Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Профспілка і депозит: «дружба навіки»

Альошкіна Наталя, податковий експерт
Податки & бухоблік Березень, 2017/№ 26
В обраному У обране
Друк
Чи може профспілкова організація розміщувати грошові кошти на депозитному рахунку? Як їх відображати в обліку і чи потрібний додатковий вид діяльності?

Одразу зазначимо: за наявності у профспілкової організації тимчасово вільних грошових коштів жодних законодавчих обмежень для їх внесення профспілкою на депозитний рахунок немає. А тепер по черзі.

Що є депозитом? Депозит — це банківський вклад, за яким одна сторона (банк) приймає грошову суму (вклад), що надійшла від іншої сторони (вкладника) або надійшла для неї, і зобов’язується повернути суму вкладу і виплатити відсотки на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, установлених договором ( ст. 1058 ЦКУ). Тобто, передача коштів на депозит приводить до отримання доходу у вигляді відсотків на суму таких коштів.

Водночас профспілки створюються з метою здійснення представництва і захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки і ведуть свою діяльність на підставі статуту. Джерела надходження (формування) коштів та напряму їх використання визначаються у статутних документах профспілок (ст. 14 і 15 Закону № 1045). Зауважте: профільний Закон № 1045 жодних обмежень у частині отримання профспілкою пасивних доходів у вигляді відсотків на суму депозиту не містить. А що не заборонене — те дозволене... ☺ Підемо далі.

Податковий облік. Як ви встигли переконатися (див. матеріал на с. 9), найголовніша умова для збереження статусу неприбутковості для цілей податкового обліку — це цільове використання всіх надходжень профспілки. Тобто всі кошти профспілки можуть бути використані виключно на фінансування витрат на її утримання, реалізацію цілей (завдань) і напрямів діяльності, визначених статутними документами. Причому джерело надходження суттєвої ролі не грає.

Згодні з цим і податківці. Так, у своїх консультаціях (див. листи ДФСУ від 19.10.2015 р. № 21971/6/99-99-19-02-02-15 та від 19.10.2015 р. № 21970/6/99-99-19-02-0-02-15, категорія 102.04 БЗ) вони підтверджують:

пасивні доходи у вигляді відсотків від депозитного вкладу, що отримані профспілкою, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток з урахуванням вимог п. 133.4 ПКУ

При цьому фіскали нагадують, що профспілки мають право на статус неприбутковості, якщо отримані доходи вони спрямовують на реалізацію своєї статутної діяльності без розподілу їх серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.

Бухгалтерський облік. Основну суму вкладу за депозитом до запитання відображаємо на рахунку обліку грошових коштів. Для цього підійдуть субрахунки 313 «Інші рахунки в банку в національній валюті» або 314 «Інші рахунки в банку в іноземній валюті». Короткостроковий депозит, оформлений на строк до одного року, слід обліковувати як еквівалент грошових коштів на субрахунку 351 «Еквіваленти грошових коштів», а ось довгострокові депозити* строком більше року відображаємо на субрахунку 184 «Інші необоротні активи».

* Детальніше про бухоблік операцій з депозитами, а також випадки, коли депозит оформлено сертифікатом, див. у «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 99, с. 16.

Відсотки (як плата за користування активами підприємства іншою стороною) визнають доходом підприємства в тому звітному періоді, до якого вони належать, виходячи з бази їх нарахування і строку користування відповідними активами з урахуванням економічного змісту відповідної угоди ( п. 20 П(С)БО 15).

Облік нарахованих відсотків, що підлягають отриманню, ведеться за дебетом субрахунку 373 «Розрахунки за нарахованими доходами». При цьому вид доходу (операційний чи фінансовий) залежить від того, є вклад строковим чи до запитання. Так, відсотки, нараховані на кошти, розміщені за депозитом до запитання, відображаємо у складі інших операційних доходів з використанням субрахунку 719 «Інші операційні доходи». Водночас відсотки, нараховані за строковим депозитом, відображаємо у складі фінансових доходів на субрахунку 733 «Інші доходи від фінансових операцій».

Якщо ви використовуєте Спеціальний план рахунків (див. с. 15), то Інструкція щодо його застосування пропонує профспілці, яка:

— веде госпдіяльність, відображати нарахування відсотків за кредитом субрахунку 732 «Відсотки одержані»;

— госпдіяльність не здійснює — замість класу рахунків 7 використовувати рахунок 48.

На завершення зазначимо:

одержані відсотки як вид доходу належать до пасивного доходу, тобто такого, що не вимагає виконання жодних робіт або надання послуг вкладником (профспілкою)

а отже, він не передбачає здійснення ним діяльності.

Тому, вважаємо, що для отримання відсотків за депозитом зазначати додатковий вид діяльності профспілці не потрібно.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно