Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

«Не бачу зв’язку!», або «Компенсуючі» ПЗ без ПК

Адамович Наталія, податковий експерт
Податки & бухоблік Червень, 2017/№ 49
Друк
За матеріалами категорії 101.16 Бази знань*

* Див. на сайті ДФСУ (zir.sfs.gov.ua) у розділі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс».

висновок документа


Податкові зобов’язання (ПЗ) з ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ за товарами/послугами, придбаними після 01.07.2015 р., нараховуються на відповідну дату, незалежно від того, чи були включені до складу податкового кредиту (ПК) суми ПДВ з помилкової/не зареєстрованої ПН

Невдале формулювання п. 198.5 ПКУ прямого зв’язку між нарахуванням компенсуючих ПЗ і ПК у частині придбань, здійснених після 01.07.2015 р., не встановлює.

Платники, які з «поважних» причин не сформували ПК за тими придбаннями, коли ПН (1) виявилася з помилкою або (2) не була зареєстрована в ЄРПН, зіткнулися з питанням, чи нараховувати компенсуючі ПЗ?

Після оновлення ПКУ відповіді на це запитання в Базі знань не було. І от податківці нарешті видали свій вердикт. Як бачимо, доволі невеселий: незалежно від того, були включені до складу ПК суми ПДВ із дефектної/незареєстрованої ПН чи ні, компенсуючі ПЗ нараховувати треба!

Свою відповідь податківці аргументують тим, що в ПКУ не встановлено прямої залежності компенсуючих ПЗ, що нараховуються згідно з п. 198.5 ПКУ, від факту формування ПК.

Чесно кажучи, прямої ув’язки з формуванням ПК і справді в п. 198.5 ПКУ немає. Неозброєним оком її не побачите ☺.

Проте ПКУ побудовано так, що один пункт неодмінно пов’язаний з іншим. І, не знайшовши відповідь у самому «компенсуючому» п. 198.5, слід звернутися як мінімум до визначення постачання з п.п. 14.1.191 ПКУ, де в п.п. «в» якраз і йдеться про випадки з п. 198.5 ПКУ. Так-от, там прямо зазначено: «якщо платник податку мав право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту».

Отже, говорити про постачання (тобто про нарахування компенсуючих ПЗ) можна, тільки якщо виникло право на ПК.

А це право (відобразити ПК) у платника з’явиться:

1) за помилковою ПН — тільки після виправлення ПН постачальником (тобто залежно від змісту помилки — реєстрації РК або нової ПН в ЄРПН**);

** Про помилки в ПН та їх виправлення див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 34.

2) за незареєстрованою ПН — у періоді реєстрації ПН в ЄРПН (абзац п’ятий п. 198.6 ПКУ).

Та й технічно нарахувати компенсуючі ПЗ без наявної правильної та зареєстрованої в ЄРПН ПН буде складно. Адже у зведеній ПН на компенсуючі ПЗ у гр. 2 таблиці Б повинні фігурувати дані про ПН постачальника, на підставі якої платник по праву (!) відобразив податковий кредит.

Інша справа, коли була отримана нормальна ПН, проте платник сам відклав своє право на ПК у межах дозволених 365 днів. Тоді компенсуючі ПЗ він зобов’язаний нарахувати одразу.

Єдине — відкласти нарахування компенсуючих ПЗ можна тільки з тієї причини, якщо платник у періоді придбання/авансу не знав про неоподатковуване призначення придбання.

Що цікаво, раніше податківці, не вдаючись до подробиць про «зв’язки», дозволяли не відображати «компенсаційні» ПЗ, якщо не виникло право на ПК (див. листи ДФСУ від 10.06.2016 р. № 10065/5/99-99-15-03-02-16 і від 23.05.2016 р. № 11168/6/99-99-15-03-02-15; 101.14 БЗ — на сьогодні нечинна).

З чого це раптом вони стали наполягати на «зв’язку»? Невже це чергова фіскальщина, що тепер змусить покупця нараховувати компенсуючі ПЗ навіть за відсутності права на ПК?

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі