(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 43
  • № 42
  • № 40
  • № 39
  • № 38
  • № 37
  • № 35-36
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
10/21
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Травень , 2016/№ 41

Курсові різниці: облік та оподаткування у посередника

Підприємство здійснює експорт товарів, отриманих за посередницькими договорами. Після надходження оплати від нерезидента воно самостійно утримує свою «посередницьку» винагороду, а залишок перераховує резиденту — продавцю/комітенту. При здійсненні цих операцій виникають курсові різниці. Як правильно відобразити такі різниці в обліку? Чи впливають вони на оподаткування підприємства-посередника? Такі запитання виникли в одного з наших читачів, який зателефонував на «гарячу лінію». Думаємо, що відповіді на них будуть цікаві всім, хто пов’язаний з посередницькими операціями у ЗЕД.

Спершу давайте пригадаємо, що таке курсові різниці.

Згідно з п. 4 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів», затвердженого наказом Мінфіну від 10.08.2000 р. № 193 (далі — П(С)БО 21), курсова різниця — різниця між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах. При цьому валютний курс — установлений НБУ курс грошової одиниці України до грошової одиниці іншої країни. Тому перше, що слід урахувати: курсовою згідно з П(С)БО є різниця між курсами НБУ.

Коли рахують курсові різниці і як їх відобразити в обліку підприємства-посередника? Про це поговоримо далі.

«Посередницькі» курсові різниці в обліку

Курсові різниці розраховують тільки за монетарними статтями на дату балансу, а також на дату здійснення операції в межах суми такої операції або за всією статтею (згідно з обліковою політикою) ( п. 8 П(С)БО 21).

Тому в підприємства-посередника, як і в будь-якого іншого підприємства, що має справу з валютними операціями, за наявності монетарної заборгованості та/або залишку грошових коштів в іноземній валюті виникає необхідність розрахунку курсових різниць. Проте слід урахувати: курсові різниці у посередника виникають щодо заборгованості за чужі товари і щодо чужих грошових коштів, а тому

до виникнення доходів/витрат не призводять, а тільки змінюють гривневий еквівалент його заборгованості перед продавцем/комітентом таких товарів

Доходи і витрати від продажу валюти (якщо умовами договору передбачено, що посередник здійснює її продаж) також відносяться на розрахунки з продавцем/комітентом.

Тепер з приводу утримання посередником своєї винагороди з валютної виручки. У такому разі зауважте: щоб використати іноземну валюту як засіб платежу згідно з п.п. «г» п. 4 ст. 5 Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» від 19.02.93 р. № 15-93, необхідна індивідуальна ліцензія. А утримання із суми отриманої валюти посередницької винагороди якраз таким її використанням і є. Тому якщо в підприємства-посередника відсутня ліцензія на здійснення валютних операцій, без продажу отриманої валюти йому не обійтися.

Тільки із суми гривень, що надійшла від продажу валюти, підприємство-посередник, що не має ліцензії на здійснення валютних операцій, має право утримати свою посередницьку винагороду

Причому, здійснення такого продажу має бути передбачене умовами посередницького договору.

А ось перерахування іноземної валюти резидентам — комітентам/продавцям, за дорученням яких здійснено продаж товарів нерезиденту, наявності ліцензії не вимагає (див. лист ДПАУ від 21.12.2009 р. № 28396/7/22-5017, лист НБУ від 02.06.2000 р. № 28-110/1941-3601).

Нагадаємо також: «транзитні» валютні кошти, що надійшли резиденту за посередницькими договорами, які мають бути у подальшому перераховані їх власникам, не підлягають обов’язковому 75 % продажу. Такий продаж здійснить уповноважений банк, в якому відкрито рахунок власника валютних коштів, при їх надходженні (абзац п’ятнадцятий п. 2 постанови Правління НБУ від 03.03.2016 р. № 140).

Розглянемо на прикладі порядок відображення експорту комісійного товару в обліку підприємства-посередника.

Приклад. Резидент-комісіонер реалізував нерезиденту партію комісійного товару вартістю 500000 грн. Його винагорода за умовами договору комісії становить 5 % від суми отриманих від реалізації грошових коштів, перерахованих за курсом НБУ на дату надходження на поточний рахунок комісіонера. Винагороду утримує комісіонер самостійно. Усі витрати, пов’язані з митним оформленням товару, комісіонер несе за свій рахунок.

Курсові різниці в обліку посередника

1

2

3

4

5

6

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Курс НБУ, грн./$

Сума, $/грн.

Дт

Кт

1

2

3

4

5

6

Отримання і продаж товару

1

Отримано товари від комітента

024

500000

2

Перераховано плату за митне оформлення

377

311

2000

3

Нараховано плату за митне оформлення

93

377

2000

4

Отримано послуги митного брокера

93

685

3000

5

Оплачено послуги митного брокера

685

311

3000

6

Відвантажено товар покупцю-нерезиденту

362

702

25,0

$20000

500000

7

Списано собівартість реалізованого товару

024

500000

8

Відображено заборгованість перед комітентом

704

685

25,0

$20000

500000

9

Відображено курсову різницю (КР) на дату балансу ((25,5 грн./$ - 25,0 грн./$) х $20000)

362

685

25,5

10000

Отримання оплати та утримання посередницької винагороди

1

Отримано оплату за товар від нерезидента на розподільчий рахунок

316

362

26,0

$20000

520000

2

Відображено КР на дату отримання оплати (26,0 грн./$ - 25,5 грн./$) х $20000

362

685

26,0

10000

3

Зараховано валюту на поточний рахунок

312

316

26,0

$20000

520000

4

Нараховано комісійну винагороду (520000 х 5 %)

361

703

26000

5

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ

703

641/ПДВ

4333,33

6

Перераховано валюту на продаж

334

312

26,2

$1000
26200

7

Відображено КР на дату здійснення операції (КР на дату здійснення операції розраховуються в межах господарської операції) (26,2 грн./$ - 26,0 грн./$) х $1000

312

685

26,2

200

8

Відображено грошові кошти, зараховані від продажу валюти. Курс продажу — 26,5

311

334

26,3

26367,5

9

Віднесено комісію банку за продаж валюти (0,5 %) на взаєморозрахунки з комітентом

685

334

26,3

132,5

10

Відображено КР на дату здійснення операції (26,3 грн./$ - 26,2 грн./$) х $1000

334

685

26,3

100

11

Віднесено результат від продажу валюти на взаєморозрахунки з комітентом

334

685

26,3

200

12

Відображено залік заборгованостей на суму комісійної винагороди

685

361

26000

Перерахування коштів комітенту

1

Перераховано виручку комітенту

у валюті

685

312

26,5

$19000

503500

у гривні

685

311

367,50

2

Відображено КР на дату здійснення операції (26,5 грн./$ - 26,0 грн./$) х $19000

312

685

26,5

9500

Оподаткування курсових різниць

Орієнтиром для визначення об’єкта оподаткування з податку на прибуток є бухгалтерський фінансовий результат ( п.п. 134.1.1 ПКУ). А, як ми вже з’ясували, «посередницькі» курсові різниці на нього не впливають. Нормами ПКУ коригування фінансового результату на суму курсових різниць також не передбачено (лист ДФСУ від 04.03.2016 р. № 4921/6/99-99-19-02-02-15). Тому курсові різниці на об’єкт обкладення податком на прибуток підприємства-посередника не впливають.

Якщо посередник — платник єдиного податку, доходом за договорами комісії, доручення, агентськими договорами для нього є сума отриманої винагороди повіреного (агента) ( п. 292.4 ПКУ). Тому на об’єкт обкладення єдиним податком «посередницькі» курсові різниці, як, утім, і різниці від продажу чужої валюти, також не впливають. Щоправда, тут потрібно пам’ятати про те, що в загальному випадку податківці висловлюються за оподаткування курсових різниць у єдиноподатників-юросіб (див. БЗ 108.01.02). Цілком можливо, що такої самої позиції вони дотримуватимуться і щодо «посередницьких» курсових різниць. На наш погляд, такий підхід і в загальному випадку неправомірний (детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 16, с. 15), а щодо посередницьких курсових різниць — тим більше.

До речі, нагадаємо: взаємозалік єдиноподатникам заборонений. Тому утримувати винагороду самостійно таким комісіонерам не можна.

висновки

  • «Посередницькі» курсові різниці до виникнення доходів/витрат у підприємства-посередника не призводять, а тільки змінюють гривневий еквівалент його заборгованості перед продавцем/комітентом.
  • Якщо ліцензія на здійснення валютних операцій у підприємства — посередника відсутня, воно має право утримати суму своєї винагороди тільки у гривні.
  • «Посередницькі» курсові різниці в оподаткуванні підприємства-посередника, буде він платником податку на прибуток, чи платником єдиного податку, участі не беруть.
Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
курсові різниці, посередник додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті