03.06.2019

Новий Порядок СЕА «пального» акцизу

Напередодні з’явився один з головних нормативів під нововведення в області оподаткування «пальним» (а тепер ще й «спиртовим») акцизом. Мова про Порядок електронного адміністрування реалізації пального і спирту етилового*. Нижче ми висвітлимо важливі моменти, що стосуються цього документа.

* Затверджений постановою КМУ від 24.04.2019 р. № 408 (далі — Порядок № 408).

Нагадаємо, що пально-спиртово-акцизні зміни в ПКУ**, як і цей норматив, у своїй основній масі повинні стартувати з 1 липня. Огляд і деякий аналіз цих вже зовсім недалеких змін читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 28, с. 20; № 30, с. 17; про ліцензування — № 38, с. 10 та 15.

** Були внесені Законом від 23.11.2018 р. № 2628-VIII.

Звертаємо увагу, що з 25 травня (дати оприлюднення постанови, яка затвердила Порядок № 408) набули чинності пп. 1 — 3 і п. 5 самої постанови, а також пп. 1 — 18 і п. 45 Порядку № 408, усі інші норми набувають чинності з 1 липня.

Зазначимо, що діючий зараз старий Порядок № 113*** втрачає силу з 1 липня. Виходить, що

*** Порядок електронного адміністрування реалізації пального, затверджений постановою КМУ від 24.02.2016 р. № 113.

з 25 травня по 1 липня паралельно діятимуть норми відразу двох Порядків — і старого, і нового, частина з яких дублюється

У низці випадків переважатимуть норми нового Порядку № 408, які спеціально введені в дію раніше першолипневих акцизних змін для нормального входження в ці зміни і фіскалів, і платників. Проте в ситуаціях, на які поширюються діючі до 1 липня норми ПКУ, повинен застосовуватися старий Порядок № 113 (такий приклад див. нижче).

Спершу ще раз нагадаємо, що головним нововведенням в області «пального» акцизу плюс доданого до нього спирту етилового (далі скорочено — просто «спирт») є повне переведення з 1 липня акцентів обліку і контролю на місця зберігання/об’єкти перевезення пального (і спирту). Тобто на акцизні склади і акцизні склади пересувні.

Отже, спочатку обговоримо, що є нового/цікавого в нормах Порядку № 408, які вже набули чинності.

Набуло чинності з 25 травня

Реєстрація складів і платників. Пункт 5 Порядку № 408, вторячи ПКУ, говорить, що без реєстрації акцизного складу забороняється реалізація пального або отримання і реалізація спирту на такому складі. Нагадаємо, що діючі платники акцизу повинні були з 1 травня по 1 червня зареєструвати в Системі електронного адміністрування реалізації пального і спирту етилового (далі — СЕАРП) усі (!) акцизні склади, розпорядниками яких вони будуть станом на 1 липня 2019 року (п. 22 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ). Ті ж особи, які потрапляють до складу платників «пального» акцизу/спирту за новими нормами ПКУ (а це можуть бути і ті особи, які зберігають і використовують пальне тільки для власних потреб****!!!) повинні зареєструвати свої склади (і зареєструватися платниками цього акцизу) до 1 липня.

**** Це ті, в яких є акцизні склади (згідно з новим визначенням цього терміна — див. п.п. 14.1.6 ПКУ).

Якщо платник акцизу реалізує пальне з незареєстрованого складу, то штраф за п. 117.3 ПКУ до нього не застосують, проте він може отримати чималий штраф (у 1 млн грн.) за ст. 1281 ПКУ за нереєстрацію акцизного складу. Крім того, на таку реалізацію з 1 липня акцизну накладну (АН) в СЕАРП без реєстрації складу ви вже не зареєструєте.

Реєстрацію платника проводять фіскали на підставі заяви про реєстрацію, поданої особою не пізніше ніж за 3 робочих дні до початку реалізації пального/спирту або ввезення їх в Україну. Тобто новим акцизним «щасливчикам» дуже бажано подати заяви про реєстрацію не пізніше 24 червня! У заяві вказуються усі діючі акцизні склади із зазначенням кодів територіальних одиниць, а також ідентифікатор об’єкта оподаткування, про який подано повідомлення згідно з п. 63.3 ПКУ (за формою № 20-ОПП). Тобто без попереднього подання форми № 20-ОПП, в якій фігурує такий склад, заяву фіскали не приймуть (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 40, с. 8)!

Кожному складу в СЕАРП автоматично присвоюється свій уніфікований номер, який є обов’язковим реквізитом, що вказується при складанні АН

Особа реєструється платником не пізніше наступного робочого дня після надходження заяви або отримує повідомлення про необхідність подати нову заяву. У п. 7 Порядку № 408 перераховано цілу низку причин, з яких можна отримати повідомлення про відмову, де окрім стандартних порушень електронної форми або форми заяви, є й такі: відсутність щодо акцизного складу інформації (не подана форма № 20-ОПП) або об’єкт числиться закритим чи не експлуатованим; зазначення в заяві одночасно двох сфер діяльності — з реалізації і пального, і спирту (?..) та інші причини.

У п. 9 Порядку № 408 зазначено, що датою реєстрації платника акцизу/акцизного складу є дата його включення в реєстр платників, але не раніше 1 липня 2019 року. Думаємо, ця норма повинна стосуватися тільки тих осіб, які стануть потрапляти в платники за нормами ПКУ, що вводяться з 1 липня. Тих же, хто зобов’язаний у травні-червні зареєструватися платником акцизу за діючими до 1 липня нормами ПКУ, повинні включати в реєстр і до 1 липня, оскільки старий Порядок № 113 все ще діє і в таких випадках повинні застосовуватися саме його норми, а не норми Порядку № 408!..

Для реєстрації нових акцизних складів подається Заява про внесення змін (у порядку, встановленому для реєстрації).

Реєстрація платника/акцизного складу анулюється за умови, що об’єми пального/спирту за усіма акцизними складами/конкретним складом дорівнюють нулю (п. 12 Порядку № 408).

Зверніть увагу! Транспортні засоби реєструються в СЕАРП як акцизні склади автоматично (тобто самими фіскалами!) на підставі АН, зареєстрованих в ЄРАН*. Транспортний засіб, в якому міститься пальне, право власності на яке належить декільком розпорядникам акцизного складу пересувного, є декількома акцизними складами пересувними, кількість яких дорівнює кількості власників пального, що міститься в такому транспортному засобі. Кожен такий акцизний склад пересувний реєструється фіскалами як окремий акцизний склад пересувний. Відомості про розпорядника такого складу змінюються у разі, коли право власності на пальне в цьому транспортному засобі переходить до іншого госпсуб’єкта, і такий транспортний засіб вважається іншим акцизним складом пересувним. У момент такого переходу права власності на пальне складається АН (п. 14 Порядку № 408).

* А також на підставі заявок на перевезення пального (коли розпорядник — неплатник «пального» акцизу).

Реєстрація пересувного складу припиняється, коли в ЄРАН зареєстровані усі примірники АН і об’єми пального/спирту усіх кодів УКТ ЗЕД у такому пересувному складі дорівнюють нулю. Перелік транспортних засобів, що перевозять пальне/спирт, розміщується на сайті ДФС.

Мабуть, через технічну помилку перехідний п. 45 Порядку № 408 (на відміну від подібних пп. 43 і 44) введений у дію з 25 травня. Проте оскільки застосовуватися він фактично стане після 1 липня, ми перенесли його в кінець нашого матеріалу (див. нижче). Тепер переходимо до майбутніх норм.

Набуває чинності з 1 липня

Гроші. Як і раніше, при анулюванні реєстрації платника акцизу залишок коштів на його електронному рахунку йде до бюджету (п. 23 Порядку № 408). Розрахунки з бюджетом — теж, як і раніше: доплата/сплата акцизу за декларацією — з поточного рахунку, доплата ПЗ, штрафу, пені за УР — теж з поточного.

Імпорт. Об’єми ввезеного в Україну пального/спирту кожного коду УКТ ЗЕД зараховуються в СЕАРП автоматично на підставі МД, а ось розподіл цих об’ємів між акцизними складами пересувними робиться на підставі АН, зареєстрованих в ЄРАН розпорядником такого складу (пп. 28 і 29 Порядку № 408).

СЕАРП. Система працює цілодобово, окрім періоду для її техобслуговування. Інформація про таке ТО розміщується на сайті ДФС не пізніше ніж за 24 години до його початку (п. 30 Порядку № 408).

Інвентаризація на 1 липня.

Обов’язкової інвентаризації залишків пального (з поданням фіскалам акта) на 1 липня проводити не треба*

* Але вона бажана для тих, кому треба перерозподіляти першолипневі залишки пального між декількома своїми акцизними складами.

А ось щодо спирту — навпаки, п. 35 Порядку цитує п. 24 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ про подання фіскалам до 21 липня акта інвентаризації залишків об’ємів спирту станом на 01.07.2019 р.

Овердрафт виробників. Платникам акцизу — виробникам пального з 1 липня до суми овердрафту, що розраховується, застосовується коефіцієнт 1,2 (п. 39 Порядку № 408).

Розподіл залишків між складами. Для розподілу залишків пального, що числяться у платника в СЕАРП, між акцизними складами, де вони зберігаються на 1 липня:

1) платники акцизного податку і суб’єкти, які з цієї дати перестають бути платниками «пального» акцизу та в яких станом на 16 липня в СЕАРП обліковуються залишки об’ємів пального, зобов’язані скласти на ці об’єми АН у двох примірниках — перший примірник зареєструвати в ЄРАН з 16 до 20 липня (включно) із зазначенням акцизних складів (у тому числі пересувних), де такі об’єми фактично зберігалися станом на 1 липня, і розпорядників таких акцизних складів (у тому числі пересувних) шляхом заповнення обов’язкових реквізитів АН, передбачених пп. «г», «ґ», «з» і (а точніше — або) «и» п. 231.1 ПКУ**;

** Тобто із зазначенням в АН: кодів ЄДРПОУ/податкового номера свого і одержувача («г»); найменування/П. І. Б. одержувача («ґ»); уніфікованого номера акцизного складу («з»); реєстраційного номера, типу і місткості транспортного засобу — акцизного складу пересувного («и»).

2) після реєстрації такої АН відповідний розпорядник акцизного складу/акцизного складу пересувного зобов’язаний з 16 по 22 липня (включно) зареєструвати другий примірник отриманої АН (п. 43 Порядку № 408, п. 23 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ).

Ввезене з 1 по 15 липня. Об’єми ввезеного на митну територію України пального або спирту з 1 до 15 липня (включно) обліковуються в СЕАРП у такій послідовності:

16 липня 2019 року зараховуються автоматично на підставі оформлених належним чином МД у розрізі платників акцизу та умов оподаткування пального/спирту за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД;

з 16 до 22 липня (включно) розподіляються між акцизними складами пересувними, використовуваними під час такого ввезення, на підставі АН, зареєстрованих в ЄРАН, складених платником акцизу — розпорядником таких акцизних складів пересувних (п. 43 Порядку № 408, п. 23 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ).

Пальне для потреб населення. Для обліку в СЕАРП залишків зрідженого газу, придбаного на спецаукціонах для потреб населення і облік якого в СЕАРП не здійснювався, платник акцизу з 16 по 20 липня (включно) без сплати акцизного податку подає заявку на поповнення об’ємів залишку пального станом на 01.07.2019 р. (п. 44 Порядку № 408).

Залишки пального на 1 липня у «новачків». Для обліку в СЕАРП залишків пального у госпсуб’єктів, що не підпадали під визначення платників акцизу до 1 липня, а з цієї дати підпадають під визначення платників акцизного податку відповідно до п. 212.1 ПКУ, такі платники з 16 до 20 липня 2019 року (включно) без сплати акцизного податку подають Заявку на поповнення об’ємів залишку пального станом на 1 липня 2019 року за кожним кодом пального згідно з УКТ ЗЕД і за кожним акцизним складом/акцизним складом пересувним для подальшого використання виключно для власного споживання або промислової переробки (?..)!

На завершення нагадаємо, що згідно з тим же п. 23 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ АН і РК, складені:

— до 30.06.2019 р. (включно), реєструються в ЄРАН до 15.07.2019 р. (включно);

— з 01.07.2019 р. до 31.07.2019 р. (включно), реєструються в ЄРАН у період з 23.07.2019 р. по 15.08.2019 р. (включно);

— з 01.08.2019 р., реєструються в ЄРАН у терміни, передбачені п. 231.6 ПКУ.

Вдалої вам адаптації до нового акцизу!