(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 40
  • № 39
  • № 38
  • № 37
  • № 35-36
  • № 34
  • № 33
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
15/21
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Травень , 2016/№ 41

Вклад до СК випередив реєстрацію у ЄДР — доходу немає!

Учасники ТОВ (платника податку на прибуток) прийняли рішення збільшити його статутний капітал. Але гроші були потрібні терміново, тому їх внесли, не очікуючи держреєстрації змін відомостей у ЄДР. Чи не вимагатимуть податківці обкласти ці суми податком на прибуток і ПДВ?

Законодавство для таких вимог підстав не дає (щодо податку на прибуток — починаючи з 01.01.2015 р., а щодо ПДВ — і того раніше ☺).

Почнемо з важливих формальностей збільшення статутного капіталу (СК), регламентованих, зокрема для ТОВ, Законом України «Про господарські товариства» від 19.09.91 р. № 1576-ХII (далі — Закон про госптовариства).

1. Право збільшити СК установлює ч. перша ст. 16 Закону про госптовариства (що «кореспондує» з ч. 2 ст. 87 ГКУ).

2. Це дозволено робити — увага! — тільки після внесення всіма учасниками своїх первинних вкладів повністю (див. ч. другу ст. 16 і ч. восьму ст. 52 Закону про госптовариства, ч. шостуя ст. 144 ЦКУ). До речі, при заснуванні ТОВ граничний строк для повного внесення — до закінчення першого року з дати держреєстрації (ч. перша ст. 52 Закону про госптовариства). А якщо ні, то загальні збори учасників (див. п. 3 нижче) зобов’язані прийняти одне з трьох рішень:

— виключити учасників-порушників і встановити порядок перерозподілу часток;

— зменшити СК і встановити порядок перерозподілу часток;

— самоліквідуватися.

Зауважимо, що жодного обмеження щодо строків ДОвнесення вкладів у ситуації збільшення розміру СК у Законі про госптовариства прямо не встановлено, тому радимо в установчих документах ТОВ установити як граничний строк, так і порядок внесення таких вкладів.

3. Рішення про збільшення СК — це виключна компетенція загальних зборів учасників ТОВ (п. «б» ч. п’ятої ст. 41, абзац перший ч. першої ст. 59 Закону про госптовариства; п. 2 ч. 4 ст. 145 ЦКУ).

4. Зазначене рішення набуває чинності з дня внесення відповідних змін до ЄДР (ч. четверта ст. 16 Закону про госптовариства, ч. 3 ст. 87 ГКУ).

Причому розпочинати процедуру внесення змін до ЄДР треба з унесення змін до статуту ТОВ, оскільки відомості про розмір СК мають бути в установчих документах товариства (ч. друга ст. 4 Закону про госптовариства, ч. 4 ст. 57 ГКУ). Такі зміни вносять шляхом викладення статуту в новій редакції, але про ці премудрощі скажемо пізніше. Обов’язково зареєструйте такі зміни у ЄДР (цього вимагає ч. третя ст. 52 Закону про госптовариства).

5. ТОВ зобов’язане зробити це протягом трьох робочих днів з дати ухвалення рішення про внесення змін до установчих документів (ч. друга ст. 7 Закону про госптовариства). Хоча санкцій за таке прострочення в законодавстві не вбачається... ☺

Отже, коректна послідовність дій у вашій ситуації така.

Крок 1. Загальними зборами учасників ТОВ затверджують рішення про збільшення розміру СК, оформивши це протоколом (якщо учасник один — його письмовим рішенням).

Крок 2. Оформляють у новій редакції установчі документи (статут ТОВ).

Крок 3. Реєструють у ЄДР зміну розміру СК. З цією метою подають держреєстратору відповідну заяву та установчий документ у новій редакції (у паперовій або електронній формі) — див. «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 39, с. 15. Заздалегідь сплачують адмінзбір: цього року — 410 грн.

Крок 4. За датою такої держреєстрації (або одразу після неї ☺) відображають у бухобліку суму збільшення СК записом Дт 46 — Кт 40 (як того вимагає Мінфін у листі від 07.04.2009 р. № 31-34000-10-16/9950).

Крок 5. Після фактичного внесення вкладів закривають заборгованості учасників записом Дт 301, 311 — Кт 46.

А тепер щодо вашого запитання. Зрозуміло, що воно викликане занепокоєнням через те, що у вас крок 5 стався раніше за крок 3! ☹ І до 01.01.2015 р., тобто до того, як «обухгалтерився» розд. III ПКУ, таке випередження було дійсне небезпечне. Податківці суму вкладу, сплачену до реєстрації в ЄДР збільшення СК, хоч убий, не визнавали прямою інвестицією, а підтягували її до визначення безповоротної фінансової допомоги. Читайте: вимагали обкладати її податком на прибуток. Найнеприємніше — цю досить спірну позицію підтримав і ВСУ в постанові від 21.02.2012 р. № 21-942во10 (нехай і з посиланнями на докодексний закон про прибуток, але цю аргументацію було легко конвертувати в норми ПКУ — увага! — у його редакції до 01.01.2015 р., але не після ☺).

Що стосується «після». Згідно з чинною редакцією ПКУ,

навіть якщо кваліфікувати суму «передчасного» вкладу учасника ТОВ не як пряму інвестицію, а як безповоротну фінансову допомогу, то для вас це не матиме жодних податкових наслідків

Дивіться: згідно з п.п. 134.1.1 ПКУ об’єкт обкладення податком на прибуток розраховується виходячи з величини фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінзвітності підприємства згідно з П(С)БО або МСФЗ (з подальшим корегуванням на різниці або без нього). Тобто, якщо отримана вами від учасника ТОВ сума «передчасного» вкладу не підлягає визнанню як дохід у бухобліку, то вона на зазначений об’єкт не впливає. А згідно з п. 5 П(С)БО 15 «Дохід» вона таки «не підлягає», оскільки там написано чітко: дохід визнається. «за винятком збільшення капіталу за рахунок вкладів учасників підприємства»! ☺

До речі, у листах ДФСУ від 01.04.2016 р. № 7168/6/99-99-19-02-02-15 (якраз на цю тему) та від 01.10.2015 р. № 20828/6/99-99-19-02-02-15 (на близьку тему) податківці наводять саме ці два аргументи. І при цьому у першому з них прямо кажуть, що коригувати тут нічого, а у другому чіпляють ПДВ, яким обговорювані суми теж не обкладаються, оскільки подібні операції згідно з п.п. 196.1.1 ПКУ віднесені до необ’єктних.

Що ж до святого бухобліку, то ось він:

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Дт

Кт

1

Прийнято рішення загальних зборів про збільшення розміру СК

46

404

2

Надійшли додаткові внески учасників

301, 311

46

3

Зареєстровано в ЄДР зміни

404

401

І все сходиться. ☺

податок на прибуток, статутний капітал, ЄДР, ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті