(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 56
  • № 55
  • № 54
  • № 53
  • № 52
  • № 51
  • № 50
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/19
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Липень , 2017/№ 57

Відвантаження на сільгоспЄП — оплата «на прибутку»: ДФСУ за «збільшуючу» різницю «по грошах»

Лист ДФСУ від 16.06.2017 р. № 692/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

висновок документа


У ПКУ немає виключень про незбільшення фінрезультату на суму доходу, отриманого на загальній системі як плата за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) на спрощеній системі, для платників податку на прибуток, що перейшли з єдиного податку групи 4

Лист стосується сільгоспників, які з єдиного податку (ЄП) групи 4 перейшли на податок на прибуток. Вірніше, перехідного випадку: коли товари відвантажував ще 4-групник, а ось плату за них отримав, вже ставши прибутківцем. На жаль, висновок податківців невтішний. На їх думку, в цьому випадку виникає різниця за п.п. 140.5.12 ПКУ. Тому на суму отриманої прибутківцем оплати треба збільшити фінрезультат (ряд. 3.1.12 додатка РІ). Причому подібні висловлювання непоодинокі. Аналогічні роз’яснення звучали і в листі ДФСУ від 21.04.2017 р. № 8494/6/99-99-15-02-02-15. Та, правду кажучи, чути їх прикро.

Дійсно, п.п. 140.5.12 ПКУ не згадує про сільгоспників. Але в той же час очевидно те, що він ідейно все-таки націлений на звичайних спрощенців (несільгоспників). Тобто юросіб-єдиноподатників групи 3, які дохід (об’єкт обкладення ЄП) визначають «по грошах» (п. 292.1 ПКУ).

Так от, завдання «різничного» п.п. 140.5.12 ПКУ в тому, щоб перехідна операція не випала з-під оподаткування. Інакше вона не оподаткується ані на спрощеній системі (було відвантаження — гроші не отримані), ані на загальній (поступили гроші за відвантаження «на ЄП»). Ось «по оплаті» прибутківців-високодохідників (колишніх спрощенців) і примушують збільшувати фінрезультат (зверніть увагу, що малодохідників ця різниця не торкається).

Втім, із сільгоспниками ситуація інша. Їм грошовий дохід неважливий. У них зовсім інший об’єкт оподаткуванняплоща сільгоспугідь ( абзац перший п. 2921.1 ПКУ). Детальніше про сільгоспЄП див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 12.

А тому вважаємо, що в ситуації із сільгоспниками підхід має бути дещо інший. І, по-хорошому, в перехідних операціях усе повинна вирішувати перша подія. Якщо вона відбулася на сільгоспЄП (тобто операція стартувала в період перебування в сільгоспниках групи 4), то операція — «сільгоспна», відноситься до «сільгоспного» періоду — періоду перебування на спрощенці. Тому друга подія (оплата) — вже завершальна операція, яка надалі не повинна впливати на «прибутковий» облік.

Але податківці вникати в сільгоспвідмінності, схоже, не бажають — рівняють усіх єдинників (!) під одну гребінку. І прикриваються недосконалою нормою ПКУ, киваючи, мовляв, на те, що ніяких виключень для сільгоспників не передбачено (що, втім, на наш погляд, лише підтверджує, що сам п.п. 140.5.12 ПКУ небездоганний і упускає ситуацію із сільгоспниками із виду). Несправедливо якось!

Також засмучує і те, що перехідна операція у сільгоспника обкладеться і в зворотній ситуації: коли передоплату отримали «на сільгоспЄП», а відвантажили вже «на прибутку». Адже ніяких приписів із цього приводу в ПКУ також немає.

Втім, на допомогу сміливим платникам може прийти ч. 2 ст. 17 ГКУ, яка встановлює, що законодавство не повинне призводити до подвійного оподаткування. Тобто при зміні системи оподаткування операція повторно обкладатися не повинна (детальніше про це див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 52, с. 35).

Тож перехідні операції колишньому сільгоспнику коштують «дорого». Тому по можливості краще їх не допускати (не починати) або постаратися «закрити» до переходу в прибутківці. Або на крайній випадок сільгоспЄП-відвантаження закривати заліком.

єдиний податок додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Сподобалась стаття?

Оформлюйте передплату на журнал «Податки та бухгалтерський облік», щоб отримати доступ до всіх номерів.

Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті
 Вхід в систему ×  Сесію завершено × Ви здійснили вхід на сайт з іншого браузера або комп'ютера. Щоб читати журнали, будь ласка, авторизуйтесь ще раз
Показати пароль  Забули пароль?
 Відновлення паролю × Введіть Ваш e-mail, і ми надішлемо Вам інформацію для відновлення пароля на поштову скриньку
 Реєстрація ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Пошта стане вашим логіном в системі. З її допомогою ви зможете увійти та відновити забутий пароль.

На пошту приходять системні повідомлення та інша корисна інформація.

Показати пароль 

Вкажіть пароль за допомогою якого ви зможете увійти в систему.

Натисніть кнопку "Показати пароль" , щоб побачити введені символи

Цей номер телефону прив'язаний до email адресу: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

 ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Цей номер телефону прив'язаний до email адресу: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

Дякуємо за вашу заявку! Наш фахівець зв'яжеться з вами найближчим часом.
Телефони × (044) 581-10-10 (066) 87-010-10 (097) 78-010-10 Передзвоніть менi
Ви не авторизовані на сайті × Ця функція доступна тільки авторизованим користувачам. Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь.