(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/14
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Жовтень , 2016/№ 87

Об’єкт ОЗ досяг нульової вартості: як продовжити строк служби?

http://tinyurl.com/y2rvlcz2
Чи потрібно об’єкти основних засобів (ОЗ), що досягли нульової залишкової вартості, відображати в позабалансовому обліку?

На позабалансовому рахунку нульовий об’єкт ОЗ не обліковують. Та й не передбачено такого бухобліку для ОЗ. А як їх обліковувати, зараз розповімо.

Навіть якщо об’єкт ОЗ повністю замортизовано, але ви його, судячи із запитання, продовжуєте використовувати в госпдіяльності, то списувати його не можна. Адже приводом для списання об’єкта ОЗ з балансу є його вибуття внаслідок продажу, ліквідації, безоплатної передачі, нестачі, остаточного псування або інших причин невідповідності критеріям визнання активом ( п. 33 П(С)БО 7 «Основні засоби і п. 40 Методичних рекомендацій з бухобліку ОЗ, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. № 561).

Визначити, чи відповідає замортизований об’єкт ОЗ критеріям активу ( п. 6 П(С)БО 7), може інвентаризаційна комісія підприємства. Така комісія оцінює моральний і фізичний знос ОЗ і приймає колегіальне експертне рішення:

1) або переоцінити залишкову вартість нульового об’єкта ОЗ і продовжити його строк служби;

2) або просто продовжити строк експлуатації без переоцінки.

Майте на увазі:

проводити дооцінку потрібно із залученням професійних оцінювачів

Таку вимогу висуває ч. 2 ст. 7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.2001 р. № 2658-III.

Справа ця дорога і клопітна, адже доведеться провести оцінку всієї групи, в якій значиться нульовий об’єкт ОЗ. І далі переоцінку цієї групи доведеться проводити регулярно з урахуванням справедливої вартості на дату балансу (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 50, с. 4).

Якщо ви вирішили просто продовжити строк експлуатації без дооцінки, то це рішення приймає та сама комісія. Продовження строку служби краще оформити наказом. При цьому пам’ятайте, що на рахунках бухобліку повинен і далі значитися нульовий об’єкт ОЗ у рівній сумі вартості на рахунку 10 і зносу на рахунку 13.

Обмежень щодо продовження строку експлуатації немає. Але вам слід ураховувати ( п. 24 П(С)БО 7):

— очікуване використання об’єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності;

— передбачуваний фізичний і моральний знос;

— правові або інші обмеження щодо строків використання об’єкта та інші фактори.

Продовження строку корисного використання за національними стандартами обліку вважають зміною облікової оцінки, тобто це не вплине на минулі періоди ( п. 25 П(С)БО 7). Тож перераховувати раніше нараховану амортизацію ОЗ не потрібно.

Оскільки об’єкт ОЗ продовжуватиме значитися на балансі підприємства, ви можете спокійно проводити будь-яке його поліпшення та модернізацію ( п. 14 П(С)БО 7). А також уключати до витрат періоду будь-які понесені витрати з його експлуатації, технічного обслуговування та ремонту ( п. 15 П(С)БО 7).

Якщо об’єкт ОЗ повністю замортизовано, продовження строку служби і в податковому обліку може бути яким завгодно. Адже вимоги до мінімальних строків експлуатації нульового об’єкта ОЗ ви вже виконали ( п.п. 138.3.3 ПКУ).

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
об’єкти основних засобів, основні засоби, нульова залишкова вартість, позабалансовий облік, позабалансовий рахунок додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті