(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 80
 • № 79
 • № 78
 • № 77
 • № 76
 • № 75
 • № 74
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
3/15
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Жовтень , 2017/№ 81

Сумісник і його основне місце роботи

Листи Мінсоцполітики від 14.04.2017 р. № 8185/0/2-17/13 і від 09.06.2017 р. № 294/0/22-17/134

У загальному випадку працівник має право укладати поряд з основним трудовим договором інші трудові договори з одним або декількома роботодавцями (див. ч. 2 ст. 21 КЗпП). Робота за такими іншими трудовими договорами у вільний від основної роботи час вважається сумісництвом.

Чи повинен роботодавець вимагати у працівника, якого приймає на роботу на умовах зовнішнього сумісництва, підтвердження того, що у нього є основне місце роботи (наприклад, довідку з основного місця роботи або виписку з трудової книжки)? Не просто не повинен, а не має права, оскільки це не передбачено чинним законодавством (див. ст. 24 і 25 КЗпП). Тобто при працевлаштуванні зовнішнього сумісника роботодавець не зобов’язаний перевіряти наявність у нього основного місця роботи.

В той же час він може попросити працівника надати йому інформацію про основне місце роботи. Працівник не бажає нею ділитися? На нема і суду нема. Якщо працівник вас влаштовує, приймайте його на роботу. Мінсоцполітики в листі від 14.04.2017 р. № 8185/0/2-17/13 попереджає:

висновок документа


роботодавець не має права відмовити працівнику в прийнятті на роботу за сумісництвом у зв’язку з відсутністю у нього інформації про наявність у працівника основного місця роботи. Така відмова роботодавця є порушенням законодавства про працю

Дійсно, витребування документа, надання якого не передбачено чинним законодавством, як і безпідставна відмова в прийнятті на роботу, можуть бути розцінені як порушення інших вимог трудового законодавства. Це загрожує роботодавцю штрафом в одну мінзарплату (див. абзац восьмий ч. 2 ст. 265 КЗпП), а його посадовим особам у загальному випадку — адмінштрафом від 510 грн. до 1700 грн. (ч. 1 ст. 41 КпАП).

Припустимо, що працівника прийняли на роботу за сумісництвом. Він молодець, добре виконує свою роботу. І тут з’ясовується, що пару-трійку місяців-років назад він звільнився з основного місця роботи і забув про це повідомити за місцем роботи за сумісництвом. Що робити його працедавцеві і яку «кару» чекати від Держпраці?!

Головне — не панікувати! Діємо за звичною схемою — змінюємо статус працівника: «працівник-сумісник → основний працівник». Як це зробити, читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 42. І пам’ятаємо, що

висновок документа


законодавство про працю не зобов’язує працівника повідомляти роботодавця, у якого він працює за сумісництвом, про звільнення з основного місця роботи. Також не передбачена відповідальність роботодавця за неповідомлення його сумісником про звільнення з основного місця роботи

На це звертає увагу Мінсоцполітики в листі від 09.06.2017 р. № 294/0/22-17/134.

Про те, що працівник звільнився з основного місця роботи, роботодавець, у якого він працевлаштований за сумісництвом, може і не знати. І це цілком природно. Адже інакше йому б довелося щодня просити працівника надавати з основного місця роботи підтвердження того, що він все ще там працює. Раптом працівник вирішить розпрощатися з основним місцем роботи саме сьогодні!

Але все-таки, щоб уникнути гострих кутів, приймаючи працівника на роботу за сумісництвом, попросіть його інформувати вас про зміну його основного місця роботи.

Бонуси від цього отримає і працівник (у частині оплати лікарняних листів), і роботодавець (у частині сплати ЄСВ).

трудовий договір, основне місце роботи, робота за сумісництвом, повідомлення працедавця, звільнення працівника додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті