Чи обов’язковий резервний капітал?

В обраному У обране
Друк
Голенко Олександр, шеф-редактор
Податки та бухгалтерський облік Березень, 2018/№ 25
Чи обов’язково підприємству формувати резервний капітал і чим загрожує його відсутність?

Ви читали шпаргалку про формування резервного капіталу (фонду) АТ і ТОВ у «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 1-2, с. 5? Давайте розберемося з його НЕформуванням…

Згідно з бухобліковою класифікацією резервний капітал — окрема стаття (рядок 1415) розділу I «Власний капітал» балансу (рахунок 43). Тобто це певна частина власного капіталу, причому така, що формується виключно за рахунок розподілу чистого прибутку і є недоторканною для витрачання в повсякденній діяльності (зарезервована про чорний день). А вже за його рахунок: (1) погашають збитки; (2) збільшують зареєстрований (пайовий) капітал; (3) виплачують дивіденди за привілейованими акціями, якщо не вистачило чистого прибутку (тільки для АТ і, зрозуміло, за наявності таких акціонерів).

Для АТ установлено обов’язковість формування, мінімальний розмір (його зазначають у статуті — п. 4 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 р. № 514-VI) та норматив щорічного відрахування чистого прибутку. Але це обов’язково тільки для АТ, що розміщує як прості, так і привілейовані акції. А якщо тільки прості — у такого АТ є право формувати резервний капітал (ст. 19 того ж Закону).

Для ТОВ нині діють (аналогічні нормам для АТ) обов’язкові норми, що встановлені в ст. 14 Закону № 1576* та в ч. 4 ст. 87 ГКУ.

* Закон України «Про господарські товариства» від 19.09.91 р. № 1576-XII.

Проте через три місяці з дати опублікування нового Закону № 2275** — з 17.06.2018 р. усі вони втратять чинність (п. 1 гл. VIII Закону № 2275).

** Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 р. № 2275-VIII.

При цьому, оскільки резервний капітал формується в процесі розподілу чистого прибутку, а це залишається прерогативою загальних зборів учасників ТОВ (п. 12 ч. 2 ст. 31 Закону № 2275), за останніми залишиться право формувати (і використовувати) резервний капітал на власний розсуд. І дійсно: якщо в обов’язковості формування резервного капіталу для АТ (у певному випадку) можна угледіти логіку (захист інтересів власників привілейованих акцій), то для ТОВ — це атавізм… ☹

Обов’язкові норми щодо формування резервного капіталу, що свого часу були записані до статуту ТОВ, ви зможете вилучити після 17.06.2018 р., унісши відповідні зміни шляхом викладення статуту в новій редакції (до 17.06.2019 р. — без сплати адмінзбору за держреєстрацію змін). Інакше вони вважатимуться чинними до 17.06.2019 р. (пп. 3, 5 гл. VIII Закону № 2275).

У будь-якому разі недотримання цих приписів статуту не тягне за собою жодних ризиків застосування штрафних санкцій.

Єдиний реальний ризик — це можливе звернення до суду учасника (якщо він вирішить, що недотримання статуту порушує його права) з позовом про примус ТОВ сформувати резервний фонд. Але у суді у такого «ходу конем» шансів мало.

І ще новація: якщо ТОВ побажає викупити частку в статутному капіталі без його зменшення на розмір такої частки, то на день викупу воно зобов’язане сформувати резервний капітал у розмірі ціни її придбання, причому виплати на користь учасників за рахунок цього резервного капіталу заборонені (ч. 1 ст. 25 Закону № 2275).

Для АТ перспектива судового позову більш імовірна: якщо унаслідок нестворення резервного капіталу та недостатності отриманого в «неврожайному» році чистого прибутку «привілейований» акціонер недоотримає свої дивіденди… ☹

Але і в цьому разі ми не бачимо підстав говорити про «неправдиві дані» у фінзвітності та застосування адмінштрафу за ст. 1642 КпАП.

Зрештою ст. 44 ГКУ гарантує госпсуб’єкту свободу розпорядження своїм прибутком.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити