«Довірчу» передачу майна ПДВ не оподатковують

В обраному У обране
Друк
Свіриденко Алла, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Жовтень, 2018/№ 81
Підприємство передає майно в довірче управління. Чи треба нам як установнику управління нараховувати ПДВ-зобов’язання при його передачі управителю?

Дійсно, базою оподаткування для товарів/послуг, які передають/отримують за договорами комісії (консигнації), доручення, довірчого управління, є вартість постачання цих товарів, визначена в порядку, встановленому ст. 188 ПКУ. Про це сказано в п. 189.4 ПКУ.

На перший погляд виходить, що передача майна за договором довірчого управління — оподатковувана операція, що вимагає нарахування ПДВ за загальними правилами.

Але давайте не квапитимемося з остаточним висновком. А просто згадаємо, що об’єктом оподаткування ПДВ є операції постачання товарів/послуг, а також окремі операції, які хоч і не призводять до переходу права власності на товари/послуги, але прирівняні до постачання окремими нормами ПКУ. Крім того, і п. 189.4 ПКУ базою оподаткування «довірчих» операцій визначає не що інше, як вартість постачання товарів/послуг.

Визначення терміна «постачання товарів» дає п.п. 14.1.191 ПКУ. Це будь-яка передача права на розпорядження товарами як власник, у тому числі продаж, обмін або дарування, а також постачання товарів за рішенням суду. Крім того, постачанням товарів вважається передача товарів згідно з угодою, за якою виплачується комісія (винагорода) за продаж і купівлю.

Як бачите, передача товарів у рамках договорів комісії і доручення, згаданих у п. 189.4 ПКУ, вважається їх постачанням. А що ж передача майна за договором довірчого управління?

Нагадаємо, що згідно з ч. 1 ст. 1029 ЦКУ за договором управління майном одна сторона (установник управління) передає іншій стороні (управителю) на певний термін майно в управління, а друга сторона зобов’язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної їм особи (вигодоотримувача). Договір управління майном не тягне за собою переходу права власності на майно, передане в управління, від установника управління до управителя (ч. 5 ст. 1033 ЦКУ).

Як бачите,

передача майна в довірче управління не відповідає визначенню постачання, оскільки не спричиняє за собою перехід права власності на майно

Крім того, не прирівнює до постачання такі операції і п.п. 14.1.191 ПКУ. Тобто операція з передачі установником управління управителю майна ПДВ не оподатковується.

Дуже важливо (!), що не наполягають на нарахуванні ПДВ-зобов’язань при передачі майна в довірче управління і податківці. Про неоподатковуваність таких операцій вони послідовно говорять вже протягом декількох років (див. листи ГУ ДФС у Харківській обл. від 05.10.2015 р. № 3272/10/20-40-15-01-15, ГУ ДФС у м. Києві від 21.04.2016 р. № 9392/10/26-15-12-01-18, ДФСУ від 17.10.2017 р. № 2259/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, а також 101.04 БЗ).

Крім того, за бажання і для більшої упевненості ви можете скористатися правом, наданим п. 52.1 ПКУ, і звернутися до податківців за індивідуальною податковою консультацією з цього питання на свою адресу.

Ну і на закінчення, про всяк випадок нагадаємо, що надання управителем — платником ПДВ послуги з управління майном (за плату і в інтересах установника управління), є операцією постачання послуг, яка оподатковується ПДВ у загальному порядку.

Також під оподаткування потрапляє передача управителем установникові управління товарів/послуг — результатів управління за договором управління майном. При цьому базу оподаткування в цьому випадку визначають відповідно до п. 189.4 ПКУ. Виняток становлять операції з передачі установникові управління грошових коштів, які ПДВ не оподатковують (див. лист ДФСУ від 17.10.2017 р. № 2259/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити