(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 48
  • № 47
  • № 46
  • № 45
  • № 44
  • № 43
  • № 42
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/16
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Червень , 2017/№ 49

«Не бачу зв’язку!», або «Компенсуючі» ПЗ без ПК

За матеріалами категорії 101.16 Бази знань*

* Див. на сайті ДФСУ (zir.sfs.gov.ua) у розділі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс».

висновок документа


Податкові зобов’язання (ПЗ) з ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ за товарами/послугами, придбаними після 01.07.2015 р., нараховуються на відповідну дату, незалежно від того, чи були включені до складу податкового кредиту (ПК) суми ПДВ з помилкової/не зареєстрованої ПН

Невдале формулювання п. 198.5 ПКУ прямого зв’язку між нарахуванням компенсуючих ПЗ і ПК у частині придбань, здійснених після 01.07.2015 р., не встановлює.

Платники, які з «поважних» причин не сформували ПК за тими придбаннями, коли ПН (1) виявилася з помилкою або (2) не була зареєстрована в ЄРПН, зіткнулися з питанням, чи нараховувати компенсуючі ПЗ?

Після оновлення ПКУ відповіді на це запитання в Базі знань не було. І от податківці нарешті видали свій вердикт. Як бачимо, доволі невеселий: незалежно від того, були включені до складу ПК суми ПДВ із дефектної/незареєстрованої ПН чи ні, компенсуючі ПЗ нараховувати треба!

Свою відповідь податківці аргументують тим, що в ПКУ не встановлено прямої залежності компенсуючих ПЗ, що нараховуються згідно з п. 198.5 ПКУ, від факту формування ПК.

Чесно кажучи, прямої ув’язки з формуванням ПК і справді в п. 198.5 ПКУ немає. Неозброєним оком її не побачите ☺.

Проте ПКУ побудовано так, що один пункт неодмінно пов’язаний з іншим. І, не знайшовши відповідь у самому «компенсуючому» п. 198.5, слід звернутися як мінімум до визначення постачання з п.п. 14.1.191 ПКУ, де в п.п. «в» якраз і йдеться про випадки з п. 198.5 ПКУ. Так-от, там прямо зазначено: «якщо платник податку мав право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту».

Отже, говорити про постачання (тобто про нарахування компенсуючих ПЗ) можна, тільки якщо виникло право на ПК.

А це право (відобразити ПК) у платника з’явиться:

1) за помилковою ПН — тільки після виправлення ПН постачальником (тобто залежно від змісту помилки — реєстрації РК або нової ПН в ЄРПН**);

** Про помилки в ПН та їх виправлення див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 34.

2) за незареєстрованою ПН — у періоді реєстрації ПН в ЄРПН (абзац п’ятий п. 198.6 ПКУ).

Та й технічно нарахувати компенсуючі ПЗ без наявної правильної та зареєстрованої в ЄРПН ПН буде складно. Адже у зведеній ПН на компенсуючі ПЗ у гр. 2 таблиці Б повинні фігурувати дані про ПН постачальника, на підставі якої платник по праву (!) відобразив податковий кредит.

Інша справа, коли була отримана нормальна ПН, проте платник сам відклав своє право на ПК у межах дозволених 365 днів. Тоді компенсуючі ПЗ він зобов’язаний нарахувати одразу.

Єдине — відкласти нарахування компенсуючих ПЗ можна тільки з тієї причини, якщо платник у періоді придбання/авансу не знав про неоподатковуване призначення придбання.

Що цікаво, раніше податківці, не вдаючись до подробиць про «зв’язки», дозволяли не відображати «компенсаційні» ПЗ, якщо не виникло право на ПК (див. листи ДФСУ від 10.06.2016 р. № 10065/5/99-99-15-03-02-16 і від 23.05.2016 р. № 11168/6/99-99-15-03-02-15; 101.14 БЗ — на сьогодні нечинна).

З чого це раптом вони стали наполягати на «зв’язку»? Невже це чергова фіскальщина, що тепер змусить покупця нараховувати компенсуючі ПЗ навіть за відсутності права на ПК?

податкові зобов’язання з ПДВ, компенсуючі податкові зобов’язання, податковий кредит додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ми сподіваємося, що ця стаття була для Вас корисною.

Щоб отримати можливість читати журнал «Податки та бухгалтерський облік» повністю в будь-який час і з будь-якого носія, просто оформіть передплату на видання!

 

Передплата на «Податки та бухгалтерський облік» це:

  • доступ до всіх номерів журналу та фахової літератури в будь-який час
  • читання журналу з будь-яких електронних носіїв
  • можливість обговорювати і ставити запитання експертам редакції абсолютно безкоштовно.

Передплатити «Податки та бухгалтерський облік»

Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті
 Вхід в систему ×  Сесію завершено × Ви здійснили вхід на сайт з іншого браузера або комп'ютера. Щоб читати журнали, будь ласка, авторизуйтесь ще раз
Показати пароль  Забули пароль?
 Відновлення паролю × Введіть Ваш e-mail, і ми надішлемо Вам інформацію для відновлення пароля на поштову скриньку
 Реєстрація ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Пошта стане вашим логіном в системі. З її допомогою ви зможете увійти та відновити забутий пароль.

На пошту приходять системні повідомлення та інша корисна інформація.

Показати пароль 

Вкажіть пароль за допомогою якого ви зможете увійти в систему.

Натисніть кнопку "Показати пароль" , щоб побачити введені символи

Цей номер телефону прив'язаний до 3 email адрес: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

 ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Цей номер телефону прив'язаний до 3 email адрес: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

Дякуємо за вашу заявку! Наш фахівець зв'яжеться з вами найближчим часом.
Телефони × (044) 581-10-10 (066) 87-010-10 (097) 78-010-10 Передзвоніть менi
Ви не авторизовані на сайті × Ця функція доступна тільки авторизованим користувачам. Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь.