(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 8
 • № 6
 • № 5
 • № 4
 • № 3
 • № 1-2
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
14/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Січень , 2016/№ 7

«Харчування» в готельному рахунку

http://tinyurl.com/y5gy9xd5
Відряджений працівник приклав до авансового звіту готельний рахунок із включеною до нього вартістю харчування. Чи зменшувати на неї розмір добових?

Відповідь залежить від двох обставин.

Перша. Якщо ви належите до категорії підприємств, установ чи організацій, що фінансуються з бюджету, то так — вам доведеться, орієнтуючись на абзац десятий п.п. «а» п.п. 170.9.1 ПКУ, чітко дотримуватися «відрядної» Інструкції, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.98 р. № 59 (далі — Інструкція № 59). Тобто при внутрішньоукраїнському відрядженні зменшувати розмір добових до 80 % при одноразовому харчуванні, до 55 % — дворазовому і до 35 % — при триразовому ( абзац п’ятий п. 5 розд. ІІ Інструкції № 59). Але власне суми на харчування, якщо вони виділені в рахунку, відрядженому таки слід компенсувати (разом з вартістю проживання). А при закордонному відрядженні: якщо «харчування» в рахунку не виділене конкретною сумою, то зменшувати добові треба аналогічно, а якщо виділено, то такі витрати відрядженому не компенсуються взагалі ( п.п. «е» п. 16.2 розд. ІІІ Інструкції № 59).

Друга. Якщо ви належите до «комерсів», погляньте, як прописано цей момент у положенні про відрядження вашого підприємства (якщо, звичайно, такий документ існує). Якщо там продубльовано зазначену вище норму з Інструкції № 59 або щодо цьому моменту ваше положення відсилає до неї, то співчуваємо вашим працівникам і, як-то кажуть, «читайте першу»…

А ось якщо ні «перша» ні «друга» не про вас — і тим більше якщо цей момент у положенні прописаний правильно, — то у фіскалів не повинно виникнути запитань.

По-перше, тому що Інструкція № 59 поширюється тільки на підприємства, установи та організації, що фінансуються з бюджету, і не стосується «комерсів»! Що важливе — податківці це прямо визнають (див. листи ДПАУ від 14.05.2013 р. № 2502/6/99-99-17-03-03-15 і від 31.03.2012 р. № 5742/6/15-1415; підкатегорію 103.17 БЗ).

По-друге, врешті-решт питання не стоїть так: чи можна виплатити відрядженому добові в повному розмірі і ще компенсувати його витрати на харчування, виділені в готельному рахунку? — Звичайно, можна. Питання тільки в тому, чи обкладати компенсацію харчування ПДФО і ВЗ як «додаткове благо», та й ще з «натуральним коефіцієнтом». Так от, однозначну відповідь на нього дає абзац другий п.п. «а» п.п. 170.9.1 ПКУ, в якому прямо зазначено: сума відшкодованих відрядженому витрат на «оплату вартості проживання в готелях (мотелях), а також включених до таких рахунків витрат на харчування» не вважається доходом такої особи. Без жодних застережень — окрім, зрозуміло, граничного розміру добових, установленого як умова необкладення ПДФО (і ВЗ) абзацом п’ятим п.п. «а» п.п. 170.9.1 ПКУ з розрахунку на кожен календарний день відрядження як «не більш ніж 0,2 розміру МЗП» (для «закордонних» — «не вище 0,75 МЗП»), причому, МЗП — на 1 січня відповідного року. І, зрозуміло, за наявності підтвердних документів ( абзац третій п.п. «а» п.п. 170.9.1 ПКУ).

І нарешті, по-третє: у листі ДПАУ від 31.03.2012 р. № 5742/6/15-1415 податківці недвозначно написали, мовляв, «для підприємств небюджетної сфери зменшення добових витрат, що обліковуються при обчисленні податку на прибуток у складі витрат, на вартість харчування, включену до рахунка на проживання, їх працівників ПКУ не передбачено». Так — «при обчисленні податку на прибуток», так — із посиланням на убитий п.п. 140.1.7 ПКУ. Але ж він був стовідсотковим текстовим близнюком живого п.п. 170.9.1 ПКУ. І це сильний аргумент на користь незмінності позиції податківців з цього питання.

Детально про добові ви могли прочитати в тематичному номері «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 43, с. 10.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
готельний рахунок, харчування, добові витрати додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті