(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 34
  • № 33
  • № 32
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 28
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Квітень , 2017/№ 27

Профспілкова виплата з КПК: можна чи ні?

http://tinyurl.com/yxnjrd8n
Профспілка підприємства оформила корпоративну платіжну картку. Чи можна знімати з неї готівкові грошові кошти для видачі членам профспілки різних виплат соціального характеру, зокрема матеріальної допомоги?

Ні, не можна. Зараз пояснимо чому.

Корпоративна платіжна картка (далі — КПК) — це картка суб’єкта господарювання (п. 2 розд. II Положення № 705*) . Кошти на ній — це гроші на рахунку підприємства. Використовувати їх слід в тому самому порядку, що і зі звичайного поточного рахунку, але з урахуванням певних особливостей.

* Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затверджене постановою Правління НБУ від 05.11.2014 р. № 705.

Нагадаємо, що порядок використання рахунків у національній та іноземній валютах установлює Інструкція, затверджена постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492. У її главі 8 зазначено, що поточний рахунок, операції за яким можуть здійснюватися із застосуванням спеціальних платіжних засобів, використовується відповідно до визначених цією Інструкцією режимів поточних рахунків з урахуванням установлених обмежень.

Ось у цих обмеженнях і вся сіль. Так, п. 8.3 згаданої Інструкції попереджає, що кошти з поточного рахунку юрособи або фізособи-підприємця не можуть бути використані за допомогою електронного платіжного засобу, зокрема для отримання зарплати та інших виплат соціального характеру.

Додає «перцю» і п. 2.12 «касового» Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (ср. 025069200). Він вказує, що кошти, зняті готівкою з карткового рахунку підприємства, мають бути використані за призначенням. Адже з моменту списання коштів з КПК гроші вважаються виданими її держателю під звіт.

А якщо особа отримала гроші під звіт, то вона зобов’язана в установлені строки відзвітувати про їх використання шляхом подання Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт** (так званого авансового звіту), з доданими до нього підтвердними документами.

** Форму Звіту затверджено наказом Мінфіну від 28.09.2015 р. № 841.

І ось тут починаються проблеми. Навіть якщо припустити, що держатель КПК надасть авансовий звіт, у якому розпише видані членам профспілки гроші, то якими документами підтвердити таку видачу? Відомість на виплату грошей і видатковий касовий ордер не підходять, оскільки гроші не видавалися з каси. Та й узагалі, на якій підставі держатель КПК займався роздачею грошових коштів, виданих йому під звіт?

У свою чергу ст. 1 Указу Президента України від 12.06.95 р. № 436/95 передбачено, що за проведення готівкових розрахунків без подання отримувачем коштів платіжного документа, що підтверджував би сплату покупцем готівкових коштів, до підприємства можуть застосувати штрафну санкцію у розмірі сплачених коштів.

Якщо ж авансовий звіт за коштами, отриманими за КПК, не подавався взагалі, то сума, отримана держателем КПК під звіт і не повернена ним протягом установленого п.п. 170.9.2 ПКУ строку, перетвориться для такої особи на оподатковуваний дохід, з якого потрібно буде утримати ПДФО і ВЗ ( п.п. 164.2.11 ПКУ).

Як же виправити ситуацію, якщо гроші для матдопомоги вже зняті та виплачені членам профспілки? Пропонуємо діяти таким чином.

Маскуємо таку операцію під дві окремі: (1) госппотреби, що не відбулися, і (2) виплату допомоги. Для цього потрібною датою (заднім числом, щоб не потрапити під ПДФО і ВЗ):

1) держатель КПК складає «нульовий» авансовий звіт*** за коштами, отриманими на госппотреби і буцімто в повній сумі зданими до каси;

*** Хоча узагалі-то можна обійтися і без нього (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 79, с. 44).

2) касир виписує два касові ордери:

один — прибутковий — від держателя КПК на повернення суми коштів, знятих з картки;

— другий — видатковий — на видачу з каси члену профспілки виплати соціального характеру (наприклад, матеріальної допомоги) на цю саму суму.

Це буде виплата за рахунок позареалізаційних надходжень. А вона цілком законна ( п. 2.9 Положення № 637).

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
профспілка, корпоративна платіжна картка, готівкові грошові кошти, виплати соціального характеру, зняття готівки додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті