ПН при постачаннях неплатнику

В обраному У обране
Друк
Павленко Олексій, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Вересень, 2017/№ 78
Виписка ПН при постачаннях товарів/послуг одержувачу (покупцю), який не є платником ПДВ, не викликає особливих складнощів, але теж має деяку специфіку. ПН, виписана на неплатника, покупцю постачальником не направляється.

У верхній лівій частині таких ПН у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться позначка « і вказується тип причини «02» (складена на постачання неплатнику податку), а якщо складається щоденна підсумкова ПН, то: тип причини «11» (складена за щоденними підсумками операцій) (п. 8 Порядку № 1307). Ще додамо — при постачанні неплатникам ПДВ — працівникам (у рахунок оплати праці) вказується тип причини «03» (складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, що перебувають у трудових відносинах з платником податку).

Ще може бути тип причини «01» (складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг) у тому випадку, коли ПН складається на суму збільшення компенсації вартості товарів/послуг, коли покупець на цей момент перестав бути платником ПДВ (див. п. 13 Порядку).

У разі постачання товарів/послуг неплатникові (й у разі складання ПН за щоденними підсумками операцій) у графі «Отримувач (покупець)» указується «Неплатник», а в рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000».

У разі постачання працівникам у рахунок оплати праці (тип причини 03) у графі «Отримувач (покупець)» платник указує власне найменування, а в рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «400000000000».

Зазначимо, що реєстрація таких ПН і РК здійснюється на загальних підставах і якщо постачання неплатникові оподатковується ПДВ, то для реєстрації ПН/РК потрібна наявність у платника суми «регліміту» (тобто певного розміру суми в основного/підсумкового показника формули «ПН-щастя»— Σнакл).

Оскільки такі ПН не покликані збільшувати будь-чий ПК, то їх на практиці платники часто реєструють в останню чергу. Утім, зазначимо, що відтягувати їх реєстрацію понад міру або взагалі не реєструвати такі ПН (і РК до них) у ЄРПН може бути небезпечно.

Адже починаючи із цього року — після зміни норм «ПН-штрафної» статті 1201 ПКУ — фіскали намагаються застосовувати штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН (РК) і до ПН (РК), складених на неплатників ПДВ* ☹

* Читайте про це детальніше в «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 37, с. 3.

Будь-які (у тому числі й зменшуючі) РК до таких («неплатницьких») ПН, природно, реєструє у ЄРПН сам постачальник/продавець.

ПН (і РК), складені на неплатників ПДВ, блокуванню не підлягають. Оскільки такі ПН не видаються одержувачу, то згідно з Критеріями № 567 (див. п.п. 1 п. 5) вони не відповідають ознакам потрапляння під моніторинг. А тому ні моніторингу, ні зупинки реєстрації за «неплатницькими» ПН бути не повинно.

Відзначимо також, що при ритмічних/безперервних постачаннях неплатникам постачальник також має право складати зведені ПН (див. п. 19 Порядку № 1307), але це не стосується щоденних підсумкових ПН.

І ще — згідно з роз’ясненням фіскалів (див. у БЗ, кат. 101.16) — якщо після складання ПН внесені зміни в діючий Порядок заповнення ПН, зокрема, змінені умовні індивідуальні податкові номери (ІПН), то на дату реєстрації РК у ЄРПН необхідно вказувати той умовний ІПН, який указувався в такій ПН (тобто без урахування внесених у Порядок змін).

Приклад заповнення ПН, складеної на неплатника, див. на с. 21.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити