Теми статей
Обрати теми

Оренда без акта — гроші на вітер, або Про первинку по договорах оренди

Ольховик Ольга, податковий експерт
Лист Мінфіну від 30.05.2016 р. № 31-11410-09-10/15182

висновок документа


Для підтвердження господарської операції з надання та отримання «орендних» послуг договору про оренду недостатньо — необхідне складання окремого первинного документа

Ви, звичайно ж, знаєте, що з правової точки зору складати будь-який документ, що підтверджує факт надання орендної послуги, зовсім необов’язково — досить договору і акта приймання-передачі самого об’єкта оренди.

Але бухгалтер живе не тільки нормами Цивільного кодексу України. І без первинного документа в цьому випадку йому не обійтися. Нагадав про це й Мінфін. Так, у листі, що коментується, зазначено, що підставою для бухобліку господарських операцій є первинні документи. А власник або уповноважений орган (посадова особа), що здійснює керівництво підприємством, зобов’язаний забезпечити фіксацію в них фактів здійснення всіх господарських операцій. Цього вимагає ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-ХIV (далі — Закон про бухоблік). А також п. 2.13 Положення про документальне забезпечення записів у бухобліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88 (далі — Положення № 88). І «орендна» операція — не виняток.

При цьому «мінфінівці» зазначили, що для здійснення орендних платежів, як правило, складається акт виконаних робіт (послуг), що підписується посадовими особами орендодавця та орендаря. Але умовами договору може бути передбачено й інший документ. Такий акт/документ підтверджує факт користування об’єктом оренди протягом певного періоду часу і обов’язково повинен містити вартість послуги за цей період. Крім того, у ньому мають бути зазначені й усі інші обов’язкові реквізити первинного документа (їх перелік наведено в п. 2 ст. 9 Закону про бухоблік і у п. 2.4 Положення № 88).

Важлива також дата складання первинного документа. Так, у листі зазначено: датою складання первинного документа є дата його підписання. Але тут слід пам’ятати, що первинний документ має бути складено під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо — безпосередньо після її завершення. Водночас документ повинен фіксувати факт здійснення госпоперації ( п. 5 ст. 9 Закону про бухоблік). А тому «орендний» акт не можна скласти на початку або всередині періоду — у цей момент операція ще не завершена. З іншого боку, не можна його скласти і в наступному періоді — тут «обмежувачем» виступає п. 5 ст. 9 Закону про бухоблік, який встановлює, що госпоперація має бути відображена в облікових регістрах у тому періоді, в якому вона була здійснена. Тому оптимальна дата для складання «орендного» акта — останній день того періоду, за який цей акт складено. А оптимальна періодичність його складання — місяць (детальніше про це див. «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 7, с. 10).

Крім того, своєчасного відображення доходів і витрат вимагає і ст. 4 Закону про бухоблік. Згідно з нею бухгалтерський облік і фінансова звітність повинні ґрунтуватися, зокрема, на принципі нарахування та відповідності доходів і витрат. При цьому доходи та витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або оплати грошових коштів.

Майте на увазі: первинний документ, що не відповідає вимогам законодавства, до обробки не приймається, а передається для прийняття рішення керівнику ( п. 2.16 Положення № 88).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі