Теми статей
Обрати теми

Розрахунок за оренду з єдинником групи 2

Павленко Олексій, податковий експерт
ФОП на єдиному податку групи 2 здає приміщення в оренду. Чи можна приймати орендну плату на особистий картковий рахунок, а не на підприємницький або готівкою. Сума орендної плати – 11000 грн. Якщо готівковий розрахунок, то які документи треба вести? (м. Київ)

У відповіді виходимо з того, що ви дотримуєтесь обмежень, установлених для граничних площ приміщень (п.п. 291.5.3 ПКУ), які здаються, і «суб’єктності» орендодавців (п. 291.4 ПКУ).

Розрахунок безготівкою. Він легітимний тільки на підприємницький банківський рахунок. А перерахування виручки на особистий картковий рахунок буде порушенням п. 14 Інструкції № 492*, де заборонено використовувати поточні рахунки фізичних осіб, відкриті для власних потреб, з метою проведення операцій, пов’язаних із підприємницькою (і незалежною професійною) діяльністю.

* Затверджена постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492.

І хоча санкцій за це не передбачено, проте таке отримання виручки може дати фіскалам привід розцінити ці доходи не як підприємницькі і спробувати оподаткувати їх ПДФО (18 %) і ВЗ (1,5 %)

Розрахунок готівкою. Ви можете прийняти від орендаря готівку і вчасно відобразити її у Книзі обліку доходів платника ЄП (далі — Книга), таким чином заразом і оприбуткувавши готівку, як того вимагає п.п. 18 п. 3 касового Положення № 148**.

** Затверджено постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

Але якщо орендар — суб’єкт господарювання (не важливо, юр- чи фізособа), то платіж краще розбити на дві частини, щоб кожна з них не перевищувала 10 тис. грн. Адже п. 6 Положення № 148 готівкові розрахунки між СПД у межах одного дня (за одним або декількома документами) дозволяє у розмірі до 10 тис. грн. (включно). У разі перевищення цієї суми можна заробити адмінштраф за ст. 16315 КУпАП (1700 — 3400 грн.).

Якщо ви не зобов’язані застосовувати РРО***, то все одно бажано видати орендареві якийсь розрахунковий документ, що підтверджує приймання вами готівки. І хоча зараз**** за наявності запису цієї суми в Книзі і відсутності при цьому розрахункового документа фіскали вже не зможуть інкримінувати вам неоприбуткування готівки і погрожувати п’ятикратним штрафом, документ все-таки краще оформити. По-перше, він буде підтвердженням того, що розрахунок за оренду здійснено (якщо орендар — СПД, цей документ йому знадобиться для звітності/обліку), а по-друге, він підтвердить коректність суми доходу, відображеної вами в Книзі. Оформити його можна в довільній формі: товарний чек, квитанцію (можна за формою традиційного РК), урешті-решт, акт або розписку про отримання грошей від орендаря.

*** Про те, у яких випадках ФОП-єдинники зобов’язані/не зобов’язані застосовувати РРО, читайте в спецвипуску «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 23, с. 8.

**** Після внесення змін до п. 11 Положення № 148 (детальніше читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 16, с. 7).

А чи можна виписати прибутковий касовий ордер (ПКО) за формою КО-1 і видати орендареві квитанцію від нього? У БЗ 109.15 податківці відповідають «ні», тому краще не оформляти приймання готівки ПКО (особливо коли орендар — госпсуб’єкт).

Утім, якщо ви оформите приймання готівки ПКО (видавши орендареві квитанцію до нього), то тепер уже (за новою редакцією п. 11 Положення № 148) фіскали не зможуть вам «пришити» неоприбуткування готівки (мовляв, у зв’язку з тим, що запис у Книзі зроблений на підставі неналежного документа). А ось до орендаря-платника (якщо він — СПД) вони можуть висунути претензії через таку форму документа, посилаючись на цю консультацію, і не визнати проведені витрати готівки. Тому ми б не радили оформляти приймання готівки ПКО.

Щодо штрафу за Указом Президента України від 12.06.95 р. № 436/95 за невидачу платіжного документа: фіскали його не застосовують.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі