(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 78
 • № 77
 • № 76
 • № 75
 • № 74
 • № 73
 • № 72
 • № 70
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
2/19
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Вересень , 2016/№ 71

«Стара» форма ПН — не причина для зняття ПК

http://tinyurl.com/y4v9opwk

висновок документа


Реєстрація в ЄРПН податкової накладної (ПН) за формою, що на дату такої реєстрації втратила чинність (якщо в реєстрації такої ПН не відмовлено), не може бути єдиною підставою для невизнання податкового кредиту за такою ПН

Погодьтеся, такому справедливому висновку, що прозвучав з вуст фіскалів, не можна не порадіти. Хоча, звичайно, радості було б іще більше, якби відповідне роз’яснення з’явилося місяців так п’ять тому. ☺

Нагадаємо, що тоді (а саме з 01.04.2016 р.) набула чинності нова форма ПН. І тоді ж з’явилося роз’яснення від податківців, що всі ПН, реєстрація яких відбувається після 01.04.2016 р., мають бути складені за новою формою. Це стосувалося й тих ПН, дата складання яких припадала на «доквітневі» періоди (див. лист ДФСУ від 01.04.2016 р. № 11272/7/99-99-19-03-02-17).

І ця вимога була правомірна (як утім, правомірна вона й зараз). Адже про те, що ПН підлягають реєстрації в ЄРПН за формою, що діє на день такої реєстрації, зазначено в п. 3 Порядку № 1307*.

* Порядок заповнення ПН, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Та й жодних проблем з цим напевно не виникло, якби ПН, складені за старою формою, з 01.04.2016 р. просто не реєструвалися. Але річ у тім, що в перші дні квітня «старі» ПН успішно проходили реєстрацію в ЄРПН. У зв’язку з чим покупці, які отримали «старі» ПН, опинилися в досить непевній ситуації. З одного боку, у них на руках була зареєстрована ПН. Але з іншого боку, вона була зареєстрована з порушенням Порядку № 1307 (ср. 025069200). А тому обережні платники небезпідставно побоювалися відображати на її підставі податковий кредит. Доводилося звертатися до постачальників з проханням виписати до такої ПН розрахунок коригування і скласти нову ПН. Дійсно, тоді це був найбезпечніший з усіх боків варіант. Але порозумітися з постачальником не завжди вдавалося.

Водночас, ми ще тоді наполягали: покупець має право на податковий кредит навіть за ПН старої форми (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 31, с. 14). Адже згідно з ПКУ ПН, зареєстрована в ЄРПН, — достатня підстава для відображення податкового кредиту. Про це одноголосно свідчать як абзац третій п. 198.6 ПКУ, так і абзац другий п. 201.10 ПКУ. А такий документ у покупця є.

Більше того, якщо йшлося про ПН з датою складання «до 01.04.2016 р.», то говорити про помилку, допущену при її складанні, узагалі не доводилося (вона була складена за формою, що діяла на дату складання). А отже, і для складання розрахунку коригування підстав не було. Утім, навіть якщо визнати, що «стара» ПН — помилкова, то така помилка все одно не може бути причиною для зняття податкового кредиту — адже вона жодним чином не заважає ідентифікувати здійснену операцію. А тому податковий кредит «під захистом» останнього абзацу п. 201.10 ПКУ.

Загалом, як не крути, а підстав для зняття податкового кредиту за зареєстрованою ПН, складеною у старій формі (причому неважливо, дата її складання належить періоду «до 01.04.2016 р.» або періоду «після 01.04.2016 р.»), у законодавстві немає. Відрадно, що тепер це підтвердили й податківці. Отже, платники, які не побоялися відобразити податковий кредит на підставі «старих» ПН, можуть зітхнути з полегшенням — їм не доведеться доводити свою правоту в суді. А обережні платники, які досі притримують такі ПН, можуть, нарешті, сміливо відобразити за ними податковий кредит. Хоча, нагадаємо: зазначене роз’яснення має індивідуальний характер, а тому для більшої впевненості «обережненьким» буде не зайвим отримати свою власну індивідуальну консультацію.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
податкова накладна, стара форма, податковий кредит додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті