Новорічна перерва в роботі ЄРПН: чи будуть наслідки для платників?

Ольховик Ольга, податковий експерт
Податки & бухоблік Січень, 2018/№ 03
В обраному У обране
Друк
31 грудня 2017 року і 1 січня 2018 року зареєструвати податкові накладні (ПН) та розрахунки коригувань (РК) в ЄРПН було неможливо. Такий сюрприз «під ялиночку» приготували фіскали для платників ПДВ. Тепер усім ПДВшникам, які відклали реєстрацію ПН/РК за першу половину грудня на останній день минулого року, формально загрожують штрафи, передбачені п. 1201.1 ПКУ. Та чи правомірне їх застосування в даному випадку? Давайте шукати відповідь разом.

Про майбутні новорічні «канікули» ЄРПН податківці повідомили заздалегідь. Ще 22.12.2017 р. на сайті ДФСУ з’явилося оголошення1 про те, що 31.12.2017 р. і 01.01.2018 р. у зв’язку із закриттям календарного року проводитимуться регламентні і технологічні роботи автоматизованих систем ДФС України. З цієї причини зареєструвати ПН і РК буде неможливо. Про що ми поспішили попередити вас ще в «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 103-104, с. 2.

1 http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/320828.html.

Тож проінформовані платники поквапилися зареєструвати усі ПН/РК до призначеного вихідного. Вчасно впоралися з цим завданням і ті щасливці, які 31.12.2017 р. працювати не планували (а таких більшість, адже 31 грудня в році, що минув, припало на неділю).

Та все ж частина платників таки опинилася в неприємній ситуації: надіслані ними 31.12.2017 р. ПН/РК цього дня податківці не прийняли (квитанції 1 і 2 не надійшли).

Про можливі наслідки цієї ситуації ми і поговоримо далі.

Про які ПН/РК йдеться?

Згідно з термінами, встановленими в п. 201.10 ПКУ, 31 грудня 2017 року — останній день, відведений для реєстрації ПН/РК, складених з 1 по 15 грудня (включно). Тому, якщо такі ПН/РК відправлені на реєстрацію, але не зареєстровані цього дня, то формально загроза бути оштрафованим за п. 1201.1 ПКУ дійсно є.

А ось для ПН/РК, складених пізніше, дводенна затримка жодної ролі не відіграє.

Разом з тим, нагадаємо: з 01.01.2017 р. податківці стали застосовувати «несвоєчасні» штрафи абсолютно до усіх ПН, у яких є база для розрахунку цього штрафу (сума ПДВ) (див., наприклад, лист ДФСУ від 03.03.2017 р. № 709/4/99-99-15-03-02-15, БЗ 101.27). Отже

питання, що розглядається нами, актуальне абсолютно для усіх ПН, що містять ПДВ, складені з 1 по 15 грудня і відправлені на реєстрацію 31.12.2017 р.

Тим паче, що суди досі не визначилися, чи правомірна така позиція фіскалів (див., наприклад, ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.11.2017 р. у справі № 818/1060/17 і його ж ухвалу від 21.11.2017 р. у справі № 816/1488/172).

2 http://reyestr.court.gov.ua/Review/70162147 и http://reyestr.court.gov.ua/Review/70547569 соответственно.

Чи правомірне застосування штрафу?

Порядок ведення ЄРПН (у тому числі й режим його роботи) встановлює Кабмін (п. 201.10 ПКУ).

Згідно з п. 3 Порядку № 12463 операційний день (частина дня, упродовж якої здійснюється прийняття від платників ПН/РК і їх реєстрація або зупинка реєстрації) триває з 0:00 до 23:00. При цьому вихідні Порядком № 1246 не передбачені. Тобто

3 Порядок ведення ЄРПН, затверджений постановою Кабміну від 29.12.2010 р. № 1246.

фіскали зобов’язані приймати ПН/РК і реєструвати їх/зупиняти реєстрацію в ЄРПН щодня з 0:00 до 23:00 без перерв і вихідних

Змінити цей режим роботи можна тільки шляхом внесення відповідних змін до Порядку № 1246. А оголошення на сайті ДФСУ такої сили не має. Таким чином і 31.12.2017 р., і 01.01.2018 р. реєстрація ПН/РК в ЄРПН мала здійснюватися. А новорічну перерву в роботі ЄРПН слід розцінювати швидше як прогул, а не як санкціонований вихідний.

Тепер згадаємо таку норму з п. 201.10 ПКУ: якщо протягом операційного дня не надійшла квитанція про прийняття/неприйняття або зупинку реєстрації, ПН вважається зареєстрованою в ЄРПН.

Із зазначеного можна зробити висновок, що

усі ПН/РК, відправлені на реєстрацію 31.12.2017 р., повинні вважатися зареєстрованими в ЄРПН цією датою

Адже квитанції цього дня так і не надійшли, а вихідний податківці влаштували собі самовільно.

До речі, можливо, фіскали і самі з цим погодяться. Або продовжать граничні терміни реєстрації для ПН за першу половину грудня. Адже подовжували ж вони терміни надання податкової звітності, коли їхні сервери вимушено відпочивали (див. лист ДПАУ від 21.07.2011 р. № 19683/8/99-3). Але не можна виключати й інший варіант — що за такими ПН/РК посипляться штрафи. Тоді є тільки один вихід (не рахуючи сплати нарахованих штрафів) — захищатися в суді.

А що говорять суди (і що говорити в суді)?

Для захисту своїх інтересів у суді платникові важливо довести (документально підтвердити) дві обставини:

1) що він ужив усіх заходів для своєчасної реєстрації ПН/РК (ПН/РК надані на реєстрацію у встановлені ПКУ терміни і для їх реєстрації достатньо регліміту).

Тут найкращий доказ — повідомлення про отримання ПН/РК і Витяг із ЄРПН, що підтверджує «достатність» регліміту. Тоді проблем з визнанням ПН/РК зареєстрованими саме 31.12.2017 р. (без наявності квитанцій, отриманих цього дня) бути не повинно (див. ухвалу ВАСУ від 25.01.2016 р. у справі № 2а/2370/2386/2012, ухвалу ВАСУ від 23.03.2016 р. у справі № 803/37/13-а, ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08.02.2017 р. у справі № 802/1825/16-а, ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017 р. у справі № 819/869/174).

4 http://reyestr.court.gov.ua/Review/55191395; http://reyestr.court.gov.ua/Review/56722980; http://reyestr.court.gov.ua/Review/64681647#; http://reyestr.court.gov.ua/Review/69387464.

А от такі аргументи податківців, як направлення ПН у кінці передсвяткового дня, коли мало місце перевантаження системи, для судів — не аргумент (див. ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017 р. у справі № 806/1936/175;

5 http://reyestr.court.gov.ua/Review/70187041.

2) що ДФСУ неправомірно не працювала.

Про те, що обов’язку продавця зареєструвати ПН/РК кореспондує обов’язок ДФСУ прийняти і зареєструвати таку ПН/РК в ЄРПН, ВАСУ зазначив ще в інформаційному листі від 24.10.2013 р. № 1486/12/13-13.

Отже платникові необхідно тільки зафіксувати в документах відсутність технічної можливості зареєструвати ПН/РК.

У цьому, до речі, може допомогти, у тому числі, і застережливе повідомлення на сайті ДФСУ. Тоді порушення граничних термінів реєстрації буде визнано наслідком незаконної бездіяльності фіскалів (див. постанову Сумського окружного адміністративного суду від 16.08.2017 р. у справі № 818/1073/176).

6 http://reyestr.court.gov.ua/Review/68400158.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд