На щастя для вас, торгівля агрохімікатами на сьогодні не ліцензується. Тож звідки виникли сумніви?
Раніше у Законі України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000р. № 1775-III (на сьогодні втратив чинність), у переліку видів діяльності, що потрапляють під обов’язкове ліцензування, дійсно був п. 7 ч. 3 ст. 9: торгівля пестицидами та агрохімікатами (тільки регуляторами росту рослин).
Що мається на увазі під «пестицидами» й «агрохімікатами»? Обидва визначення містяться в ст. 1 Закону про пестициди і агрохімікати.
Пестициди — це токсичні речовини, їх сполуки або суміші речовин хімічного чи біологічного походження, призначені для знищення, регуляції та припинення розвитку шкідливих організмів, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди і завдається шкоди матеріальним цінностям, а також гризунів, бур’янів, деревної, чагарникової рослинності, засмічуючих видів риб.
Агрохімікати ж — це органічні, мінеральні і бактеріальні добрива, хімічні меліоранти, регулятори росту рослин та інші речовини, що застосовуються для підвищення родючості ґрунтів, урожайності сільськогосподарських культур і поліпшення якості рослинницької продукції.
Але прийняли новий Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 р. № 222-VIII. І він уже не містить пункту, схожого на той, який знаходився в старому Законі про ліцензування. Тому зараз
для торгівлі пестицидами та агрохімікатами ліцензія не потрібна
Отже, можна вільно продавати агрохімікати?
Ні, до тих, хто пов’язаний з торгівлею цими речовинами, висуваються інші вимоги.
Зокрема, згідно з частиною другою ст. 11 Закону про пестициди і агрохімікати особи, діяльність яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням пестицидів та агрохімікатів і торгівлею ними, повинні мати допуск (посвідчення) на право роботи із зазначеними пестицидами та агрохімікатами.
Відповідно, ті працівники вашого фермерського господарства, які будуть безпосередньо зайняті в процесі транспортування, зберігання або торгівлі агрохімікатами, повинні мати такий допуск (посвідчення). Порядок видачі цього документа затверджений постановою КМУ від 18.09.95 р. № 746. До того ж вони повинні пройти спеціальне навчання. Як і працівники фермерського господарства, які організовують транспортування, зберігання і торгівлю агрохімікатами.
Крім того, якщо фермерське господарство перебуває на спрощеній системі оподаткування (2 або 3 група) і збереться продавати цей специфічний товар, то зверніть увагу на види діяльності. У Реєстрі платників єдиного податку повинен значитися код КВЕД для торгівлі агрохімікатами (наприклад, 46.75 — оптова торгівля хімічними продуктами).
Пам’ятайте: здійснення видів діяльності, не зазначених у Реєстрі «єдинників», зобов’язує платників податків 2 та 3 групи (групу 1 не чіпаємо) перейти на загальну систему оподаткування (п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ). Не виконали зобов’язання з переходу? Можете «нарватися» на анулювання реєстрації платником єдиного податку (п.п. 3 п. 299.10 ПКУ). Більш того, платники на 2 групі зобов’язані застосувати ставку 15 % до доходу, отриманого від виду діяльності, не зазначеного у Реєстрі «єдинників» (п.п. 2 п. 293.4 ПКУ).
А ось на платників 4 групи схоже обмеження не поширюється.
Тож продавайте ваші агрохімікати, що «зависли». Тільки будьте уважні з дозвільними документами.