(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 40
  • № 39
  • № 38
  • № 37
  • № 35-36
  • № 34
  • № 33
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
2/21
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Травень , 2016/№ 41

Компенсація земельного та «нерухомого» податків не обкладається ПДВ

За матеріалами підкатегорії 101.02 Бази знань*

* Див. на офіційному сайті ДФСУ за посиланням zir.sfs.gov.ua.

висновок документа


Грошові кошти, які надійшли у вигляді компенсації земельного податку і податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не включаються до бази обкладення та не обкладаються ПДВ

Так-так, у вас не омана зору. Податківці тепер уже у своєму популярному ресурсі для всіх платників написали: якщо орендар компенсує орендодавцю земподаток та/або податок на нерухомість, то в цих сумах немає ПДВ!!!

Дійсно, неймовірне поруч!

Безумовно, роз’яснення чудове. Бентежить тільки різка зміна позиції фіскалів на протилежну без жодних на те підстав, наприклад, у вигляді змін законодавчих норм.

Податок на землю: минуле, теперішнє та майбутнє. Почнемо з минулого. Протягом багатьох років податківці стверджували, що земельний податок є частиною оплати вартості послуг оренди, тому є об’єктом обкладення ПДВ. І з цим важко було сперечатися. Адже згідно зі ст. 797 ЦКУ плата, що справляється з орендаря будівлі чи іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею та плати за користування земельною ділянкою.

Щоправда, завжди робився виняток для орендодавців-бюджетників. Компенсація земподатку таким отримувачам розцінювалася як складова витрат на утримання нерухомого майна, наданого в оренду. А ці суми не потрапляли під об’єкт завдяки передостанньому абзацу п. 188.1 ПКУ.

Щоб не бути голослівними, наведемо номери листів та консультацій (див. у табл. 1).

Таблиця 1. Колишня позиція фіскалів щодо компенсації земподатку

Орендодавець

Компенсацію земподатку

Листи/консультації (позиція минулого)

Звичайне підприємство

обкладати ПДВ

лист ДФСУ від 29.10.2015 р. № 23008/6/99-99-19-03-02-15;

лист ГУ ДФС у м. Києві від 02.10.2015 р. № 15108/10/26-15-15-01-09;

лист ДПСУ від 15.11.2012 р. № 4967/0/51-12/15-3416;

«Вісник податкової служби України», 2012, № 34, с. 18;

лист ДПАУ від 29.08.2002 р. № 5589/6/15-3415;

консультація в 101.02 БЗ зі строком дії до 01.01.2016 р.

Бюджетне підприємство

не обкладати ПДВ

лист ДФСУ від 21.10.2015 р. № 22216/6/99-99-19-03-02-15;

«Вісник Міністерства доходів і зборів України», 2014, № 28, с. 56;

консультація в 101.02 БЗ зі строком дії до 01.01.2016 р.

Задля справедливості зазначимо, що періодично з’являлися листи (лист Міндоходів від 26.05.2014 р. № 9359/6/99-99-19-03-02-15; листи ДФСУ від 01.12.2015 р. № 25679/6/99-99-19-03-02-15 і від 19.01.2016 р. № 907/6/99-99-19-03-02-15) про неоподаткування компенсації земподатку, але вони були адресовані хоч і не бюджетним підприємствам, але дуже вже специфічним платникам — підприємствам морського транспорту. Зрозуміло, що всі інші небюджетники боялися ними користуватися, а на свою особисту адресу нічого подібного отримати від податківців не вдавалося. Про все це ви знаєте з «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 9, с. 21.

Від минулого переходимо до сьогодення. Початок поточного року ознаменувався хвилею листів від податківців з висновком: компенсація орендодавцю земподатку не обкладається ПДВ, причому не залежно від того, є воно бюджетним чи ні (див. їх перелік у табл. 2).

Таблиця 2. Теперішня позиція фіскалів щодо компенсації земподатку

Орендодавець

Компенсацію земподатку

Листи/консультації (сучасна позиція)

Будь-яке підприємство (у тому числі звичайне/бюджетне)

не обкладати ПДВ

листи ДФСУ від 11.04.2016 р. № 8218/6/99-99-19-03-02-15, від 11.04.2016 р. № 8006/6/99-99-19-03-02-15, від 11.04.2016 р. № 7968/6/99-99-19-03-02-15, від 29.02.2016 р. № 4453/6/99-99-19-03-02-15, від 29.02.2016 р. № 4442/6/99-99-19-03-02-15, від 29.02.2016 р. № 4454/6/99-99-19-03-02-15, від 29.02.2016 р. № 4456/6/99-99-19-03-02-15, від 29.02.2016 р. №4457/6/99-99-19-03-02-15, від 19.01.2016 р. № 918/6/99-99-19-03-02-15;

консультація в 101.02 БЗ

Як бачите, усі листи «адресні». І хоча їх потік увінчався консультацією в БЗ, яка «для всіх», проте в неї немає захисної сили узагальнюючої або індивідуальної консультації.

Тому порада на майбутнє: отримайте таку приємну відповідь про необкладення ПДВ компенсації земподатку на свою адресу. Адже настрої податківців знову можуть змінитися, і потрібна БЗ зникне з нашого з вами поля зору так само несподівано, як і з’явилася.

Крім того, якщо перечитати всі листи, то можна в них відшукати й несподівані додаткові умови «від ДФСУ» для неоподаткування компесації земподатку. Так, наприклад, у листі від 11.04.2016 р. № 7968/6/99-99-19-03-02-15 робиться висновок, що операція з отримання орендодавцем від орендаря компенсації земподатку не є об’єктом обкладення ПДВ, якщо така оплата відшкодовується орендодавцю за окремим (!) договором та не включається орендодавцем до складу орендної плати. Ну от скажіть, при чому тут окремий договір? Де такі умови в ПКУ? Отже, не обкладати краще маючи на руках індивідуальну консультацію.

Крім того, може виникнути інше запитання: а якщо раніше оподатковував, а тепер виявилось, що не потрібно, то чи має місце помилка? Чи потрібно виправляти ПДВ і прибуток? Наша відповідь: не потрібно.

Податок на нерухомість. У цього відносно «молодого» податку немає такої багатої історії, як у земподатку, але картинка ідентична.

У консультації 101.2 БЗ зі строком дії до 01.01.2016 р. податківці вимагали обкладати ПДВ компенсацію орендодавцю такого податку. А ось сьогодні настрій інший – не обкладати – у БЗ тієї самої категорії (101.2), але яка діє на сьогодні, плюс у листі ДФСУ від 04.05.2016 р. № 10019/6/99-95-42-01-15.

Раніше вони вбачали в цих сумах частину оплати послуг оренди, тепер не бачать. Аргументи зміни позиції не зрозумілі. Поради від нас ті самі, що й стосовно земподатку.

Орендна плата за землю. Консультація, що коментується нами, хоч і обминула цей платіж, але ми вважаємо доречним пригадати і про нього. Тим паче, що в уже згаданих листах податківці зазначають про оподаткування компенсації такого платежу (див. листи ДФСУ від 29.02.2016 р. № 4453/6/99-99-19-03-02-15, від 29.02.2016 р. № 4454/6/99-99-19-03-02-15, від 29.02.2016 р. № 4456/6/99-99-19-03-02-15, 29.02.2016 р. № 4457/6/99-99-19-03-02-15).

Отже, компенсація цього обов’язкового платежу орендодавцю, що має місце при суборенді земель держкомвласності, обкладається ПДВ. Мовляв, це хоч і обов’язковий платіж, але все ж таки орендна плата. Не оподатковуватиметься вона згідно з п.п. 197.1.21 ПКУ тільки в безпосереднього орендаря земельної ділянки, який перераховує цю суму до бюджету (див. лист ДФСУ від 19.02.2016 р. № 3678/6/99-95-42-01-16-01).

земельний податок, податок на нерухомість, компенсація, ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті