(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 14
  • № 13
  • № 12
  • № 11
  • № 10
  • № 9
  • № 8
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
11/15
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Лютий , 2016/№ 15

Повернення товару після ПДВ-розреєстрації покупця: чи можна продавцю зменшити ПЗ?

Підприємство-продавець склало розрахунок коригування (РК) на зменшення податкових зобов’язань (ПЗ) у зв’язку з поверненням товару і надіслало його на реєстрацію контрагенту (покупцю). Однак на день отримання цього РК покупець вже не був платником ПДВ (реєстрацію анульовано за рішенням контролюючих органів). Чи може продавець самостійно зареєструвати цей РК і якщо ні, то яким чином йому зменшити свої ПЗ?

На жаль, зареєструвати такий РК не вийде. Причому це не зможе зробити ані продавець (оскільки це не є його обов’язком), ані покупець (оскільки він уже не має статусу платника ПДВ). Однак зменшити свої ПЗ у продавця можливість є. Читайте докладніше далі.

Перш за все нагадаємо, що РК на зменшення ПЗ реєструється покупцем ( абзац четвертий п. 192.1 ПКУ). Однак візьміть до уваги ось що. У випадку, коли ПДВ-реєстрація суб’єкта господарювання анулюється за рішенням контролюючого органу, то статус платника ПДВ такий суб’єкт втрачає з дати прийняття відповідного рішення ( абзац третій п. 184.2 ПКУ). Отже, саме з цієї дати суб’єкт, чию ПДВ-реєстрацію анульовано, втрачає усі права та обов’язки платника ПДВ. До них належить, зокрема, і обов’язок реєструвати ПН чи РК ( абзац перший п. 201.1 ПКУ).

Так-от, оскільки в нашій ситуації покупець на момент отримання «зменшуючого» РК для реєстрації в ЄРПН вже не був платником ПДВ, зареєструвати РК він не може.

Податківці у своїх роз’ясненнях наполягають на тому, що особа, реєстрацію платника ПДВ якої анульовано, не має права зареєструвати у ЄРПН ПН та/або РК. Навіть якщо з дати їх складання ще не минуло 15 календарних днів (див., наприклад, листи ДФСУ від 23.11.2015 р. № 24877/6/99-99-19-03-02-15 і від 12.11.2015 р. № 24136/6/99-99-19-03-02-15). Саме та ситуація, коли «ні туди, ні сюди»…

Більше того, в БЗ 101.19 вони заявляють: якщо після постачання товарів/послуг покупець таких товарів/послуг втрачає статус платника ПДВ, у постачальника взагалі відсутні підстави для складання РК на такого покупця. Можна сперечатися із цим висновком, тим більше у цій же консультації податківці наполягають: якщо коригування «збільшуюче» — постачальник повинен скласти РК на неплатника ПДВ. Вже звичні подвійні стандарти: коли коригування на користь бюджету — правила можна порушувати, а от коли на користь платника…

Як не прикро, але тут нічого не вдієш. Перше, що спадає на думку, — це скласти «зменшуючий» РК на неплатника ПДВ. Це логічно, але в цьому немає особливого практичного сенсу. Бо ж у ПН, до якої його складено, стоїть ІПН екс-платника ПДВ, тому зменшити ПЗ у цій ПН за допомогою РК на неплатника не вийде.

Який же вихід? Коментуючи лист ДФСУ від 07.10.2015 р. № 23580/5/99-99-19-03-02-16 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 86, с. 6), ми радили сміливим платникам зменшувати свої ПЗ за операціями з екс-платниками ПДВ на підставі бухдовідки.

Як до цього поставляться податківці? Сказати складно. Але достеменно відомо, що ПК за простроченою кредиторською заборгованістю вони змушують зменшувати саме на підставі бухдовідки (див. лист ДФСУ від 05.10.2015 р. № 21062/6/99-99-19-03-02-15 // «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 86, с. 5). А наша ситуація чим гірша? Хіба лише тим, що не на користь бюджету...

Нарешті, для тих платників, як бажають боротися за зменшення своїх ПЗ, є ще один шлях. А саме: суди зобов’язують приймати до реєстрації РК, складені на покупця, якому анульовано ПДВ-реєстрацію (див., наприклад, постанову Харківського окружного адмінсуду від 14.12.2015 р. у справі № 820/11513/15*).

* Див.: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/54466112.

Ось така складається ситуація. Який вихід із неї обрати — вирішувати вам.

повернення товару, ПДВ, податкові зобов’язання додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті