Розрахунки з бюджетом

В обраному У обране
Друк
Податки та бухгалтерський облік Серпень, 2019/№ 61

Інформацію про розрахунки за податками, зборами та обов’язковими платежами узагальнюють на рахунку 64 «Розрахунки за податками й платежами». Згідно з Інструкцією № 291 цей рахунок використовують для відображення інформації про розрахунки підприємства за усіма видами платежів до бюджету, включаючи податки з працівників підприємства, та за фінансовими санкціями, що справляються в дохід бюджету. За кредитом рахунка 64 показують нараховані платежі до бюджету, за дебетом — належні до відшкодування з бюджету податки, їх сплату, списання тощо.

Рахунок 64 має такі субрахунки:

— 641 «Розрахунки за податками»;

— 642 «Розрахунки за обов’язковими платежами»;

— 643 «Податкові зобов’язання»;

— 644 «Податковий кредит».

Аналітичний облік за субрахунками 641 і 642 ведуть за видами податків та зборів.

Податки, збори та інші передбачені законодавством обов’язкові платежі в загальному випадку відносять до адміністративних витрат і відображають на однойменному рахунку 92 (п. 18 П(С)БО 16). Проте у випадках, коли податки і збори безпосередньо пов’язані зі збутом продукції, на наш погляд, їх можна відображати у складі витрат на збут (Дт 93). Крім того, коли це можливо, податки і збори включають у виробничу собівартість продукції, робіт, послуг (Дт 23, 91).

Невідшкодовувані підприємству непрямі податки у зв’язку з придбанням (створенням) необоротних активів і запасів згідно з п. 8 П(С)БО 7, п. 11 П(С)БО 8 і п. 9 П(С)БО 9 включають у первісну вартість таких активів.

Для відображення в обліку сум утримань ПДФО і військового збору (ВЗ) використовують:

— субрахунок 641 «Розрахунки за податками». За кредитом цього субрахунку відображають утриманий із суми загального оподатковуваного доходу ПДФО (Дт 661, 663 — Кт 641/ПДФО), за дебетом — його сплату (перерахування) (Дт 641/ПДФО — Кт 311);

— субрахунок 642 «Розрахунки за обов’язковими платежами». За кредитом цього субрахунку відображають утриманий із суми оподатковуваного доходу ВЗ (Дт 661, 663 — Кт 642/ВЗ), за дебетом — його сплату (перерахування) (Дт 642/ВЗ — Кт 311).

Бухгалтерський облік ПДВ

Для бухгалтерського обліку ПДВ призначені такі субрахунки рахунка 64:

— 641 «Розрахунки за податками» (аналітичний рахунок «ПДВ»);

— 643 «Податкові зобов’язання»;

— 644 «Податковий кредит».

У бухобліку суму податкових зобов’язань відображають за кредитом субрахунку 641, а суму податкового кредиту — за дебетом цього субрахунку. Кредитове сальдо на кінець звітного періоду свідчить про наявність зобов’язання перед бюджетом. Погашення зобов’язань показують за дебетом субрахунку 641/ПДВ.

Субрахунки 643 і 644 є допоміжними. Їх використовують, наприклад, у випадках, коли податковий кредит або податкові зобов’язання з ПДВ відображені в податковому обліку в поточному звітному періоді, а отримання товарів, робіт, послуг або їх відвантаження (виконання) відбувається в наступних звітних періодах. Крім того, субрахунок 644 застосовують, якщо підприємство не отримало зареєстровану в ЄРПН податкову накладну. Суми, відображені на субрахунках 643 і 644, не беруть участі при визначенні ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету у звітному періоді.

Для обліку коштів, що знаходяться на рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, відкритому в Казначействі, застосовують субрахунок 315 «Спеціальні рахунки в національній валюті».

Порядок бухобліку сум ПДВ узагальнимо в таблиці (див. с. 22). Але раніше виділимо назви субрахунків, додатково введених Мінфіном, а також запропонованих нами:

644/1 «Податковий кредит не підтверджений»;

644/2 «Податковий кредит відкладений»;

643/1 «Податкові зобов’язання, що підлягають коригуванню»:

— 643/1/1 «ПЗ за п. 198.5 ПКУ»;

— 643/1/2 «ПЗ за п. 199.1 ПКУ»;

643/2 «Податкові зобов’язання: розрахунки коригування без реєстрації».

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити