(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 52
 • № 51
 • № 50
 • № 48
 • № 47
 • № 46
 • № 45
 • № 44
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
3/16
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Червень , 2017/№ 49

Панове фіскали, пеню рахуйте самі!

http://tinyurl.com/y4uedbfq
За матеріалами категорії 138.02 Бази знань*

* Див. на сайті ДФСУ(zir.sfs.gov.ua) у розділі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс».

висновок документа


Якщо платник, який самостійно виявив факт заниження ПЗ минулих податкових періодів і подав уточнюючу декларацію (розрахунок) після закінчення 90 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного ПКУ, проте не нарахував і не сплатив суму пені, контролюючий орган самостійно нараховує пеню. Крім того, тут може бути застосовано адмінштраф згідно зі ст. 1632 КпАП

Консультація, що коментується, є відповіддю на запитання, які штрафи загрожують платнику, якщо він при самостійному виправленні помилки подав уточнюючу декларацію/розрахунок (далі — УР), але без нарахування та сплати пені. Відповідь, скажемо прямо, стандартна для фіскалів: витлумачили норми на власний розсуд, підтасували аргументи і зробили «правильні» висновки.

Почнемо з того, що автори консультації спочатку хитро процитували тільки два перші абзаци «самовиправного» п. 50.1 ПКУ, умисно забувши про подальший текст цієї норми, що зобов’язує платника при поданні УР сплатити тільки недоїмку і штраф (а при виправленні в поточній декларації — відобразити недоїмку і штраф у декларації). Про самонарахування та сплату платником пені там немає й натяку.

Цитування далі загальної норми — п. 54.1 ПКУ також не дає, на нашу думку, підстав стверджувати, що пеню в «самовиправній» ситуації зобов’язаний розраховувати і нараховувати сам платник. Адже для такої ситуації є норма спеціальна — вищезазначений п. 50.1 ПКУ, що не зобов’язує платника займатися ще й розрахунком пені. Як не зобов’язують платника це робити при самовиправленні і спеціальні норми «пеневої» ст. 129 ПКУ. Більше того, зміни, внесені до неї Законом України від 21.12.2016 р. № 1797-VIII, тільки додали аргументів на користь ненарахування пені платником (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 28, с. 33). До того ж, низка податкових декларацій/розрахунків (і перш за все — з ПДВ) узагалі не містить рядків для зазначення такої пені.

Схоже, усвідомлюючи таку прогалину в нормативах і явну хисткість своїх аргументів, фіскали доходять у цій консультації до того, що, мовляв, якщо платник сам пеню не нарахував, то доведеться нараховувати їм. А на таких платників накладати адмінштраф за ст. 1632 КпАП.

Проте для застосування цього штрафу в такій ситуації у них іще менше підстав, ніж для того, щоб навісити на платників обов’язок розраховувати і декларувати пеню при самовиправленні.

Цей адмінштраф, нагадаємо, застосовується за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків і зборів (обов’язкових платежів).

По-перше, оскільки спеціальний п. 50.1 ПКУ не зобов’язує платника розраховувати, декларувати і сплачувати при самовиправленні пеню, то в нього немає й обов’язку подавати платіжне доручення, що містить суму пені.

По-друге, у зв’язку із зазначеним — ПКУ не встановлює строк для сплати такої пені, а за відсутності строку не можна вести мову і про його порушення.

Тому, вважаємо, що застосовувати адмінштраф за ст. 1632 КОАП за неподання платіжки на сплату розрахованої платником при самовиправленні пені у фіскалів немає підстав. У разі спроби вас оштрафувати оскаржте такі протоколи в суді.

Словом, подумайте, чи варто при самовиправленні морочити собі голову розрахунком пені та авансувати її сумами бюджет. Тим більше, що пеня на пеню не нараховується. І не відбирайте у фіскалів їх хліб. ☺

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
заниження податкових зобов'язань, уточнююча декларація, пеня, адміністративний штраф додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті