Найголовніший в ОСББ

В обраному У обране
Друк
Ярмак Марія, юрист
Податки та бухгалтерський облік Серпень, 2018/№ 66
Голова в ОСББ — хто він? Це питання ми вирішили розглянути сьогодні. Розповімо вам про те, які вимоги висуваються до кандидатів на цю почесну посаду, в якому порядку призначається голова, на яких підставах він може працювати. Звичайно ж, не обійдемо увагою тему зміщення «головного по будинку». Загалом, питань багато. Тому давайте скоріше починати.

Голова ОСББ: загальні відомості

Для керівництва поточною діяльністю об’єднання обирається правління. Воно є виконавчим органом ОСББ і підзвітне загальним зборам.

Голову правління може обрати один з таких суб’єктів:

а) саме правління (п. 16 Типового статуту ОСББ, затвердженого наказом Держкомітету з питань ЖКГ від 27.08.2003 р. № 141 (далі — Типовий статут));

б) загальні збори співвласників (виходячи з п. 13 Типового статуту, абзацу третього частини дев’ятої і частини дев’ятнадцятої ст. 10 Закону про ОСББ).

На виконання своїх повноважень голова правління (п. 16 Типового статуту):

— веде засідання правління, якщо правління не доручило ведення засідання іншому членові правління;

— забезпечує виконання рішень загальних зборів і рішень правління;

— діє без доручення від імені об’єднання та укладає в межах своєї компетенції договори і вчиняє інші правочини відповідно до рішень правління;

— розпоряджається коштами об’єднання відповідно до затвердженого кошторису та рішень правління, має право першого підпису фінансових документів об’єднання;

— за рішенням правління видає довіреності на представництво інтересів об’єднання іншим особам;

— відкриває і закриває рахунки об’єднання в банківських установах і в інших фінустановах, підписує банківські та фінансові документи тощо.

Виходячи з функцій, якими «нагороджується» голова правління Типовим статутом, стає зрозуміло, що без нього ОСББ повноцінно функціонувати не вдасться.

Хто може бути головою ОСББ?

Головою може бути співвласник у багатоквартирному будинку

Стороннім в «уряді» ☺ ОСББ не місце.

Як призначити голову?

Процедура призначення голови правління визначається передусім у статуті ОСББ.

Якщо керуватися Типовим статутом, то алгоритмів може бути два.

Алгоритм № 1. 1. На загальних зборах співвласників обираємо правління*.

* Див. детальніше про порядок скликання і проведення загальних зборів співвласників на с. 3.

2. Створене правління обирає голову.

Зверніть увагу: запис про голову вноситься до ЄДР**.

** Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Алгоритм № 2. Загальні збори обирають голову правління, керуючись абзацом третім частини дев’ятої і частиною дев’ятнадцятою ст. 10 Закону про ОСББ, а також п. 16 Типового статуту.

Голова ОСББ підвів?

Якщо голова не виконує належним чином свої функції, то цю проблему можна вирішити. Перший, найпростіший варіант — домовитися «полюбовно». Другий варіант — переобрати голову ОСББ на загальних зборах. Третій варіант — загальні збори переобирають правління, яке, у свою чергу, переобере нового голову.

Як це зробити?

1. Скликати і провести збори співвласників багатоквартирного будинку.

2. До порядку денного включити питання про переобрання правління.

3. На зборах правління переобрати голову.

4. Змінити дані ЄДР стосовно «керівника» ОСББ.

Трудовий договір, ЦПХ чи на громадських засадах?

ОСББ з головою може оформити відносини декількома способами. Розглянемо кожен з них детальніше.

Трудовий договір. Один з найбільш «стандартних» варіантів.

«Фанати» трудових відносин посилаються на те, що загальні збори можуть визначати розміри матеріального та іншого заохочення голови правління (абзац дев’ятий частини дев’ятої ст. 10 Закону про ОСББ). А раз установлюється плата, то і робота голови не може бути безоплатною.

Хоча ми не такі категоричні (див. нижче).

У випадку якщо ОСББ вирішило працювати з головою на основі трудового договору, необхідно врахувати такі нюанси.

1. ОСББ і голова повинні будуть дотримуватися норм КЗпП.

Це означає, що як мінімум:

а) голові потрібно виплачувати заробітну плату відповідно до чинного законодавства.

Пам’ятайте, що згідно зі ст. 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР

заробітна плата не може бути менше встановленого чинним законодавством мінімуму

б) голова ОСББ буде мати право на оплачувану відпустку та інші «соціальні плюшки» ☺, встановлені чинним трудовим законодавством;

в) заходи відповідальності голови як працівника на основі КЗпП також жорстко обмежені цим Кодексом;

г) КЗпП визначає особливу процедуру документального оформлення при прийнятті на роботу.

Так, окрім складання наказу та інших кадрових документів, ОСББ необхідно буде подати до податкової за місцем реєстрації об’єднання як платника ЄСВ повідомлення про прийняття працівника* (ст. 24 КЗпП). При цьому останнє необхідно подати до того, як голова буде допущений до роботи.

* Див. детальніше про подання подібних повідомлень у «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 43, с. 18.

д) для розірвання трудового договору необхідно, окрім дотримання положень законодавства про ОСББ і статуту, також керуватися КЗпП. Адже цей Кодекс містить виключний перелік підстав для такої процедури.

2. За голову об’єднанню як податковому агентові доведеться сплачувати ПДФО, військовий збір і ЄСВ.

Якщо ж говорити про договори ЦПХ з головою ОСББ, то цей варіант практично не можливий.

Так, прямої заборони на укладення цивільно-правового договору з «керівником» ви в законодавстві не знайдете.

Проте основна відмінність між цивільно-правовими і трудовими відносинами в тому, що роботодавця цікавить не лише результат роботи, але і процес її виконання.

У свою чергу, замовника цікавить передусім результат (див. лист Держпраці від 16.05.2011 р. № 151/06/186-11 і лист Мінсоцполітики від 20.04.2012 р. № 64/06/187-12).

І для голови ОСББ такий результат визначити вкрай складно.

На громадських засадах. Нагадаємо: ОСББ — це громадська неприбуткова організація.

А отже, керувати об’єднанням може не лише посадова особа.

Законодавство не містить прямої заборони на виконання обов’язків головою правління ОСББ на громадських засадах.

Про таку можливість побічно говорить нам лист ДФСУ від 22.12.2015 р. № 27478/6/99-99-17-03-03-15.

Головна перевага такої схеми роботи для ОСББ — це те, що голова працює безоплатно і у вільний від основної роботи час.

Застосовувати роботу на громадських засадах має сенс тоді, коли обсяг робіт невеликий і не потребує постійної присутності голови. Наприклад, якщо основні функції з управління багатоповерхівкою передані управителеві.

В іншому випадку краще зупинитися на трудовому варіанті. Адже існує ймовірність, що контролюючі органи спробують відносини «на громадських засадах» підтягнути під трудові.

Тож будьте обережні!

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити