періоду, коли він перебував на спрощеній системі. Так податківці радили чинити тим єдиноподатникам, які мали «перехідні» доходи при переході з однієї групи в іншу. А саме: коли третьогрупник відвантажував товар, а кошти за нього отримував після переходу у першу чи другу групу. В такому випадку податківці пропонували подати уточнюючий розрахунок і уключити доходи до складу того періоду, коли він перебував у третій групі (див. БЗ 107.08).

Але в цьому варіанті є пастка: якщо через уточнюючий розрахунок уключати отримані на загальній системі кошти до «єдиноподаткових» доходів минулого періоду — треба визнати недоплату єдиного податку і сплатити «самоштраф» згідно з п. 50.1 ПКУ. Тому у ситуації, викладеній у запитанні, рекомендуємо все-таки уключати дохід від реалізації «перехідних» товарів до бази оподаткування податком на прибуток із відповідним поясненням у декларації.

перехідні доходи додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті