Працюємо за Правилами

В обраному У обране
Друк
Савченко Олена, експерт з питань оплати праці
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2019/№ 56
Маємо на увазі, звісно ж, Правила внутрішнього трудового розпорядку (далі — просто Правила). Навіщо вони потрібні? Щоб зафіксувати домовленості сторін з кадрових і інших питань, що стосуються організації праці на підприємстві, підвищення її продуктивності, зміцнення трудової дисципліни. Детальніше про те, що це за документ, як його складати, що важливо врахувати, — поговоримо далі.

Чи можна обійтися без Правил?

Може, для когось це буде несподіваним, але в наявності Правил передусім має бути зацікавлений роботодавець. Цей документ буде корисний йому й у разі спілкування з контролерами. Адже планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб’єкта господарювання, встановлений його правилами трудового розпорядку (ч. 3 ст. 4 «контрольно-наглядового» Закону України від 05.04.2007 р. № 877-V).

Зовсім не зайвими вони будуть і в можливих «розборах» із працівниками. Погодьтеся, притягнути працівника до дисциплінарної відповідальності, наприклад, за постійні запізнення на роботу, завчасний вихід з роботи, важко, якщо час початку та закінчення щоденної роботи ніде не зафіксований.

Саме тому ми радимо не нехтувати Правилами. Правила необхідні на кожному підприємстві. Підстава — ст. 29 КЗпП. І навіть якщо серед працівників підприємства один-єдиний директор, їх усе ж краще мати.

А як же ФОП? Останнім часом Мінсоцполітики наполягає на обов’язковості Правил і для ФОП* (див. листи від 21.11.2016 р. № 5907/0/10-16/06, від 21.06.2017 р. № 312/0/22-17/13, від 28.12.2017 р. № 568/0/22-17/134, від 21.05.2019 р. № 34/0/23-19/133). Але якщо у вас Правил немає, а інспектори праці хочуть їх бачити, апелюйте до того, що всі питання, для вирішення яких потрібні Правила, вже врегульовані в письмовому трудовому договорі з працівником.

* Хоча раніше відомство дотримувалося протилежної думки: ФОП Правила не потрібні (див. лист Мінсоцполітики від 04.06.2013 р. № 212/13/133-13).

До речі, про ціну питання. Відсутність Правил розцінюється інспекторами праці як інше порушення законодавства про працю, яке обійдеться роботодавцеві штрафом в одну мінімальну заробітну плату (абзац восьмий ч. 2 ст. 265 КЗпП).

При цьому посадові особи роботодавця можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності згідно зі ст. 41 КпАП. У загальному випадку розмір адмінштрафу становить від 510 до 1700 грн.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити