Теми статей
Обрати теми

Надаємо працівникові-чорнобильцю додаткову відпустку

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці
Податки & бухоблік Жовтень, 2017/№ 87
Друк
З дня аварії на Чорнобильській АЕС пройшов 31 рік. Учені говорять, що в Чорнобильській зоні вже почала відновлюватися екосистема. І чим далі — тим активніше йтиме цей процес. Дуже б хотілося, щоб таким же дивовижним чином відновилося здоров’я людей, постраждалих унаслідок чорнобильської трагедії… Але давайте повернемося до теми нашої статті — до додаткової оплачуваної «чорнобильської» відпустки. Чому варто про неї поговорити? Тому що наближається час «Х», до якого роботодавцям треба подати відомості щодо «чорнобильських» відпусток до органів соцзахисту. Але про все по черзі.

Право на «чорнобильську» відпустку

Чи всі працівники, що мають посвідчення особи, постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС, отримують право на додаткову «чорнобильську» відпустку? Ні, не всі. Таке право закріплене Законом № 796* тільки за особами, віднесеними до 1 і 2 категорій постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи (п. 22 ст. 20 і п. 1 ст. 21 цього Закону).

* Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-ХII.

Підтверджують право на «чорнобильську» відпустку посвідчення:

— особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 серії А з відбитком штампу «Перереєстровано» і записом про дату перереєстрації, а також вкладиш до нього і їх копії.

Посвідчення без штампу та/або без вкладиша вважають недійсними (див. п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.01.97 р. № 51);

— учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії А з відбитком штампу «Перереєстровано» і записом про дату перереєстрації та копія такого посвідчення;

— особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2 серії Б і копія такого посвідчення.

Для того, щоб скористатися «чорнобильською» відпусткою, працівник подає роботодавцеві заяву, в якій вказує бажану дату виходу у відпустку.

Що ж повинен знати роботодавець про цю відпустку? Читаємо далі!

Особливості надання

«Чорнобильська» відпустка не належить до щорічних відпусток. Її слід відносити до інших видів відпусток, установлених законодавством (ч. 2 ст. 4 Закону про відпустки**). Тому запам’ятовуємо такі «фішки» «чорнобильської» відпустки. Вона:

** Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

1) надається за календарний рік незалежно від часу, відпрацьованого працівником цього року на цьому підприємстві. Так, навіть відпрацювавши один робочий день у поточному календарному році, працівник матиме право на таку відпустку повної тривалості;

2) має бути використана працівником протягом календарного року. Тобто якщо працівник не реалізував своє право на таку відпустку в поточному календарному році, перенесення її на наступний рік не допускається. Іншими словами, невикористані «чорнобильські» відпустки не накопичуються. І, до речі,

«чорнобильська» відпустка, початок якої припадає на один рік, а закінчення — на наступний, вважається відпусткою за той рік, на який припадає її початок

Окремо зупинимося на наданні такої відпустки новоприйнятому працівникові. Якщо такий працівник в поточному календарному році (наприклад, у 2017-му) до влаштування на це підприємство працював у іншого роботодавця і скористався правом на таку відпустку, то нинішній роботодавець «чорнобильську» відпустку за поточний (2017-й) календарний рік не надає;

3) надається понад щорічну відпустку (основну і додаткову) в зручний для працівника-чорнобильця час (див. п. 22 ст. 20, п. 1 ст. 21 Закону № 796). Тобто думка роботодавця тут вторинна;

4) надається тривалістю 16 календарних днів. Одним «шматком»! Ділити на частини не можна;

5) не може бути перенесена або подовжена з причин, зазначених у ст. 11 Закону про відпустки. Так, наприклад, у разі хвороби працівника, що збіглася з такою відпусткою, «чорнобильська» відпустка подовженню або перенесенню не підлягає. Відкликати з такої відпустки працівника також не вийде;

6) не подовжується на святкові і неробочі дні, що припадають на її період. Такі дні включають у тривалість додаткової відпустки і оплачують в загальному порядку;

7) не підлягає грошовій компенсації, якщо не була використана до дня звільнення. Це підтверджують фахівці Мінпраці в листі від 18.06.2007 р. № 150/13/133-07;

8) надається тільки за основним місцем роботи. На час «чорнобильської» відпустки, наданої працівникові за основним місцем роботи, він може узяти на роботі за сумісництвом відпустку без збереження заробітної плати на підставі п. 14 ст. 25 Закону про відпустки. Ця норма Закону про відпустки зобов’язує роботодавця надати відпустку без збереження заробітної плати працівникові-суміснику на строк до закінчення відпустки за основним місцем роботи;

9) є оплачуваною. Розрахунок середньої заробітної плати для оплати додаткової відпустки чорнобильцям роблять в загальному порядку відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100*.

* Див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 32, с. 42.

Ну і остання (але не за значимістю!) особливість. Витрати на виплату «чорнобильських» відпускних компенсують з бюджету! Зацікавилися? Зараз усе розповімо.

Розбираємося з фінансуванням

Суму відпускних за період «чорнобильської» відпустки роботодавці нараховують і, як правило, виплачують за рахунок власних коштів. Проте згодом такі витрати їм відшкодовують з бюджету органи соцзахисту. Як отримати грошики?

Спершу підприємству необхідно зареєструватися в органі соцзахисту. Зробити це треба не пізніше ніж за два місяці до початку бюджетного року. При реєстрації підприємство подає в органи соцзахисту певний пакет документів. У нього входять:

— відомості про підприємство з визначенням кількості постраждалих осіб за категоріями одержувачів компенсацій і допомоги певних видів за формою № 2, затвердженою наказом № 391**;

** Наказ Мінсоцполітики від 13.04.2016 р. № 391.

— списки громадян із зазначенням прізвища, імені і по батькові, категорії, серії і номера посвідчення, місця реєстрації, ідентифікаційного номера кожного;

— графік відпусток чорнобильців і розрахунок витрат на додаткові відпустки на наступний бюджетний рік.

Ще раз підкреслимо! Усі ці відомості подають тільки на чорнобильців, які працюють на підприємстві за основним місцем роботи і підтвердили свій статус документально (див. вище).

На 2018 рік вказані вище відомості необхідно подати в орган соцзахисту не пізніше за 31 жовтня 2017 року

Реєстрацію оновлюють щорічно.

Важливо! Якщо дані по підприємству, спискам «чорнобильців», графікам відпусток цих товаришів змінюються, обов’язково повідомте про це орган соцзахисту. Як швидко? Не пізніше 20 числа місяця, що настає за місяцем змін.

Для отримання фінансування з бюджету роботодавцеві потрібно до 25 числа місяця, за який проводять нарахування «чорнобильських» відпускних, подати в органи соцзахисту:

— розрахунок витрат (сума відпускних і нарахованого на неї ЄСВ), понесених у зв’язку з «чорнобильською» відпусткою, за формою № 3, затвердженою наказом № 391;

— реєстр одержувачів компенсаційних виплат (п. 6 Порядку № 936*). У реєстрі необхідно вказати прізвища, імена і по батькові одержувачів, їх категорії, номера посвідчень, реєстраційні номери облікових карток платників податків, відомості про нараховані виплати та суму компенсацій.

* Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою КМУ від 20.09.2005 р. № 936.

Важливо! Усі форми для заповнення можна узяти в органі соціального захисту.

Після перевірки, реєстрації, обліку поданих розрахунків органи соцзахисту перераховують роботодавцям необхідні суми.

Трохи про оподаткування і звітність

«Чорнобильські» відпускні входять до фонду оплати праці на підставі п.п. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5 (ср. ). Отже, їх суму у складі зарплати обкладають ПДФО і ВЗ.

На замітку! Працівники-чорнобильці 1 або 2 категорії, в яких у 2017 році місячна сума заробітної плати не перевищує 2240 грн., мають право на податкову соціальну пільгу (далі — ПСП) у розмірі 1200 грн. (див. п.п. «в» п.п. 169.1.3 ПКУ). Для того, щоб скористатися цим правом, їм необхідно подати роботодавцеві:

1) заяву про самостійне обрання місця застосування ПСП;

2) копії документів, що підтверджують статус чорнобильця 1 або 2 категорії (див. вище).

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ оплату додаткової «чорнобильської» відпустки показують у складі зарплати з ознакою доходу «101».

Переходимо до ЄСВ. Як ви вже зрозуміли, сума відпускних входить у базу нарахування ЄСВ. У Звіті за формою № Д4 «чорнобильські» відпустки відображають так само, як щорічні, проставляючи в графі 10 таблиці 6 Звіту за формою № Д4 код типу нарахувань — «10».

І наостанок про «нагальне». Пунктом 14 Порядку № 936 передбачено складання і подання фінансової звітності за отриманими і використаними бюджетними коштами. Врахуйте це!

Бухгалтерський облік

У бухгалтерському обліку нарахування оплати додаткової «чорнобильської» відпустки відображається записом: Дт 91 (92, 93, 94) — Кт 661. Одночасно з нарахуванням витрат за дебетом рахунків 91 (92, 93 94) необхідно відобразити нарахування доходу записом: Дт 482 — Кт 718.

Кошти, які підприємство отримує з бюджету, для цілей обліку вважаються коштами цільового фінансування. Їх відображають на субрахунку 482 «Кошти з бюджету і державних цільових фондів».

Бухгалтерський і податковий облік операцій, пов’язаних з наданням додаткової відпустки працівникам-чорнобильцям госпрозрахункового підприємства, розглянемо на умовному числовому прикладі.

Приклад. Працівник відділу збуту є особою, віднесеною до 2 категорії постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, а також інвалідом 2 групи (усі підтверджуючі документи надані у бухгалтерію підприємства). З 1 по 16 листопада 2017 року він перебуватиме в «чорнобильській» відпустці. Сума відпускних дорівнює 3200 грн.

Як відобразити ці операції у обліку підприємства, див. у таблиці.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,

грн.

дебет

кредит

1

Перераховано ЄСВ із суми «чорнобильських» відпускних (3200 х 8,41 : 100)

651

311

269,12

2

Перераховано ПДФО з суми «чорнобильських» відпускних

(3200 х 18 : 100)

641/ПДФО

311

576,00

3

Перераховано ВЗ (3200 х 1,5 : 100)

642/ВЗ

311

48,00

4

Виплачено відпускні (3200 - 576,00 - 48,00)

661

311

2576,00

5

Нараховано відпускні

93

661

3200,00

6

Нараховано ЄСВ

93

651

269,12

7

Утримано ПДФО

661

641/ПДФО

576,00

8

Утримано ВЗ

661

642/ВЗ

48,00

9

Відображено заборгованість бюджету

(3200,00 + 269,12)

377

482

3469,12

10

Одночасно визнано дохід від цільового фінансування

482

718

3469,12

11

Надійшло відшкодування з бюджету

311

377

3469,12

Відповідальність

«Чорнобильські» виплати здійснюються за рахунок бюджетних коштів.

Контроль за цільовим використанням таких коштів проводять посадові особи Мінсоцполітики, Держаудитслужби, обласних і Київської міської адміністрацій у межах їх компетенції (п. 16 Порядку № 936).

За нецільове використання бюджетних коштів на посадових осіб може бути накладено штраф від 1190 до 1445 грн. (див. ст. 16412 КпАП).

Якщо роботодавець з якихось причин відмовить у наданні «чорнобильської» відпустки, то можна говорити про порушення трудового законодавства. За це підприємству загрожує штраф у розмірі 3200 грн. (абзац восьмий ч. 2 ст. 265 КЗпП), а його посадовим особам — адмінштраф у загальному випадку в розмірі від 510 до 1700 грн. (ст. 41 КпАП).

Проте сподіваємося, що ця стаття допоможе вам уникнути штрафних неприємностей.

висновки

  • Право на додаткову «чорнобильську» відпустку мають працівники, які є особами, віднесеними до 1 і 2 категорій постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи.
  • Тривалість «чорнобильської» відпустки дорівнює 16 календарним дням.
  • «Чорнобильську» відпустку надають тільки за основним місцем роботи понад щорічну відпустку в зручний для працівника-чорнобильця час.
  • Розрахунок суми відпускних проводять відповідно до Порядку № 100.
  • Органи соцзахисту відшкодовують з бюджету підприємствам витрати на оплату «чорнобильської» відпустки.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі