Які ПН/РК не заблокують

В обраному У обране
Друк
Адамович Наталія, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Червень, 2018/№ 48
У цій статті розглянемо ситуації, коли і які ПН/РК, що подаються на реєстрацію, вписуються в пропускні ознаки і «блокувальні» труднощі їх оминають, тобто коли платникові не варто хвилюватися про блокування.

Після подання ПН/РК на реєстрацію в ЄРПН і сам документ, і навіть самого платника перевірять спершу на пропускні ознаки (перший рівень контролю), відповідаючи яким, ПН/РК пройдуть реєстрацію у ЄРПН без блокувально-небезпечного моніторингу (без другого рівня перевірки).

Для блокування-2 діє три пропускні ознаки, перелічені в п. 3 Порядку зупинення реєстрації. Якщо ПН/РК потрапить під «приціл» хоча б (!) однієї з цих ознак, то такий документ автоматизованому моніторингу не підлягає, а отже, без проблем відразу реєструється в ЄРПН. Про це прямо сказано в п. 4 Порядку зупинення реєстрації. Давайте розберемо кожну з них.

Пропускні ознаки неблокування ПН/РК

№ з/п

Пропускні ознаки

Пояснення

1

ПН, що не підлягає наданню одержувачеві (покупцеві) та/або складена на операцію, звільнену від ПДВ

Ця ознака стосується абсолютно всіх ПН, що складаються платником:

1) «для себе» — ті, які не підлягають наданню покупцеві: ПН, складені при нарахуванні компенсуючих ПЗ, ПН на неплатника, підсумкові ПН, ПН на мінбазу тощо (з типами причини «01» — «08», «10» — «15»). Щоправда, податківці чомусь прокоментували цю ознаку «обмежено», визначивши лише в її складі ПН, що складаються на кінцевого споживача*. Що абсолютно не відповідає нормам Порядку зупинення реєстрації;

2) на звільнені від ПДВ операції на підставі ст. 197, підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ (з типом причини «09»).

Увага! Як і раніше, згадується тут тільки про ПН, а про РК, складені до таких ПН, — ні слова (детальніше про це див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 40, с. 31)

2

Обсяг постачання, зазначений платником у ПН/РК, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням наданої(ого) на реєстрацію ПН/РК, становить менше 500 тис. грн., і керівник — посадова особа такого платника, є особою, що обіймає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) діючих платників

Ця ознака об’єднує в собі одночасне виконання двох умов: правила «не більше трьох крісел» і максимальний обсяг постачань.

1. Якщо керівник платника керує не більше ніж трьома діючими платниками (включно). Причому під «діючими» мається на увазі будь-яка «незакрита» юридична особа незалежно від того, звітує вона в контролюючі органи (здає звіти з діяльністю або «нульові») чи взагалі жодної звітності не подає.

2. Якщо місячний обсяг постачань не перевищує 500 тис. грн. Майте на увазі, при визначенні обсягу постачання:

— не враховується сума ПДВ;

— у розрахунку обсягу беруть участь операції, оподатковувані за ставками 20 %, 7 %, 0 % і звільнені від ПДВ. Адже обсяги постачань підраховуються за даними (!) всіх зареєстрованих ПН/РК поточного періоду. А ось необ’єктні операції враховуватися не будуть, адже й ПН/РК на них не складаються;

— період для підрахунку обсягу — поточний період, у якому надана на реєстрацію ПН/РК. Зазначимо, що таке ж формулювання було і при блокуванні-1. Проте тоді податківці пояснили (див. лист ДФСУ від 06.09.2017 р. № 2723/99-99-07-05-01-18), що поріг у 500 тис. грн. підраховувати слід за той місяць, у якому були складені ПН/РК, а не за місяць, у якому ПН/РК були направлені для реєстрації в ЄРПН.

При блокуванні-2 поки що таких пояснень немає. Проте, судячи зі звернень читачів, схоже, що вони змінили період для розрахунку обсягу на поточний період, у якому подана на реєстрацію ПН/РК. Тож, напевно, наростаючий обсяг постачань для межі у 500 тис. грн. тепер накопичується з початку періоду, в якому ПН/РК подаються на реєстрацію. І якщо виявиться, що ви з початку місяця вже зареєстрували ПН/РК на 500 тис. грн., то ця безблокувальна ознака вже не спрацює для жодної подальшої ПН/РК, що подається на реєстрацію в цьому періоді.

Щоправда, складені ПН/РК у другій половині поточного періоду, можна буде (нештрафонебезпечно за строком) і — безблокувально «насамперед» підігнати під цю ознаку в наступному періоді при їх реєстрації.

Пам’ятайте: в першу чергу слід реєструвати сумнівні ПН, а ті, в яких ви впевнені або які складені на пільгові постачання й оподатковувані за ставкою 0 %, — в останню чергу

Одночасно значення показників D і P (розрахованих у порядку, прописаному в п.п. 3 п. 3 Порядку зупинення реєстрації), мають такі розміри:

D > 0,03 і

P < Pм х 1,4

Майте на увазі: потраплять у зону ризику ПН/РК, якщо платник не впишеться в значення одночасно двох формул (за умови, що

не потраплять у будь-яку іншу з двох попередніх ознак). Тобто під моніторинг і, можливо, блокування не потраплять будь-які ПН/РК платника, які (1) витримують 3 %-ве податкове навантаження і (2) при цьому ПДВ в аналізованій операції не перевищує 40 % від найбільшого розміру ПДВ, зазначеного в ПН/РК за попередні 12 місяців, що передують складанню аналізованої ПН/РК. Мовою формул це виглядає таким чином:

(1) Формула D > 0,03,

де D — розрахункова величина, що дорівнює S/T;

S — загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складена ПН/РК, сум ЄСВ, податків та зборів (окрім суми ПДВ, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податків і його відокремленими підрозділами;

T — загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, оподатковуваних за ставками 20 % і 7 %, за останні 12 місяців, зазначена платником податків у ПН/РК, зареєстрованих у Реєстрі.

Як бачимо, показник D говорить про мінімальне значення податкового навантаження. Тобто загальна сума податків/зборів/ЄСВ за останні 12 місяців, що передують місяцю складання ПН/РК, має біти не менше 3 % від оподатковуваного ПДВ (за ставками 20 % і 7 %) обороту за той же 12-місячний період, згідно з ПН/РК, зареєстрованими в ЄРПН.

Увага! ДФСУ повинна щомісячно (станом на 1-ше число календарного місяця) розраховувати значення показника D (за даними останніх 12 календарних місяців) і кожного 10-го числа робити його доступним платникові ПДВ в Електронному кабінеті.

Тож, по суті, склавши ПН навіть на початку місяця, платник уже на 10-те число матиме уявлення про своє податкове навантаження: складе воно більше 3 % чи ні.

(2) Формула P < Pм х 1,4,

де P — сума ПДВ, зазначена платником податку в ПН/РК, зареєстрованих у ЄРПН у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданих на реєстрацію в Реєстрі ПН/РК;

Pм — найбільша місячна сума ПДВ, зазначена в ПН/РК, зареєстрованих платником податку в ЄРПН за останні 12 місяців, що передують місяцю, в якому складена ПН/РК.

Тобто показник (P) відповідає максимальній величині ПДВ, зазначеній у ПН/РК, реєстрованих у поточному звітному періоді.

Для його розрахунку беремо ПН з найбільшим ПДВ за один з 12 попередніх календарних місяців і множимо на коефіцієнт 1,4. Тобто коли найбільша сума ПЗ («зареєстрованих» у ЄРПН) одного з попередніх 12 місяців, що передують місяцю складання ПН/РК, буде перевищена більш ніж на 40 %, платник ризикує потрапити під блокувально-небезпечний моніторинг (якщо не «врятує» будь-яка інша з двох попередніх ознак).

Увага! Зараз цей показник в Електронному кабінеті обчислюється некоректно, оскільки відображає інформацію про суму ПДВ у зареєстрованих за останні 12 місяців ПН/РК, а не в поточному (звітному) місяці. Тому орієнтуватися на нього не можна.

Не забувайте (!): для того щоб відповідати цій ознаці, платник повинен відповідати показникам одночасно двох формул.

Тобто згідно з цією ознакою ПН/РК перебувають у безпеці (тобто не блокуватимуться), якщо ваше податкове навантаження більше 3 % і ви у звітному періоді не перевищили найбільше своє постачання за останній рік більш ніж на 40 %. При цьому жодного значення не мають обсяги ваших продажів у поточному звітному періоді.

А ось про те, які плани мають чиновники щодо проаналізованих критеріїв (особливо «500 тис. грн.» і «податкове навантаження») див. у окремій публікації на с. 27

* http://sfs.gov.ua/data/files/224148.pdf.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити