(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 77
  • № 76
  • № 75
  • № 74
  • № 73
  • № 72
  • № 71
  • № 70
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
11/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Вересень , 2016/№ 78

Від’ємне значення ПДВ поза строком позовної давності

Ми з періоду в період переносимо залишок від’ємного значення з ПДВ. Чули, що податківці останнім часом до від’ємного значення застосовують строк позовної давності в 1095 днів. Чи це так? Чи є строк давності у від’ємного значення ПДВ?

Ні, від’ємне значення з ПДВ не має строку давності.

По-перше, строк 1095 днів до від’ємного значення не має жодного стосунку. Адже це не переплата і не податок, заявлений до відшкодування, які дійсно мають свій строк повернення (1095 днів) згідно з п. 102.5 ПКУ. Ще раз підкреслимо: у п. 102.5 ПКУ про від’ємне значення немає жодного слова.

По-друге, у ПКУ немає норм, що вимагають «ліквідувати» від’ємне значення з будь-якого строку.

Отже, від’ємне значення з ПДВ (ряд. 21 декларації) може перетікати в декларацію (ряд. 16.1) наступного звітного періоду, до повного його погашення або аж до анулювання ПДВ-реєстрації.

Причому ми переконані, що цей висновок справедливий навіть у тому випадку, якщо минув строк позовної давності за операцією, податковий кредит за якою і сформував таке від’ємне значення (що, до речі, далеко не завжди обмежується 1095 днями).

Проте в податківців останнім часом діють «свої», причому не зовсім законні вимоги*.

* Раніше податківці допускали існування від’ємного значення після закінчення 1095 днів (див. лист ДПСУ від 12.01.2012 р. № 808/7/15-3417-16 // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 70, с. 45).

Вони не звертають увагу на строк у 1095 днів тільки в частині оплаченого залишку від’ємного значення: оплачений залишок від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, відображається в декларації з ПДВ до повного його погашення (див. підкатегорію 101.20 БЗ).

А ось від’ємне значення, що складається з податкового кредиту, сформованого при оприбутковуванні товару, неоплаченого постачальникам, податківці обмежують строком позовної давності.

На їх думку, отримані, але не оплачені протягом строку позовної давності товари (роботи, послуги) є безоплатно отриманими, оскільки відсутній факт їх придбання. Тому в періоді закінчення строку позовної давності покупець зобов’язаний зменшити свій податковий кредит за ними на підставі бухгалтерської довідки (див. листи ДФСУ від 05.10.2015 р. № 21062/6/99-99-19-03-02-15, і від 29.06.2016 р. № 14038/6/99-99-15-03-02-15). Причому податківці пропонують зазначене зменшення податкового кредиту відображати в рядку 12 декларації з ПДВ і в додатку Д1 (див. підкатегорію 101.20 БЗ).

І до тих, хто не відкоригував після закінчення строку позовної давності податковий кредит за отриманими товарами та роботами, що не були оплачені, податківці приписують завищення залишку від’ємного значення з ПДВ.

Проте ПКУ не містить жодних вказівок щодо зменшення податкового кредиту після закінчення строку позовної давності. І ми, зі свого боку, так само не бачимо підстав для його сторнування (детальніше наші аргументи див. на с. 9 цього номера) і тим більше зменшення від’ємного значення з ПДВ.

Та і в судовій практиці можна знайти на підтримку платників податків «свіжі» позитивні рішення судів (див., наприклад, ухвалу ВАСУ від 29.03.2016 р. у справі № К/800/4127/15, а так само ухвалу ВАСУ від 01.03.2016 р. у справі № К/800/63696/14 // «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 72, с. 6).

Отже, вимоги податківців щодо «коригування» податкового кредиту, що перекочував у від’ємне значення, незаконні і з цим у разі нарікань не тільки можна, а й потрібно сперечатися.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
від’ємне значення ПДВ, строк позовної давності додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті