Чи може ФОП отримати готівкою інвалютну виручку

В обраному У обране
Друк
Голенко Олександр, шеф-редактор
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2017/№ 53
Чи може ФОП зняти інвалюту зі свого підприємницького рахунку, зараховану туди після обов’язкового продажу частини валютної виручки?

Як відомо, постанова НБУ від 30.05.2017 р. № 45 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 29, с. 2) зобов’язує вас продавати 50 % інвалютної виручки, а друга половина заробленої вами валюти таки зараховується на ваш підприємницький інвалютний рахунок. Зрозуміле ваше обурення відмовою банку видати вам на руки чесно зароблених і навіть абсолютно легально оформлених «президентів»… Але в обслуговуючого банку є на те формальні підстави від НБУ.

Дійсно, Інструкція № 492* чітко розділяє поточні рахунки:

* Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затверджена постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492.

суб’єктів господарювання (до останніх згідно із п. 1.2 належать відповідно юридичні особи і ФОП), використання коштів з яких регулюється в розд. 5, і

— фізичних осіб (до речі, у назві розд. 6 акцентовано — «для особистих потреб»), використання коштів з яких регулюється в розд. 7.

Причому це розділення дотримується стосовно як гривневих, так і інвалютних рахунків клієнтів. Тобто разом з підприємницькими інвалютним і гривневим поточними рахунками ФОП можуть користуватися аналогічними поточними рахунками, але відкритими для особистих потреб. Зауважимо: п. 7.7 Інструкції № 492 забороняє фізичним особам рахунок «для особистих потреб» використовувати для операцій, пов’язаних з підприємницькою діяльністю. За цим стежить ваш обслуговуючий банк.

Але якщо із вилученням коштів у готівковій формі з поточного гривневого підприємницького рахунку ФОП проблем з банками не виникає, то провести таку операцію з інвалютою на аналогічному, але інвалютному підприємницькому рахунку того ж ФОП банки відмовляються. До речі, перерахувати інвалюту з підприємницького рахунку ФОП на його ж «особистий» рахунок, щоб уже звідти зняти валюту для особистих потреб, теж не вдасться (див. лист НБУ 14.09.2016 р. № 57-0002/76798 // «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 79, с. 6).

При цьому відмову видати валюту з підприємницького рахунку ФОП вони аргументують тим, що режим поточного рахунку в іноземній валюті ФОП і юросіб — резидентів однаковий (п. 5.6 Інструкції № 492). А випадки виплати готівки з такого рахунку встановлені спеціальними Правилами, затвердженими постановою Правління НБУ від 30.05.2007 р. № 200. Так-от, згідно з п. 2.1 цих Правил зняти готівкову валюту з поточного інвалютного рахунку можна тільки для забезпечення відрядних і представницьких закордонвитрат.

Відразу ж зазначимо, що на відміну від цього, у п.п. «а» п. 7.13 Інструкції № 492 з інвалютного рахунку «для особистих потреб» фізичної особи (і ФОП теж) виплата готівкової інвалюти дозволяється (окрім отриманих від нерезидента кредиту, позики, поворотної фіндопомоги).

Який же вихід? Можна продати на міжбанку інвалюту з підприємницького інвалютного рахунку, а зараховану від цього продажу гривню потім спокійнісінько зняти готівкою і вже у статусі звичайної фізичної особи конвертувати її назад. А куплену готівкову інвалюту можна буде чи то зберігати «у банці» (скляній), чи то покласти від імені звичайної фізичної особи хоч на інвалютний депозитний, а хоч і на інвалютний поточний рахунок, відкритий «для особистих потреб». Хоча виглядає це, звичайно, як формене «обдиралово» ☹.

Сподіваємося, що, займаючись валютною лібералізацією, НБУ таки скасує свою несправедливу заборону.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити