(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 96
 • № 95
 • № 94
 • № 93
 • № 92
 • № 91
 • № 89
 • № 88
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
15/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Листопад , 2018/№ 90

Директор і ФОП одночасно: чи можливо?

http://tinyurl.com/y28cbaas
Директор нашого ТОВ зареєстрований ще і ФОП. Чи законно це? Чи є якісь обмеження в діяльності директора як ФОП?

Ви напевно знаєте, що фізична особа може здійснювати підприємницьку діяльність різними способами. У тому числі набувати статусу підприємця. Випливає цей висновок з положень ч. 3 ст. 128 ГКУ.

Водночас ч. 1 ст. 50 ЦКУ передбачає, що обмеження права фізичної особи на здійснення підприємницької діяльності встановлюються Конституцією України і законом.

І для ТОВ таким законом став Закон про ТОВ. Про обмеження директора у ролі ФОП говорить нам, зокрема, п. 1 ч. 5 ст. 40 цього Закону: член виконавчого органу товариства

не може без згоди загальних зборів учасників або наглядової ради (у разі її створення) здійснювати господарську діяльність як ФОП у сфері діяльності товариства

Зверніть увагу на три моменти:

1) загальні збори можуть дати згоду директорові здійснювати діяльність у форматі ФОП паралельно з управлінням юридичною особою;

2) діяльність директора як ФОП потребує дозволу загальних зборів тоді, коли підприємець і юридична особа здійснюють діяльність в одній і тій же сфері. Очевидно, що передусім потрібно дивитися на види діяльності, зазначені в ЄДР*. Хоча не приховуємо, формулювання «у сфері діяльності» розпливчасте і під порівняння можуть потрапити хоч і різні коди КВЕД, але близькі «за духом». Проте не думаємо, що ситуацію розцінюватимуть уже настільки радикально;

* Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

3) обмеження прив’язується не до факту реєстрації директора як ФОП, а до факту діяльності цього ФОП у сфері, в якій працює товариство.

Як бачите, суміщати директорське крісло з підприємницькою діяльністю цілком можливо. У Законі про ТОВ, принаймні, абсолютної заборони немає.

А якщо порушимо?

Закон про ТОВ установлює в цьому випадку лише один наслідок: таке порушення може стати підставою для розірвання товариством договору (контракту) з порушником без виплати компенсації (ч. 6 ст. 40 Закону про ТОВ). Проте, як ми говорили в статті на с. 2, не зовсім зрозуміло, про яку компенсацію може йтися. Адже директор — це ще й працівник, на нього поширюються норми КЗпП. А цей Кодекс не дозволяє роботодавцеві «урізувати» будь-які компенсаційні виплати при звільненні. І тим більше основну зарплату. До того ж КЗпП не містить подібної підстави для звільнення за ініціативою роботодавця.

Виходячи з положень ст. 40 Закону про ТОВ можна дійти висновку, що порушення таких правил — це внутрішня проблема товариства. Адже змусити звільнити директора жоден контролюючий орган не може.

Ще одне цілком резонне запитання. А що робити з «директорськими» ФОП, які були зареєстровані ще до того, як Закон про ТОВ набрав чинності? Чи потрапляють вони під обмеження і наслідки за ч. 6 ст. 40 Закону про ТОВ?

Усі ми пам’ятаємо про те, що закон не має зворотної сили (ч. 1 ст. 58 Конституції України). Це означає, що діяльність директора як ФОП до 17.06.2018 р. (дата набрання чинності Законом про ТОВ) не може стати приводом для його звільнення із застосуванням ч. 6 ст. 40 Закону про ТОВ.

А ось діяльність підприємця-директора після 17.06.2018 р. цілком дозволяє загальним зборам прийняти «звільнювальне» рішення ☹. Хоча не без проблем, про які ми вже сказали вище. Обмеження, встановлене п. 1 ч. 5 ст. 40 Закону про ТОВ, прив’язується не до дати реєстрації ФОП, а до факту здійснення ним підприємницької діяльності в тій же сфері, що і його «рідне» ТОВ.

Тож якщо у вас директор є ще і ФОП, то не варто панікувати завчасно!

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
директор, ТОВ, ФОП, здійснення підприємницької діяльності, обмеження додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті