Податкова реформа — 2017 Напередодні Нового року прийнято підбивати підсумки року, що минув. У бухгалтерських буднях подій було чимало — це і блокування ПН, і трудові перевірки з гігантськими штрафами тощо. Ось і ми також вирішили підбити підсумки року, що минає. У сьогоднішньому номері було зібрано всі ті гучні питання, про які ми писали протягом 2017 року. Безумовно, не скрізь відбувалися кардинальні зміни. Але оскільки бухгалтер стикається з ними день у день, ми не могли їх оминути. Ми чітко розуміємо, що двох-трьох сторінок для охоплення тієї чи іншої теми — замало. Тож у цьому матеріалі згадаємо лише ключові моменти, а подробиці дивіться в тих публікаціях, на які посилаємося.
Різниці з податку на прибуток Суть податкових різниць. Як ви добре знаєте, об’єктом оподаткування на прибуток є прибуток, що визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку чи збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, що виникають відповідно до ПКУ (абзац перший п.п. 134.1.1 ПКУ).
Декларація з податку на прибуток Хто і коли подає «прибуткову» декларацію? У загальному випадку декларацію з податку на прибуток повинні надавати тільки платники податку на прибуток, але є винятки з цього правила (про них скажемо нижче).
Виправлення помилок у декларації з ПДВ Нове і старе. Після чергової редакції форм звітності з ПДВ, а також порядку їх заповнення в самій стратегії виправлення помилок принципово нічого не помінялося. Як і раніше, виправити помилку в ПДВ-звітності можна тільки за допомогою УР.
Складаємо розрахунок коригування У разі зміни суми компенсації, повернення товару/передоплати, зміни, номенклатури при виправленні помилки в ПН складається РК. Протягом усього 2017 року зі складанням і реєстрацією РК були великі складнощі. Нагадаємо про все по порядку.
Блокування податкових накладних Навряд чи хтось сперечатиметься з тим, що практично весь 2017 рік минув під тиском блокування ПН/РК. У другому кварталі система працювала в тестовому режимі, що не завдавало особливого клопоту платникам податків, а ось з 1 липня запрацювала на повну силу. До цього часу вже набрали чинності критерії моніторингу і зупинки реєстрації, затверджені наказом № 567. На жаль, усе пішло не так, як передбачали розробники системи.
Доходи фізосіб. Оподаткування Навчання. З 1 січня 2017 року не обкладається ПДФО сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою за здобуття освіти, підготовку або перепідготовку платника податку при одночасному виконанні двох умов, зазначених у п.п. 165.1.21 ПКУ. Перелічимо ці умови.
Обираємо спрощену систему оподаткування Спрощена система оподаткування, обліку і звітності являє собою особливий механізм, який замінює сплату окремих податків та зборів, установлених п. 297.1 ПКУ, на сплату єдиного податку в порядку і на умовах, визначених главою ХIV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку і звітності (п. 291.2 ПКУ). Усього нормами ПКУ передбачено чотири групи платників єдиного податку (ЄП).
Первинні документи Цей рік відзначився безліччю нововведень в обліку бухгалтерської первинки. Мінфін вніс ряд відчутних змін у нормативку, що регулює порядок оформлення і складання первинних документів. Бухгалтерську громадськість не раз розбурхували новини про те, що рахунок-фактура (інвойс) може отримати статус первинного документа, а первинний документ більше не підтверджує господарську діяльність (ст. 1 Закону про бухоблік) і, взагалі, витрати відображати можна і без документа від постачальника — достатньо скласти «свій» первинний документ (п. 2.6 Положення № 88) тощо.
Оплата праці «Оплатно-трудові» зміни, що набули чинності з 01.01.2017 р., нікого не залишили байдужим. Так давайте ж пробіжимося по них і згадаємо, з чого все починалося.
Працівники-іноземці З 27.09.2017 р. змінилися правила й умови працевлаштування іноземців в Україні. Давайте згадаємо основні моменти.
Трудові перевірки На сьогодні повноваженнями з проведення перевірок у сфері праці володіють Держпраці, частково — органи місцевого самоврядування й органи ДФСУ. Проте основним перевіряючим і штрафуючим органом є все-таки Держпраці.
ЄСВ У питаннях нарахування і сплати ЄСВ на перший план виходить Закон № 2464. Він відносить до платників ЄСВ у тому числі фізичних осіб — підприємців (ФОП). Причому за загальним правилом вони зобов’язані сплачувати ЄСВ не лише з доходів застрахованих осіб, але і безпосередньо зі своїх підприємницьких доходів (ЄСВ «за себе»). Але є із цього правила винятки — ФОП, які звільнені від сплати ЄСВ «за себе». Причому у 2017 році їх полку прибуло.
Посередницькі операції Серед посередницьких операцій чільне місце займають операції за договорами комісії. Тож розглянемо облік посередницьких операцій на їх прикладі.
Оскарження рішень Практично будь-яке рішення, дія або бездіяльність органів державної влади (у тому числі й податкових органів) за загальним правилом можна оскаржити двома способами. Шляхом: 1) позасудового (адміністративного) оскарження (тобто всередині вертикалі державного органу, який прийняв «неправильне» рішення); 2) судового оскарження (тобто через систему судів). І як «бонус» — можливість поскаржитися в Раду бізнес-омбудсмена. Тепер нагадаємо основні моменти кожного із цих способів.
Зміни в кримінальному процесі: послаблення для госпсуб’єктів при обшуку і не тільки Закон № 2213 вніс ряд змін, важливих не лише для фіз осіб, але і для госпсуб’єктів, яких спіткало «щастя» зіткнутися з кримінальним процесом. Зокрема, законодавці звернули особливу увагу на ситуацію з вилученням документів і техніки у суб’єктів господарювання під час проведення обшуку й у межах тимчасового доступу до речей і документів.
Кому потрібен РРО? Застосовувати РРО повинні суб’єкти господарювання, що здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, а також операції з приймання готівки для її подальшого переказу.