«Стара» форма ПН — не причина для зняття ПК

В обраному У обране
Друк
Ольховик Ольга, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Вересень, 2016/№ 71

висновок документа


Реєстрація в ЄРПН податкової накладної (ПН) за формою, що на дату такої реєстрації втратила чинність (якщо в реєстрації такої ПН не відмовлено), не може бути єдиною підставою для невизнання податкового кредиту за такою ПН

Погодьтеся, такому справедливому висновку, що прозвучав з вуст фіскалів, не можна не порадіти. Хоча, звичайно, радості було б іще більше, якби відповідне роз’яснення з’явилося місяців так п’ять тому. ☺

Нагадаємо, що тоді (а саме з 01.04.2016 р.) набула чинності нова форма ПН. І тоді ж з’явилося роз’яснення від податківців, що всі ПН, реєстрація яких відбувається після 01.04.2016 р., мають бути складені за новою формою. Це стосувалося й тих ПН, дата складання яких припадала на «доквітневі» періоди (див. лист ДФСУ від 01.04.2016 р. № 11272/7/99-99-19-03-02-17).

І ця вимога була правомірна (як утім, правомірна вона й зараз). Адже про те, що ПН підлягають реєстрації в ЄРПН за формою, що діє на день такої реєстрації, зазначено в п. 3 Порядку № 1307*.

* Порядок заповнення ПН, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Та й жодних проблем з цим напевно не виникло, якби ПН, складені за старою формою, з 01.04.2016 р. просто не реєструвалися. Але річ у тім, що в перші дні квітня «старі» ПН успішно проходили реєстрацію в ЄРПН. У зв’язку з чим покупці, які отримали «старі» ПН, опинилися в досить непевній ситуації. З одного боку, у них на руках була зареєстрована ПН. Але з іншого боку, вона була зареєстрована з порушенням Порядку № 1307 (ср. 025069200). А тому обережні платники небезпідставно побоювалися відображати на її підставі податковий кредит. Доводилося звертатися до постачальників з проханням виписати до такої ПН розрахунок коригування і скласти нову ПН. Дійсно, тоді це був найбезпечніший з усіх боків варіант. Але порозумітися з постачальником не завжди вдавалося.

Водночас, ми ще тоді наполягали: покупець має право на податковий кредит навіть за ПН старої форми (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 31, с. 14). Адже згідно з ПКУ ПН, зареєстрована в ЄРПН, — достатня підстава для відображення податкового кредиту. Про це одноголосно свідчать як абзац третій п. 198.6 ПКУ, так і абзац другий п. 201.10 ПКУ. А такий документ у покупця є.

Більше того, якщо йшлося про ПН з датою складання «до 01.04.2016 р.», то говорити про помилку, допущену при її складанні, узагалі не доводилося (вона була складена за формою, що діяла на дату складання). А отже, і для складання розрахунку коригування підстав не було. Утім, навіть якщо визнати, що «стара» ПН — помилкова, то така помилка все одно не може бути причиною для зняття податкового кредиту — адже вона жодним чином не заважає ідентифікувати здійснену операцію. А тому податковий кредит «під захистом» останнього абзацу п. 201.10 ПКУ.

Загалом, як не крути, а підстав для зняття податкового кредиту за зареєстрованою ПН, складеною у старій формі (причому неважливо, дата її складання належить періоду «до 01.04.2016 р.» або періоду «після 01.04.2016 р.»), у законодавстві немає. Відрадно, що тепер це підтвердили й податківці. Отже, платники, які не побоялися відобразити податковий кредит на підставі «старих» ПН, можуть зітхнути з полегшенням — їм не доведеться доводити свою правоту в суді. А обережні платники, які досі притримують такі ПН, можуть, нарешті, сміливо відобразити за ними податковий кредит. Хоча, нагадаємо: зазначене роз’яснення має індивідуальний характер, а тому для більшої впевненості «обережненьким» буде не зайвим отримати свою власну індивідуальну консультацію.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити